Jump to content
  • Duyurular

• Loving

Steroidturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Steroidturkiye.com açıldı! Hormon gruplarına dair tüm sorularınıza cevap bulmak için sisteme giriş yapıp soru başlığı oluşturmanız yeterli.
    • Loving

Sarmsturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
  • Peptid Türkiye'ye HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı peptid platformuna hoş geldin. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

• Reklam

roidmax

Hayvansal protein ile bitkisel protein arasındaki farklar

Önerilen İletiler

roidmax    49

Merhaba arkadaşlar,

Uzun süredir aklıma takılan bir soru vardı ve araştırıp sizlerle paylaşmak istedim. Spora başladığımdan itibaren, çevremdeki herkes bitkisel protein işine yaramaz, sen hep hayvansal protein yemen gerekir diyor. Ve beslenmeye önem veren çoğu insan gibi ben de bu tavsiyeye uyup beslenmeyi bu şekilde yapıyorum. Ancak genelde ayrıntı öğrenmeyi bir şeyi yapıyorsam o yaptığım ile ilgili doğru bilgiyi bilmek istediğim için bunu da araştırmaya başladım biraz geç de olsa.

Aşağıda yazılanlar bir kaç kaynaktan aklıma yatan şeylerle oluşturulmuştur. Yanlışlar ve eksiklikler var ise hep beraber düzeltelim.

Önceki konularım:

HCG-Pregnyl kullanım metodları : viewtopic.php?f=24&t=850

PCT döneminde - günlük yaşamda kortizol seviyesini dengeleme : viewtopic.php?f=24&t=856

Bitkisel destek : viewtopic.php?f=24&t=840

Folik asit : viewtopic.php?f=89&t=855

Doğal Testosteron üretimi ve PCT içi doğal üretim destekleme : viewtopic.php?f=24&t=858

Protein nedir ?

Proteinler, amino asitlerin zincir halinde birbirlerine bağlanması sonucu oluşan büyük organik bileşiklerdir. Proteinler, açlık anında en son tüketilirler. Kimyasal sindirimleri midede başlar. Her aminoasit vücutta sentezlenemediği için dışarıdan bunları alırız.

Aminoasitler ve ufak ayrıntıları için şu linke bakmanızı öneririm :

http://tr.wikipedia.org/wiki/Amino_asit

Hayvansal Protein ve Bitkisel Protein Farkları

Sindirim-Emilim

Hayvansal protein vücutta kullanılması için öncelikle aminoasitlerine parçalanıp sonra tekrar birleştirilmesi gerekir vücutta.

Bitkisel protein ise sindirildiği anda direkt birleştirildiği için vücutta çok daha hızlı sindirim ve emilime uğrar.

Kaliteli besinlerin sağladığı protein vücutta yüzde 80 yüzde 100 gibi bir değer aralığında vücutta kullanılır. Araştırdıklarımda gördüğüm en kaliteli besin yumurta.

Okuduğum Kaynak : http://pembeyevehayata.blogspot.com.tr/2013/06/bitkisel-protein-hayvansal-protein.html

Amino Asit Yapıları

Hayvansal proteinlerde vücutta kas, kemik gelişimi, kan üretimi için gerekli olan aminoasitler daha yüksek miktarda bulunduğundan dolayı daha fazla tercih edilmelidir. Amino asit değeri olarak bir bakliyattan alacağımız lisin için belki 2 kat daha yemek zorunda kalacakken, hayvansal protein bitkisel proteinden çok daha az miktar besinde aynı değeri sağlayabilmektedir. Hayvansal proteinde özellikle lizin, valin, metiyonin, histidin, arjinin bitkisel proteinlere göre yüksek miktarda bulunur.

Bitkisel proteinlerde ise aminoasit profili besin içinde hemen hemen çoğundan olmasına rağmen az miktarda bulunur. Ancak unutulmamalıdır ki, bitkisel protein içeren gıdaları incelediğinizde vücut için gerekli olan vitamin, mineral açısından zengin olduğunu görürüz. Bu yüzden bitkisel protein içeren gıdalara gereksiz demek bence yanlış bir cümledir. Ayrıca fıstık, fındık, badem, ceviz gibi besinlerin de bitkisel protein olduğu ve yararlarını araştırdığınızda gerçekten vücuda ne kadar yararlı olduğunu bulabilirsiniz.

Aslına bakılırsa beslenme planımızda her iki protein türü de yüksek miktarda bulunmalı. Ben hızlı sindirildiğinden dolayı spor sonrası öğünümde bitkisel protein yemeyi tercih ediyorum. Spor sonrası aldığım protein tozundan yaklaşık 45 dakika sonra mercimek, nohut gibi bakliyatlar ilk tercihim oluyor. Gün içinde beslenme planınıza göre hayvansal proteinlerin yanında eklemek yararımıza olacaktır. Ben kendi planımı incelediğimde yüzde hesabı yapmadım ancak yüzde 40 bitkisel protein tüketimi yapıyorum.

Amacım herkesin beslenme ile ilgili daha bilinçli olmasını sağlamak. Umarım bu konu ile de buna katkı yapmış olurum.

İyi günler.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

ZYZZ    27

Benim merak ettiğim hayvansal veya bitkisel proteinin arasındaki fark gerçi hocam sende demişsin %40 bitkisel alıyorum diye et yemeye gücü yetmeyenler kür dönemi boyunca bitkisel protein ile kendilerini daha ileriye taşıyamazlar mı ? Sonuçta hangi birimiz kg'su 50 tl olmuş antrikotu her gün tüketebilir ki..

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
roidmax    49

ZYZZ tamamen sana katılıyorum hocam. Et fiyatları çok fazla.

Sorunu cevaplamaya çalışacak olursam, edindiğim bilgilere dayanarak, yine gelişim sağlanabileceğini söyleyebilirim. Ancak belki daha yavaş gelişim olur. Daha fazla yiyip mesela önemli bir aminoasit için gerekli miktara ulaşırız.

Çevremde ne bulursa yiyip çok da güzel vücut yapmış insanlar var o beslenmeye göre. İnternette de biraz araştırma yaparsan vegan veya vejeteryan olan bir çok sporcu bulabilirsin.

Ondan dolayı dengeli olarak her tür proteini alıp tüketmemiz gerektiğini düşünüyorum. Vücudun tepkisine göre de oranlarını ayarlayabiliriz.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Bay-T    4.243
ZYZZ tamamen sana katılıyorum hocam. Et fiyatları çok fazla.

Sorunu cevaplamaya çalışacak olursam, edindiğim bilgilere dayanarak, yine gelişim sağlanabileceğini söyleyebilirim. Ancak belki daha yavaş gelişim olur. Daha fazla yiyip mesela önemli bir aminoasit için gerekli miktara ulaşırız.

Çevremde ne bulursa yiyip çok da güzel vücut yapmış insanlar var o beslenmeye göre. İnternette de biraz araştırma yaparsan vegan veya vejeteryan olan bir çok sporcu bulabilirsin.

Ondan dolayı dengeli olarak her tür proteini alıp tüketmemiz gerektiğini düşünüyorum. Vücudun tepkisine göre de oranlarını ayarlayabiliriz.

Onu soracaktım bu konu ile alakalı muhakkak senden makale bekliyorum @Roidmax hocam :) Vejetaryen vücut geliştirmecilerin olduğunu biliyorum

ama vejeteryen olupta ne kadar gelişim sağlamış hiç görmedim makale içinde örnek sporcularada yer verirsen çok sevinirim olurda böyle bi çalışma yaparsan tabi 8-)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
roidmax    49

Ne demek Bay-T. Tabi ki elimden geldiğince bir şeyler yazmak isterim. Güzel yorumun için de teşekkür ederim. Zaman oldukça araştırıp bu konuda da bir şeyler ortaya çıkartacağım inşallah.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Supplement firmaları yüzünden kimse bitkiselleri proteinden saymaz oldu.Halbuki alaksı yok piyasada o kadar adam vegan bb yapıyor aminoasitler sanıldığı kadar önemli değil.Kaldı ki yüksek protein alımıda bir zorunluluk değil arnold en iyi zamanlarında 170 gr proteinle beslenirmiş

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2010 Peptid Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@peptidturkiye.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı! Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet veya benzerlerine başlamayınız.