Jump to content

• Duyurular

• Loving

Steroidturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Steroidturkiye.com açıldı! Hormon gruplarına dair tüm sorularınıza cevap bulmak için sisteme giriş yapıp soru başlığı oluşturmanız yeterli.
    • Loving

Sarmsturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
  • Peptid Türkiye'ye HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı peptid platformuna hoş geldin. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

• Reklam

figo

16haftalık testosteroneenanthate ve boldenon kürü için nasıl pct yapmalıyım?

Önerilen İletiler

figo    2

Merhaba arkadaşlar, siteyle yeni tanıştım keşke çok daha önce katılmış olsaydım diyorum. Bir kaç eksiğim var bunları öncelikle bilgiyi tamamladıktan sonra tedarik etmeyi düşünüyorum. 36 yaşındayım, obez sınıfından bir insandım, sert bir diyetle diyetle 130 kilodan 88 kiloya düştüm arkasından spora başladım daha önce spor geçmişim olduğu için vücudum iyi toparladı ve 92 kilogramda sabitlendim karaciğer testlerim iyi çıktı ve ilk kürüme başladım, küre başladım fakat aslında çevremdekilerin de bu konuda pek bir şey bilmediklerini farkettim, verilen ilk kürü geçmişi hoş bulgar bir doktor yakınıma gösterdim dozajlarla oynayarak ve bir ilacı çıkararak bana yeni bir kür verdi fakat sonra kendisine ulaşamadım adamın içeri girme durumu varmış, kendisine ulaşamadığım için pct kısmı havada haldı. Daha önce hiç kür yapmadığımı ve toksik bir diyetle zayıfladığımı ancak karaciğer değerlerimin kan basıncımın testosterone ve kolesterol değerlerimin normal olduğunu göz önüne alarak tana pct tavsiyeniz ne olur ve pct için kullanacağım ilaçları nasıl temin edebilirim?

Tablo şu şekilde:

birinci ay her hafta testosterone enanthate 250mg , anabolizan yok, aromataz yok, multivitamin desteği var.

ikinci ay her hafta 375mg testosterone enanthate, 200mg boldenon, 1mg arimdex her gün, multivitamin desteği var, 1 tablet nac600

üçüncü ay her hafta 500mg testosterone enanthate, 400mg boldenon, 1mg arimdex her gün, multivitamin desteği var, 2 tablet nac600

dördüncü ay her hafta 500mg testosterone enanthate, 400mg boldenon, 1mg arimdex her gün, multivitamin desteği var, 2 tablet nac600

Son enjeksiyondan 10 gün sonra tek bir 500mg testosterone enanthate ile kür bitiyor.

bana kür sonu için pregnyl 1500 aldırdı fakat nasıl kullanır söylemedi, kutuda 3 adet toz flakon 3 adet de sıvı flakon var, burada danıştığım bir kaç arkadaş bunların yeterli olmayacağını hergün 500 500 vurulması gerektiğini söylüyor nasıl 500 500 ayarlanır çözemedim, spor hocasının söylediği doğruysa ayrıca neden 10 gün arka arkaya 500 500 vurulması gerekiyor? kimisi kürden hemen sonraki gür vurulur diyor kimisi 3 gün sonra kimisi 10 gün sonra vurulur diyor, bu ilaç kürden kaç gün sonra vurulur? 1500 1500 vursam kaç gün aralıklarla vurmam gerekir?

nolvadex aldırdı nolvadex i nasıl kullanacağımı söylemedi kür sonunda direk nolvadexe başlayıp arkasından kaç gün geçtikten sonra pregnyl vurulacak anlayamadım, ya da pregnyl vurulduktan sonra mı nolvadexe başlanacak buraları havada kaldı. kür içinde kullanacağım arimdex aromatazı kür sonunda devam ettirecek miyim? ettirmeyecek miyim çözemedim. Fikir ve önerileriniz bekliyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Delipanter00    175

Hocam öncelikle merhaba, 

İlk olarakKan testi yaptirmanizi öneririm lh, fsh, total,free testo, e2 ve prolaktin degerlerinize baktirip forumda konu acarsaniz iyi olur. 

Prengly kullanimi gereklimi bilemiyorum çünkü testislerde kuculme olup olmadigini yazmamissiniz. Nolvadexin yaninda ek olarak clomen de al. Eger standar bir pct istersen 4 hafta olarak; ilk 2 hafta 40 son 2 hafta 20mg nolvadex ve ilk 2 hafta 75 son 2 hafta 50mg clomen kullanabilirsin. Fakat dedigim gibi detayli bir kan testi yaptir sonuclari buraya at testislerde kculme olup olmadigini bildir ona göre yardimci olmaya calisicaktir herkes👍👍

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
figo    2
Delipanter00, 11 dakika önce yazdı:

Hocam öncelikle merhaba, 

İlk olarakKan testi yaptirmanizi öneririm lh, fsh, total,free testo, e2 ve prolaktin degerlerinize baktirip forumda konu acarsaniz iyi olur. 

Prengly kullanimi gereklimi bilemiyorum çünkü testislerde kuculme olup olmadigini yazmamissiniz. Nolvadexin yaninda ek olarak clomen de al. Eger standar bir pct istersen 4 hafta olarak; ilk 2 hafta 40 son 2 hafta 20mg nolvadex ve ilk 2 hafta 75 son 2 hafta 50mg clomen kullanabilirsin. Fakat dedigim gibi detayli bir kan testi yaptir sonuclari buraya at testislerde kculme olup olmadigini bildir ona göre yardimci olmaya calisicaktir herkes👍👍

Henüz 1. aydayım, bugün 4. iğneyi oldum birazdan antremana gideceğim. şu ana kadar testislerde küçülme olmadı, libido düşüşü de olmadı. ilaç tedariklerini önceden yapıp ileride bir problem yaşamak istemediğim için konuyu erken açtım. Sizin deneyimlerinize göre kan testini kür bitimine ne kadar kala yaptırmalıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Delipanter00    175
figo, Bir saat önce yazdı:

Henüz 1. aydayım, bugün 4. iğneyi oldum birazdan antremana gideceğim. şu ana kadar testislerde küçülme olmadı, libido düşüşü de olmadı. ilaç tedariklerini önceden yapıp ileride bir problem yaşamak istemediğim için konuyu erken açtım. Sizin deneyimlerinize göre kan testini kür bitimine ne kadar kala yaptırmalıyım? Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Hocam küre başlamadan önce kan testi yaptirdinizmi? Ayrica tavsiyem her gun 1mg arimidez almamaniz yonunde olur bu yuzden 1 2 hafta icinde gidip dedigim kan testini yaptirin hem ilaclarin calisip calismadigini ogreniriz hemde e2 seviyene bakip ne kadar arimidex kullanman gerektigini kararlastiririz. Son kan testini ise en son enjeksiyondan 2 hafta sonra yapmanizi öneririm. Fakat kür planlaminizda "bana göre" eksiklikler var. Kür icinde çinko, kalsiyum, omega3 ve vitamin c kullanmanizi tavsiye ederim ve ayrica gunde 2 tane nac600 gereksiz gibi gozukuyor sonucta oral ilac kullanmiuorsunuz onun yerine gün aşıri 1 tablet fazlasi ile yeterli olur. Prengly konusu ise biraz sikintili eger testislerde kuculme olursa kimisi 500iu gun asiri vur diyor kimisi her gun 500 iu vur diyor kimisi haftada 1500iu yu gecme diyor hani kisacasi prengly hakkinda bir fikrim yok onun icin birsey diyemem.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
figo    2

küre başlamadan 15 gün önce kan testi yaptırdım sonrasında bir ünite de kan verdim, kan değerlerimde herhangi bir problem yoktu, total testosteron hormonumun biraz düşük olduğunu ama sınırlar içinde kaldığını söylediler, karaciğerim temiz kolesterolüm düşük çıktı,

nac600 ü daha önce ağır protein diyetiyle birlikte suburtamin ve kafein kullanırken destek olarak kullanıyordum, küre dönecek olursak, şu anda kürün 4. haftasına yeni girdim ve son 250mg testosterone enanthate iğnesini bugün oldum. nac600 ü bu kür içinde henüz kullanmadım. ikinci ayın ilk iğneleri 375mg testosterone enanthate ve 200mg boldenon vurulduktan sonra 1 tablet olarak kullanmaya başlayacağım. arimdex de aynı şekilde ikinci ayın ilk iğneleriyle birlikte her gün kullanacağım şimdiye kadar göğüs uçlarımda bir sertleşme veya hissiyat olmadı, garip gelebilir daha önce kilodan kalan yağ da iyice gittiği için göğüs uçlarında küçülme dahi oldu bu benim çok muzdarip olduğum bir konuydu denize gittiğimde rahatsız olurdum şimdi oldukça iyi erkeksi görünüyorlar.

Şu an itibariyle libido düşüşü yok, sivilcelenme yok, uykusuzluk veya çarpıntı yok, cilt veya gözde sararma yok, ağır idman sonrası yorgunluk haricinde uyku düzenimde bir değişiklik yok, su ihtiyacımda artış oldu 2 litre süt ve 1 litre kadar çorba haricinde üç litre kadar su içiyorum.

lh, fsh, total,free testo, e2 ve prolaktin testlerini 15 gün sonra yaptırabilirim. Test sonuçlarını ekleyeceğim, yardımlarınız için teşekkür ederim. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Atalay    86

@figo Günde 1 tab. Arimidex çok yüksek bir doz. Düşük doz testo alıyorsun zaten, E2'yi çok düşürebilirsin. Test sonuçlarına göre doz ayarlaması yapmak doğru olacaktır.

PCT için de kür sonu test yaptırman iyi olur. Pregnyl kullanımı konusu biraz karışık. Ancak tek seferde 1000iu üzeri artık pek tavsiye edilmiyor. Eski forumlara, sitelere falan bakarsan tek seferde 5000iu yazanlar görürsün. Yüksek doz HCG aldığında Leydig hücreleri LH hormonuna karşı duyarsızlaşıyor ve bu uzun vadede istenmeyen bir şey. Aşağıdaki konuları okumanı tavsiye ederim.

Neyse PCT olarak şu şekil klasik bir protokol izlenebilir:

Son enjeksiyondan itibaren yarılanma ömrü en uzun olan ilaç süresi kadar bekleyip (Boldenone 14 gün) 10 gün boyunca 500iu Pregnyl. Sonraki 4 hafta boyunca Nolvadex 40/40/20/20, Klomen 100/100/50/50. E2 değerin normalde Arimidex'e devam etmene gerek yok.

Ama dediğim gibi Pregnyl kürün son 4 haftasında haftalık 2x500iu kullanıp, bekleme süresinden sonra Nolva/Klomen e başlayanlar da var. Ağır olmayan kürlerde hiç kullanımını tavsiye etmeyenler de..

tarihinde Atalay tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
figo    2
Atalay, 26 dakika önce yazdı:

@figo Günde 1 tab. Arimidex çok yüksek bir doz. Düşük doz testo alıyorsun zaten, E2'yi çok düşürebilirsin. Test sonuçlarına göre doz ayarlaması yapmak doğru olacaktır.

PCT için de kür sonu test yaptırman iyi olur. Pregnyl kullanımı konusu biraz karışık. Ancak tek seferde 1000iu üzeri artık pek tavsiye edilmiyor. Eski forumlara, sitelere falan bakarsan tek seferde 5000iu yazanlar görürsün. Yüksek doz HCG aldığında Leydig hücreleri LH hormonuna karşı duyarsızlaşıyor ve bu uzun vadede istenmeyen bir şey. Aşağıdaki konuları okumanı tavsiye ederim.

Neyse PCT olarak şu şekil klasik bir protokol izlenebilir:

Son enjeksiyondan itibaren yarılanma ömrü en uzun olan ilaç süresi kadar bekleyip (Boldenone 14 gün) 10 gün boyunca 500iu Pregnyl. Sonraki 4 hafta boyunca Nolvadex 40/40/20/20, Klomen 100/100/50/50. E2 değerin normalde Arimidex'e devam etmene gerek yok.

Ama dediğim gibi Pregnyl kürün son 4 haftasında haftalık 2x500iu kullanıp, bekleme süresinden sonra Nolva/Klomen e başlayanlar da var. Ağır olmayan kürlerde hiç kullanımını tavsiye etmeyenler de..

pregnyl kullanımı gerçekten çok karmaşık, 5000 lik alsam on parçaya nasıl böleceğimi bilmiyorum, 1500 lük flakonlardan 3 adet toz 3 adet sıvı var bunlar karıştırılıyormuş, 1500 üniteyi tek seferde vursam bir kaç gün ara verip yine vursam aynı sonucu vermez mi? ayrıca 10 gün boyunda pregnyl kullanırken yanında arimdex gibi bir aromataz kullanmayacak mıyım? 10 günde tavan yapan östrojen jinokomastiye sebep olmaz mı? ilk kez kür yaptığım için sorularım biraz garip gelebilir kusuruma bakmayın.

bir de şu an arimdex kullanmıyorum kürün henüz 4. haftasındayım, arimdex kullanımına 5. hafta 375mg testosterone ve 200mg boldenonla başlayacağım, 9-14 haftalar arasında testosteron dozajı haftalık 500mg boldenon dozajı 400mg olacak ve günlük 1 arimdex almaya devam edeceğim, jinekomasti eğilimi görmedikçe kullanmayabilirsin denildi fakat bir kez belirmeye başladığında ilerlediği söyleniyor, ikiye bölüp kullansam bir faydası olmaz mı veya gereksiz mi?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Atalay    86
figo, 29 dakika önce yazdı:

pregnyl kullanımı gerçekten çok karmaşık, 5000 lik alsam on parçaya nasıl böleceğimi bilmiyorum, 1500 lük flakonlardan 3 adet toz 3 adet sıvı var bunlar karıştırılıyormuş, 1500 üniteyi tek seferde vursam bir kaç gün ara verip yine vursam aynı sonucu vermez mi? ayrıca 10 gün boyunda pregnyl kullanırken yanında arimdex gibi bir aromataz kullanmayacak mıyım? 10 günde tavan yapan östrojen jinokomastiye sebep olmaz mı? ilk kez kür yaptığım için sorularım biraz garip gelebilir kusuruma bakmayın.

bir de şu an arimdex kullanmıyorum kürün henüz 4. haftasındayım, arimdex kullanımına 5. hafta 375mg testosterone ve 200mg boldenonla başlayacağım, 9-14 haftalar arasında testosteron dozajı haftalık 500mg boldenon dozajı 400mg olacak ve günlük 1 arimdex almaya devam edeceğim, jinekomasti eğilimi görmedikçe kullanmayabilirsin denildi fakat bir kez belirmeye başladığında ilerlediği söyleniyor, ikiye bölüp kullansam bir faydası olmaz mı veya gereksiz mi?

Doz ayarlaması: 1500'lük aldın diyelim. İçinde 3x1500 unite HCG ve 3x1ml solvent sıvı olur. Yani her bir 1500iu HCG için 1 ml çözücü vardır. Şimdi 1 ml'lik solventi şırınga ile çektin sonra toz halde olan HCG flakonuna yavaşça enjekte ettin. Şimdi elinde 1ml'lik 1500iu HCG içeren bir çözelti oldu. Pregnyl vururken insulin iğnesi kullanacaksın, bunlar genede 100 ünitelik olur olur (1ml = 100 ünite). Yani 500iu HCG vurmak için 100/3 ~= 33 ünitelik çözetliyi insulin enjektörüne çekip, göbek deri altından vuracaksın.

https://urun.gittigidiyor.com/kozmetik-kisisel-bakim/bd-micro-fine-insulin-enjektoru-1-0-ml-10-adet-336816778

1500iu tek seferde vuracam diyorsan, genel teamül 5 gün arayla falan vurulması şeklinde. Ama ben uygulamadığım için net bir şey diyemiyorum. Pregnyl kullanırken Adex e devam edebilirsin ama dediğim gibi kür dozajlamanı testlere göre yapman en sağlıklısı. Günlük 1 tablet bence çok ama yani şimdi bir değerlerini görelim öyle yorum yapalım. Yoksa kime göre çok kime göre az? Baktın diyelim E2 değerine, normalin çok az üstünde o zaman Pzts. - Perş. yarım tablet kullanırsın. Ama yüksekse diyelim gün aşırı yarım tablet e geçersin. 

Jinekomasti öyle zırt diye oluşacak bir şey değil. Ben daha önce jinekomasti ameliyatı olduğum için meme dokum alındı. O yüzden E2 yi takmıyorum. Dediğim gibi kafam rahat olsun diyorsan en kötü gün aşırı yarım tablet yeter senin şu durumunda diye düşünüyorum. 

Daha ziyade sen diğer ilaçları temin etmeye bak. Esas PCT onlarla yapacak olduğun.  HCG sadece öncesinde start amaçlı. Eczaneden alabilirsin PCT ilaçlarını ama bazı yerler vermeyebiliyor son dönemde reçetesiz.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: gigabatu
      Merhaba, iyi forumlar...
      PCT sürecim bitti libidom biraz düşük ama sertleşme vs. sorunum yok. Kan testi pct bittikten kaç gün sonra verilir?
      Teşekkürler...
    • Yazan: MhanYhag
      Cümleten selamın aleyküm hayırlı akşamlar.
      2-3 sene aralıklı Spor yaptım ne adam akıllı kilo verebildim ne de kas kütlesi inşa edebildim çünkü sürekli bir taraflarımda sağlık sorunları yaşadım. Şimdiye kadar 5 kere kıl dönmesi iki kere yağ bezesi ameliyatı oldum bunlar ara vermeme neden oldu.Hayalimdeki ve istedim forma bir türlü giremedim tekrardan spora yazıldım 3-4 ay çalışma disiplinini elde ettikten sonra bu sefer ne olur acaba diye merak ederken şu an yaygınlaşan ve bilinçsiz kullanılan steroid camiasının steroid satıcıları denk gelmeye başladı denesem ne olur acaba diye düşünmeye başladım arkadaşların gazı ve hastanedeki tahlil sonuçlarımla girebileceğimi düşündüm. 
      Aldığım ilaç isimleri ve miktarları görselde belirtildiği gibi dozajlamasını bir hocam göndermişti fakat bana biraz fazla geldiğini düşündüm. Ilacı aldığım Hoca bana 12 haftalık bir planlama yaptı ama bu planlamada Testosteron ve boldenon miktarları bazı haftalar bayağı yükseliyor ve bu da beni düşündürüyordu 12 hafta değil 15 haftaya yayarak böyle bir enjeksiyon çizelgesi çıkardım eminim hatalarım vardır bana yardımcı olabilir misiniz?
      Yaşadığım il ilçede kullananı görmedim spor hocalarıma soracak olsam hemen Çöpe atmamı söyleyecekler tam anlamıyla sporcu olmayabilirim Bir yarış için hazırlık yapmıyor olabilirim ama dediğim gibi sağlık sorunlarım sürekli bana engel oldu tüm riskleri kabul ederek kafama koydum Sizden isteğim dozlarda ve kullanım şeklinde bir hata varsa kardeşinize yardımcı olabilir misiniz? Görselde de yazıldığı gibi boldenon ve Testosteron almam lazım satıcı öneriniz varsa o konuda da yardımlarınızı bekliyorum.
      Yaş 27 Boy 189 Kilo 100
    • Yazan: Pnshr
      Merhabalar hocalarım. 
      İlk Tren Testo e. kürüm için dozları nasıl tutmamı önerirsiniz. 
      ÖRNEĞİN;
      İlk başta 250 mg only Testo ile 5 hafta devam edip 
      5. Haftadan 14. Haftaya kadar 200mg testo, 250-300 mg Tren ile 10.Haftayı tamamlamak (8HAFTA Tren ile devam etmiş olucam) 14. Haftadan sonra da bi süre TRT dozu ile dinlenmeyi düşünüyorum. Koruyucuları vs. alacağım şu anlık doz nasıl sizce? ( 3. Kürüm olacak)
    • Yazan: Vezuchiy
      Yaşım 19 Mevcut kilo ve boyum 182 83
      74 Kiloyken only testo 500mg ile 12 hafta devam ettim ardından 12 hafta testestorone 500-750 boldenone 500-750 arası gittim ve kapanışı kısa esterle 15 gün testo prop ve masteron propla yaptım.
      kısa ester kanımdan çıktıktan sonra (5-6) gün bekledim ve bir klomen yuttum o sırada ovitrelle arıyordum yok hiç bir yerde pazartesi temin edeceğim ve 4 gündür çeyrek klomen sabah çeyrek klomen akşam olmak üzere kullanıyorum.
      testislerimde ufalma biraz söz konusu olabilir bazen küçük gözüküyor bazen naturel halim gibi anlayamıyorum libido problemim şuanlık allaha şükür yok buna değinicem, ereksiyonumda kürde ki gibi aynı yani çok az bir düşüş söz konusu %5-10 diyebilirim.
      son propionat enjeksiyonunu 9 gün önce oldum kanımdan çıktığını düşünüyorum test verme imkanım şuanlık maalesef ki yok işlerimden vakit ayıramıyorum.
      @rastlantisal @metinav @otopsicikedi @Loving @GHOST @Askabar @Oathbreaker @Diver
      Nasıl bir süreç izlemeliyim aktif bir şikayetim yok ama yapılması gerekenleri yine de yapmak istiyorum hormon sistemim 6 ay devre dışı kaldı arada klomen kullansam da kür içinde.
    • Yazan: ardas
      Merhaba arkadaşlar, nasılsınız?
      Pregnly kas içi enjeksiyon ile uygulanıyor fakat kimisi karın kasına filan yapın yazmış omuzdan kas içi yapsam olur mu acaba ? 
      Teşekkürler.

Copyright © 2010 Peptid Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@peptidturkiye.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı! Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet veya benzerlerine başlamayınız.