Jump to content

• Duyurular

• Loving

Steroidturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Steroidturkiye.com açıldı! Hormon gruplarına dair tüm sorularınıza cevap bulmak için sisteme giriş yapıp soru başlığı oluşturmanız yeterli.
    • Loving

Sarmsturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
  • Peptid Türkiye'ye HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı peptid platformuna hoş geldin. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

• Reklam

satakan04

Çocuk yapma kararı sonrası kürü bitirmek ve pct yapma kararı aldım fakat bazı problemler yaşıyorum nasıl çözerim?

Önerilen İletiler

satakan04    14
Ironmann, 15 saat önce yazdı:

Hocam öncelikle selamlar geçmiş olsun 

Yazdıklarım klasik bit pct protokülü yine detaylı şekilde değerlendirilebilir duruma göre.

Hocam öncelikle değerli yorumunuz içi çok teşekkür ederim. 

Preglny buldum fakat aşağıda hocalarımda söylediği gibi piyasada çok sahte ürün mevcutmuş akşam elime ulaşacak fotoğrafları sizinle paylaşacağım, olmadı ovittrelle bulacağım. Dediğiniz gibi eczacı arkadaşımdan 3 kutu klomen 2 kutu tamox temin ettim hazır bekletiyorum evde 20 gün geçtikten sonra başlayacağım PCT ' ye 

• Beğen 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ironmann    407
satakan04, 2 saat önce yazdı:

Hocam öncelikle değerli yorumunuz içi çok teşekkür ederim. 

Preglny buldum fakat aşağıda hocalarımda söylediği gibi piyasada çok sahte ürün mevcutmuş akşam elime ulaşacak fotoğrafları sizinle paylaşacağım, olmadı ovittrelle bulacağım. Dediğiniz gibi eczacı arkadaşımdan 3 kutu klomen 2 kutu tamox temin ettim hazır bekletiyorum evde 20 gün geçtikten sonra başlayacağım PCT ' ye 

Pregi elden mi aldın eczaneden mi ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
satakan04    14
Ironmann, 2 dakika önce yazdı:

Pregi elden mi aldın eczaneden mi ?

Eczacı bir arkadaşım var eczanede çalışan klomen ve tamox unda o buldu . Bir arkadaşı vasıtasıyla buldum soğuk ecza ilacıymış geldiği zaman o da bakacak barkoduna orjinalliğine ben de burada paylaşacağım . Eğer ürün sahte çıkarsa overtitle alacağım , eğer ürün orijinal çıkarsa onu mu kullanayım hocam 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
SERKO    293

Kardeşim öncelikle geçmiş olsun aynı şeyleri yaşadık bu konuda büyük bir tecrübeye sahibim ve şuan 1,5 aylık bir kızım var, bitkisel kürler adlı yazılarımı okumanı tavsiye ediyorum ayrıca sperm testininde tamamını paylaşırsan sana detaylı olarak yardımcı olabileceğimi düşünüyorum

• Beğen 1
  • +1 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
satakan04    14
SERKO, 40 dakika önce yazdı:

Kardeşim öncelikle geçmiş olsun aynı şeyleri yaşadık bu konuda büyük bir tecrübeye sahibim ve şuan 1,5 aylık bir kızım var, bitkisel kürler adlı yazılarımı okumanı tavsiye ediyorum ayrıca sperm testininde tamamını paylaşırsan sana detaylı olarak yardımcı olabileceğimi düşünüyorum

Teşekkür ederim hocam , 

Raporları burada paylaşıyorum. sizden dört gözle cevap bekliyorum .  Testten önce DUPLER Yaptırdım testislerde bir problem çıkmadı damarlar gayet açık varisküs gibi korkulan bir durum olmadığı tespit edildi. Sadece uzun zamandır dışarıdan testestesron aldığım için kendi testislerim hiç üretmemiş galiba raporlardan öyle anlaşılıyor dimi hocam ? 

2.thumb.JPG.271982f93590c3da5bbcc765efec6d68.JPG 1.thumb.JPG.26d215032dfa1afe03def62c6d928443.JPG

SERKO, 40 dakika önce yazdı:

Hocam,

Sabah -Akşam aç karnına : KeçiBoynuzu Özü 

Sabah Aç karnına : Çakşır Kökü Suyu 

Kullanmaya başladım bunların da iyi yönde etkisi olur mu başka önerebileceğiniz bir destek var mıdır ? Kürlerinizden bahsetmişsiniz bulamadım onları 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
SERKO    293
satakan04, Bir saat önce yazdı:

Teşekkür ederim hocam , 

Raporları burada paylaşıyorum. sizden dört gözle cevap bekliyorum .  Testten önce DUPLER Yaptırdım testislerde bir problem çıkmadı damarlar gayet açık varisküs gibi korkulan bir durum olmadığı tespit edildi. Sadece uzun zamandır dışarıdan testestesron aldığım için kendi testislerim hiç üretmemiş galiba raporlardan öyle anlaşılıyor dimi hocam ? 

2.thumb.JPG.271982f93590c3da5bbcc765efec6d68.JPG 1.thumb.JPG.26d215032dfa1afe03def62c6d928443.JPG

Hocam,

Sabah -Akşam aç karnına : KeçiBoynuzu Özü 

Sabah Aç karnına : Çakşır Kökü Suyu 

Kullanmaya başladım bunların da iyi yönde etkisi olur mu başka önerebileceğiniz bir destek var mıdır ? Kürlerinizden bahsetmişsiniz bulamadım onları 

Şimdi 100 bin sperm sayısı var ama önemli olan bunların içersinden bir tane bile morfolojisi yani yapısı düzgün olan sperm olsa hadi gebelik oluşur fakat spermin ileri ve yerinde hareketli olmasıda çok önemli şimdi sana dediklerimi yaparsan 3 ay sonra sperm sayın milyonları bulacaktır.Bu süreç içersinde sigara içiyorsan bırakmanı tavsiye ederim.

Sperm sayını arttırmak için ;

her sabah ve her akşam keçiboynuzu çayı içeceksin (3 ay ) tarifi yazılarımda var olmadı tekrar yazarım

her akşam yatmadan evvel 1 yemek kaşığı keçiboynuzu özü ve 1 tatlı kaşığı çörek otu yağı içeceksin ( 3 ay )

hergün bir adet multivamin alacaksın ( maxigo suda eriyen internetten bulabilirsin her sabah tok karnına ) 3 ay

Morfoloji için ; çünkü baya bozuk gözüküyor ama morfoloji farklılık gösterebilir çok kaliteli bir klinikte sperm testi yapmanı öneririm en az % 4 olmalı morfolojin

her akşam yatmadan evvel çakçır otu ve çobançökerten çayı yapıcaksın içiceksin ( ikiside aynı cezvede kaynıyacak ) 2 ay

ayrıca doktorun sana lh ve özellikle fsh ı uyarmak için ovitrell ve meriofert verecektir ki bunların tedavisi 3 -6 arasında değişiyor dikkate almanı öneririm

Sen oligosperm sin yani 0 değil ( azosperm değilsin ki tedavi bazen cevap vermeyebilir ) ben azsopermdim yani 0 dı sperm sayım 6 ay sonunda 160 milyon sperme ulaştım.

ayrıca her ay sperm testi yaptır bizimle paylaş ( 3 gün perhizle ) karşılaştıralım olmadı farklı detaylara ineriz hic canını sıkma 3 ay sonra sen bile şaşırırsın sonuçlarına tekrar geçmiş olsun 

tüm döngün tamamen açılmış olsa bile sperm kaliten kötü olabilir buda normal yoldan gebelik oluşturmaz sadece tüp bebek için yeterli olur 

• Beğen 3
  • Minnettarım 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
satakan04    14

Hocam yazmış olduğunuzdan yani tedavi ile düzelebilir dimi sperm kalitem ve sperm sayısı tedaviye açık yani ?

Tamamen kapanmamış doğru mudur hocam ??

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ironmann    407
satakan04, 14 dakika önce yazdı:

Hocam yazmış olduğunuzdan yani tedavi ile düzelebilir dimi sperm kalitem ve sperm sayısı tedaviye açık yani ?

@SERKO dediği bitkisel kürü mutlaka uygula hocam özellikle pct sonrası en az 1 2 ay devam.

Sen düzelirsin hocam çok stres yapma önemli olan düzgün pct ile bir sistemi tekrar ateşle gerisi gelir 

• Alkış 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
SERKO    293
satakan04, 20 dakika önce yazdı:

hayır tamamen kapanmamış,sistemin tüp bebek yapmaya uygun.Kapanmış dahi olsa tedavisi mümkün sen arkadaşlarımın da dediği gibi stres yapma çünkü psikoloji bile etkiliyor sperm üretimini..

Şöyle bir örnek vereyim;Mahalleden bir kardeşimizin tüm sistemi açık hiç bir sorun yok ama azspermdi,mikro cerrahi ile testislerde sperm aradilar onda bile 1 tane canlı sperme ulaşamadılar.Bizde ona bitkisel kürler yazdık 8 ay sonra 7 milyona sperme ulaştı,doğal yoldan değil ama tüp bebek tedavisiyle bir erkek çoçuğu oldu :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
rastlantisal    5.370

Dostlar,

Arkadaşın önce PCT yapması, PCT sırasında da Serkan'ın bitkisel kürünü kullanması gerek. Konu öznesinden sapmasın.

• Beğen 2
  • +1 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
SERKO    293
rastlantisal, 5 dakika önce yazdı:

Dostlar,

Arkadaşın önce PCT yapması, PCT sırasında da Serkan'ın bitkisel kürünü kullanması gerek. Konu öznesinden sapmasın.

hocam haklı pct konusu sizlerin uzmanlık alanında :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
satakan04    14
Ironmann, 44 dakika önce yazdı:

@SERKO dediği bitkisel kürü mutlaka uygula hocam özellikle pct sonrası en az 1 2 ay devam.

Sen düzelirsin hocam çok stres yapma önemli olan düzgün pct ile bir sistemi tekrar ateşle gerisi gelir 

Gerçekten güzel yorumlarınız ve beni bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim, uzun zamandır forma girip konuları okuyordum ama sizler ile tanışmak böyle bir konuda nasip oldu :)  Şunu çok iyi anladım ki yıllarca streoidden ileri düzeyde zarar gören insanlar bilgisizlikten zarar görmüş gerçekten sizlerin bilgisi tamamen tecrübe ile edinilmiş bilgiler para ile satın almaya kalkmış olsak eminim bulamayız. Tekrardan hepinize çok teşekkür ediyorum dediklerinizi harfiyen uygalayacağım. Sizler ile gerçek hayatta da görüşmek isterim hepinizin yeri bende çok ayrı olucak. 

• Minnettarım 2
  • +1 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
SERKO    293
satakan04, 5 dakika önce yazdı:

Gerçekten güzel yorumlarınız ve beni bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim, uzun zamandır forma girip konuları okuyordum ama sizler ile tanışmak böyle bir konuda nasip oldu :)  Şunu çok iyi anladım ki yıllarca streoidden ileri düzeyde zarar gören insanlar bilgisizlikten zarar görmüş gerçekten sizlerin bilgisi tamamen tecrübe ile edinilmiş bilgiler para ile satın almaya kalkmış olsak eminim bulamayız. Tekrardan hepinize çok teşekkür ediyorum dediklerinizi harfiyen uygalayacağım. Sizler ile gerçek hayatta da görüşmek isterim hepinizin yeri bende çok ayrı olucak. 

Gelişmelerden bizi haberdar et lütten:)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
satakan04    14
SERKO, 2 dakika önce yazdı:

Gelişmelerden bizi haberdar et lütten:)

Tamam hocam merak etmeyin :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
SERKO    293

üroloji profesörü  pct yaparken bu 3 ay olur 6 ay olur ( ben 6 ay yaptım ) bu bitkilerinin tamamını pct ile birlikte kullanılmasının hiç bir sakıncası olmadığını ve hatta daha iyi olabileceğini söyledi.Ayrıca sperm tedavilerinde bu bahsettiğim bitkilerin ( keçiboynuzu,çörek otu ve çakşır )kendileri bizzat öneriyor kullanılması gerektiğini söylüyor.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
rıza333    47

Ben kuruyemişçilerden keçiboynuzu alıp düdüklü tencerede kaynatıyorum ağız tadima göre şeker ilave mixer dende geçince güzel bir pekmez oluyor tavsiye ederim

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
otopsicikedi    1.363
SERKO, Bir saat önce yazdı:

üroloji profesörü  pct yaparken bu 3 ay olur 6 ay olur ( ben 6 ay yaptım ) bu bitkilerinin tamamını pct ile birlikte kullanılmasının hiç bir sakıncası olmadığını ve hatta daha iyi olabileceğini söyledi.Ayrıca sperm tedavilerinde bu bahsettiğim bitkilerin ( keçiboynuzu,çörek otu ve çakşır )kendileri bizzat öneriyor kullanılması gerektiğini söylüyor.

serkan hocam sizin azospermi ilaçlardan kaynaklı mı oldunuz yoksa doğuştan olan bir durum muydu 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
SERKO    293
otopsicikedi, 46 dakika önce yazdı:

serkan hocam sizin azospermi ilaçlardan kaynaklı mı oldunuz yoksa doğuştan olan bir durum muydu 

ilaçtan oldu ayrıca doktorum çok fazla sporcu tedaviye cevap vermedi bazen döngü açılmayabilir pct de garanti değil dedi  döngü açılsa bile kaliteli sperm üretimi olmayabilir yada döngü eski haline gelir sperm üretimi olur ama zamanla tekrar sperm sayısı düşer başladığın yere dönersin dedi doğuştan olan en sıkıntılısı zaten

rıza333, 1 saat önce yazdı:

Ben kuruyemişçilerden keçiboynuzu alıp düdüklü tencerede kaynatıyorum ağız tadima göre şeker ilave mixer dende geçince güzel bir pekmez oluyor tavsiye ederim

güzel tarif 9_9

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
otopsicikedi    1.363
SERKO, 2 saat önce yazdı:

ilaçtan oldu ayrıca doktorum çok fazla sporcu tedaviye cevap vermedi bazen döngü açılmayabilir pct de garanti değil dedi  döngü açılsa bile kaliteli sperm üretimi olmayabilir yada döngü eski haline gelir sperm üretimi olur ama zamanla tekrar sperm sayısı düşer başladığın yere dönersin dedi doğuştan olan en sıkıntılısı zaten

güzel tarif 9_9

Benim konumu da inceler misin hocam

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
SERKO    293
otopsicikedi, Bir saat önce yazdı:

Benim konumu da inceler misin hocam

tamamını okudum 

şuan kürde misin peki ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
otopsicikedi    1.363
gönderildi (düzenlendi)
SERKO, Bir saat önce yazdı:

tamamını okudum 

şuan kürde misin peki ?

Evet abi artık ilaç kullanıyorum blast Cruise ilerliyorum. Yaşım 24 olduğu için çocukta şuan düşünmediğimiz için kullanıyorum. İlerisi için negatif etkileyeceğini biliyorum fakat açıkçası mutlu olduğum şekilde ilerliyorum.

tarihinde otopsicikedi tarafından düzenlendi
  • Tamam 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
satakan04    14
SERKO, 18 saat önce yazdı:

tamamını okudum 

şuan kürde misin peki ?

rıza333, 22 saat önce yazdı:

rastlantisal, 28.03.2024 - 14:22 yazdı:

Dostlar,

Hocalarım merhaba bir şey sormak istiyorum .. İnternetten biraz araştırma yaptım ve PCT sırasında kürden çıkınca kazanılan kas kaybının bir çoğu geri gidermiş vucutta ki testesteron azlığından. Peki bunu minumum seviyeye indirebilmem için ne yapmalıyım ?  Antreman sistemim de bir değişiklik yapmalımıyım ? Şu an ağır kilolar ile çok yoğun bir antreman geçiriyorum  vucudu iğne varmış gibi yormaktan ziyade daha hafif kilolarla az mı hasar vermeliyim gibi gibi .. :) Düzenli olarak antremanlarıma devam ediyorum aynı şekilde beslenmem çok daha iyi bir şekilde yağlanmayı önlemek için 200 gram pirinci geçmiyorum.  Şu an güncel olarak boy 1.82 kilo 88  aşağıya iki yıllık değişimimim ve güncel formumu paylaşıyorum. Bu konuda görüşlerinizi merak ediyorum şimdiden hepinize teşekkürler :):)  

WhatsApp Image 2024-03-30 at 8.41.23 AM (1).jpeg WhatsApp Image 2024-03-30 at 8.41.23 AM.jpeg WhatsApp Image 2024-03-30 at 8.46.58 AM (1).jpeg WhatsApp Image 2024-03-30 at 8.46.58 AM.jpeg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
rıza333    47

Bir efsaneydi bir efsaneydi şarkısı geldi aklıma :D

Yani motora tiner katmak gibi zaten bahsedilir hep nankör spor diye

Yani nos varsa basılır ilaç varsa yüklen vücuda ufak ufak  ama o antrenmanı destekleyecek ilaç suplement olsun falan olsun yoksa ozaman Antrenman yoğun ve şiddeti ona göre hal alacak demektir 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
satakan04    14

hocam güzel giriş yaptınız :):) 

Kısaca vitesi 5 den 3 e alıyoruz diyebilir miyiz  :) ?  Çok nankör bir şey bu iş ya. gelişmek için sağlığımızı bozuyoruz bir şeylerden feragat ediyoruz ama ilacı bırakınca hem sağlığımızdan hem kazandıklarımızdan oluyoruz... 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: qwert
      Herkese merhaba,
      3 aylık only testo kürünü bitirmeye karar verdim hep 250 mg gittim genel olarak ilaçları 2 haftadır bıraktım ve dün kan tahlili verdim sonuçlar yazımın altında paylaştığım gibidir.
      Sizce pct ye başlamalı mıyım? Yoksa 1 hafta daha mı beklemeliyim? Testesteron ölçü birimi nmool/l nq ml de 3-4 arası değere tekabül ediyor. Elimde 2 adet ovitrelle klomen ve tamoxifen ayriyeten de proviron mevcut ürünlerimi stokladım. Aşağıya da küre girmeden önceki sonuçlarımı atacağım yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. @rastlantisal @Askabar @godofdark @otopsicikedi @GHOST 

• Yazan: Beastmode
      Merhabalar arkadaşlar, nasılsınız?
      Kürü bıraktım 3 ay oluyor pct yapmadım uzun bir kürden çıktım. Testesteron ve östrojen değerlerim bunlar fakat testosteron değer sonucu normal yazmasına rağmen düşük değil mi? Ve östrojen değerim de normal yazıyor ama yüksek değil mi çünkü çok fazla halsizlik, güçsüzlük ve duygusallık hissediyorum bilenler yardımcı olabilir mi? Doktor sonuçları göstermem için 2 hafta sonrasına randevu verdi kafama çok takıldı sonuçlar.

• Yazan: Yasinakda
      Merhaba arkadaşlar, nasılsınız?
      Arkadaşlar 2. Kür başlayacağım en hızlı kütle nasıl koyabilirim? Kilo 80 define olup öyle mi girmeliyim sizce? Teşekkürler.

• Yazan: keremcix
      Selamlar herkese,
      7 haftadır haftalık 200 mg pazartesi perşembe olmak üzere test cyp küründeyim fakat yeterince üzerine düşünmemişim, hem maddi hem manevi olarak hazır olmadığımı farkettim ve bırakmanın daha sağlıklı olduğunu düşündüm.
      Tam bir hafta önce kan verdim;
      total testosteron 984.08 ng/dl e2 43 ng/L Sorularım:
      Sizce pct için hcg'ye gerek var mı? Yoksa sadece klomen veya tamoksifen kullanmam yeterli mi? Son enjeksiyonu 2 gün önce yaptım ne kadar beklemek lazım sizce? Bazı kaynaklar 15 gün bazıları 25 güne kadar beklemeyi öneriyor. Diğer kan değerlerini görelim gerekli derseniz atabilirim. @Diver @rastlantisal @metinav @Askabar @godofdark @AREN
      Teşekkürler.
    • Yazan: Pnshr
      Hocalarım merhabalar.
      Pct döneminde ilaçlara ek neler kullanılabilir?  Tavsiyeleriniz nelerdir (keçiboynuzu , incir gibi)? Teşekkürler.

Copyright © 2010 Peptid Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@peptidturkiye.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı! Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet veya benzerlerine başlamayınız.