Jump to content
  • Duyurular

• Loving

Steroidturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Steroidturkiye.com açıldı! Hormon gruplarına dair tüm sorularınıza cevap bulmak için sisteme giriş yapıp soru başlığı oluşturmanız yeterli.
    • Loving

Sarmsturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
  • Peptid Türkiye'ye HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı peptid platformuna hoş geldin. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

• Reklam

Emrahtkty

Protein

Önerilen İletiler

Emrahtkty    1.394

Herkese merhaba,

Genel olarak insanlarda gördügüm beslenmelerinde proteini abartıp çok yüksek gramlara çıkmaları.Definasyon ve ya hacim  fark etmez proteinini ihtiyaç fazlası almak boşa masraf.Vücut kullanamadığı kısmı yağ olarak depoluyor.Özellikle define olurken işinizi zorlaştırır.Benim kullandığım denklem yağsız kas kütlesi çarpı 1.8-2 arası yeterlidir.İnternetten hesaplayabiliyorsunuz bunu aşşağı yukarı bir değer veriyor size zaten.Bizim ülkemizde karbonhidrata herkes kötü gözle bakıyor örneğin kaslarınızı büyütmek isyirodanız karbonhidrat yüklemek zorundasınız.Protein büyütmez kası onarır karbonhidrat kası doldurur su çeker kasa.

Farklı görüşler varsa tartışmak isterim bu konuda iyi forumlar herkese.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Asaletim    645
Emrahtkty, 2 saat önce yazdı:

Herkese merhaba,

Genel olarak insanlarda gördügüm beslenmelerinde proteini abartıp çok yüksek gramlara çıkmaları.Definasyon ve ya hacim  fark etmez proteinini ihtiyaç fazlası almak boşa masraf.Vücut kullanamadığı kısmı yağ olarak depoluyor.Özellikle define olurken işinizi zorlaştırır.Benim kullandığım denklem yağsız kas kütlesi çarpı 1.8-2 arası yeterlidir.İnternetten hesaplayabiliyorsunuz bunu aşşağı yukarı bir değer veriyor size zaten.Bizim ülkemizde karbonhidrata herkes kötü gözle bakıyor örneğin kaslarınızı büyütmek isyirodanız karbonhidrat yüklemek zorundasınız.Protein büyütmez kası onarır karbonhidrat kası doldurur su çeker kasa.

Farklı görüşler varsa tartışmak isterim bu konuda iyi forumlar herkese.

Kesinlikle katılıyorum benim protein ve yağ her zaman sabit , bulkta carbı fazla definasyon da az alıyorum 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Emrahtkty    1.394
Asaletim, 29 dakika önce yazdı:

Kesinlikle katılıyorum benim protein ve yağ her zaman sabit , bulkta carbı fazla definasyon da az alıyorum 

Doğru olan bu zaten, proteini fazla fazla alıp böbrekleri yormak gereksiz ve maliyet açısından da fazla.Şu sosyal medya sayfaları bilmeden paylaşım yapıyor yeni başlayan adam da günde 600-700 gram tavuk tüketiyor karbo almıyor sonra büyütemiyorum kolları diyor :) 

• Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Emrahtkty    1.394
Geleceğin Olympia'sı, 19 dakika önce yazdı:

Ben bulkta proteini kilo çarpı 1.2-1.6 civarı alıyorum az mı bu şimdi ?

1.8’e ceksen iyi olur en azından.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
zafer44    121

Bence büyümenin en büyük yolu karbonhidrat kesinlikle temiz karbo olacak 1.5 yıldır ilaç almıyorum 107 kg ulaşabildim lakin günlük kgx2 protein alıyorum  minumum 600 gr carb alıyorum göğüs ve bacak günlerinde 700 800 e kadar çıkıyorum bu benim ölçümlerim elbette herkes için uygun olmayabilir sağlıklı sporlar 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Emrahtkty, 40 dakika önce yazdı:

1.8’e ceksen iyi olur en azından.

Tavsiyeni dikkate alacağım. 1.8 olunca 140gr oluyor 100-120gr hayvansal alıyorum biraz da yulaftan pirinçten geliyor 150gr yapıyor tabi pirinç yulaf ne kadar sayılır bilmiyorum

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Emrahtkty    1.394
zafer44, 2 saat önce yazdı:

Bence büyümenin en büyük yolu karbonhidrat kesinlikle temiz karbo olacak 1.5 yıldır ilaç almıyorum 107 kg ulaşabildim lakin günlük kgx2 protein alıyorum  minumum 600 gr carb alıyorum göğüs ve bacak günlerinde 700 800 e kadar çıkıyorum bu benim ölçümlerim elbette herkes için uygun olmayabilir sağlıklı sporlar 

Kesinlikle doğru katılıyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Emrahtkty    1.394
agfitness, 19 dakika önce yazdı:

Yıllardan bu yana kendim ve öğrencilerimde hep gözlemlediğim bir gerçek: A kan grubundan olanlar hayvansal proteinlere karşı daha hassaslar (özellikle et proteinlerine). Vücut çok daha geç hazmediyor ve parçalayıp kullanma alıyor.

A kan grubunda olanlara her zaman:

yüzde 50 yumurta ve süt ürünleri proteinleri grubu

yüzde 30 soya-bakliyat proteinleri grubu

yüzde 20 et proteinleri grubu

tüketimini uygulattığımda çok daha verimli sonuçlara ulaştık. Sizler de protein dozajınızı kilogramınız x 2 klasik değer üzerinden hesapladıktan sonra kendi üzerinizde hangi protein grubunun daha iyi etki gösterdiğini belirli bir süre belirli şekilde beslenerek gözlemleyebilirsiniz. Bir günde olan şeyler değil bunlar.

Sağlıklı sporlar...

Kan grubu muhabbetine hiç inanasım gelmiyordu,aydınlanmış oldum :) 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Wh00    149

Bu bahsettikleriniz naturel arkadaşlar için daha iyi bir yöntem fakat küre girdiğimizde sindirilenilen ve taşınabilir protein artar, özellikle tren gibi kürlerde 1,5-2 katına kadar yükselebilir 

Karbonhidrat konusunada gelicek olursak her vücut tipine göre yüksek karbonhidrat diyetleri uygun değil, bu durumlarda da yağlara yönelmek daha mantıklı 

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Emrahtkty    1.394
Wh00, 2 saat önce yazdı:

Bu bahsettikleriniz naturel arkadaşlar için daha iyi bir yöntem fakat küre girdiğimizde sindirilenilen ve taşınabilir protein artar, özellikle tren gibi kürlerde 1,5-2 katına kadar yükselebilir 

Karbonhidrat konusunada gelicek olursak her vücut tipine göre yüksek karbonhidrat diyetleri uygun değil, bu durumlarda da yağlara yönelmek daha mantıklı 

Doğruluk payın var fakat kürdeyken daha da çok yorarsın böbreğini.Tekrar söylüyorum protein büyütmez sadece onarır büyüten karbonhidrat.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Wh00    149
Emrahtkty, 5 saat önce yazdı:

Doğruluk payın var fakat kürdeyken daha da çok yorarsın böbreğini.Tekrar söylüyorum protein büyütmez sadece onarır büyüten karbonhidrat.

Kürün bir çok yan etkisi var, karaciğer için koruyucu kullanıyoruz, e2 için arimidex, böbrek için bol su... artan bir protein kapasitesini kürdeyim yorarım ben diye kullanmamak çok mantık dışı geliyor bana, sebzeni suyunu arttırmak yerine. 

Ezber bilgi ile yorum yapıyorsun, protein seni devasa büyütür diye kimsenin bir şey yazdığını görmedim. Ama sadece protein ve karbonhidrat ile ilgileniyorsun, ve herkese karbonhidrat yarayacağını düşünüyorsun. Başka bir konuda arkadaş vücut paylamış Definasyona girmek için 270 gr karbonhidrat yazmıs, fotoğraf atmış o arkadaşa bile karbonhidrattan korkma yazmıssın ki tükettiği karbonhidrat bile o seviyeye o vücut tipine ve hedefine fazla. Tekrar söylüyorum ezber Bilgi ile yönlendirme yapılmaz... 

Altın dönem diye adlandırılan(70ler) arnold döneminde karbonhidrat yok yağ ve protein

Düz ve ezber mantıkla karbonhidrat büyütür protein onarır, protein yorar az tüketelim. Siz her yerde karbonhidrat diye konusan adamların proteini x2 ile mi sınırlandırdığını düşünüyorsunuz? yada büyüklüğü kas ağırlığı olarak değilde tartı ve aynada sulu yağlı bir vücut olarak düşünüyorsanız orası farklı yorum yapamayacağım. 

sürekli karbonhidrat diyen muhtemelen sizinde ordan ezberlediğimiz hoca serdar hoca fakat adam ne dese yada hangi hoca ne dese yanlış anlaşılıyor, adam karbonhidrat derken yüklen karbonhidrata demiyor, net olarak diyor ki ben vücudu gördüğümde anlarım ne gerektiğini, ortada bir karbonhidrat var ama sana ne kadar söyleyeceği başka bir kişiye kadar söyleyeceği belirsiz, naturel bi arkadaşa karbonhidratı arttırdıkça arttırıyorsun 500-600 lere çıkıyor çünkü vücut kilo tutmuyor yetmiyor ama kürde bi arkadaşa 200 veriyorsun yağlanmaya başlıyor

Bilmiyorum anlatabildim mi? Ama sulu ve yağlı olmak bir büyüme göstergesi değil...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Wh00    149
agfitness, 41 dakika önce yazdı:

@Wh00 ve @Emrahtkty ikinizin de doğruluk payı var fakat şöyle cevap vereyim:
Öncelikle Wh, evet anabolizanların tümü protein sentezini arttırıp vücuda alınan aminoasitlerin hemen işin başına gelmesini sağladıklarından dolayı kas inşaası artar.

Emrah'ın dediği karbonhidrat asıl büyüten kısımdır proteinler böbreği yorar kısmı ise çok doğru. Bu nedenledir ki bir çok Olimpia sporcusu böbrek nakli beklemekte ve böbrek yetmezliğinden dolayı bir çoğu bırakmak zorunda kalmıştır. Bu sporda Karaciğer ve Böbreği sağlam adam sonuna kadar gider. Çünkü anabolizan için bu iki organ kalpten sonra en önemli ikinci gruptur.
Kür öncesi kontrollerin amacı da bu zaten, ilaçların bol miktarda protein sentezi açacağını ve bunun organlarda aşırı yük bindereceğinden dolayı hazır olup olmadığını görmek.

Somut olarak bir örnek vermek istiyorum:
Normal oturma kapasitesi 30 yolculuk bir otobüs gibi düşünelim.
Otobüs: Böbrek - Karaciğer olsun
30 yolcu da: anabolizan olmadan vücutta günlük normal sentezlenen protein miktarı olsun.
Bu şekilde ömür boyu kaza bela olmadıkça bu otobüs sağlam gider.

Fakat anabolizan alındı diyelim: ve al baba şu abiyi de, gel yenge sen yerimiz var sıkışırız bak yağmur yağacak, gel teyze sen de çocuklardan biri ayağa kalkar diye diye 60 kişi yaptığımızı farz edelim. Evet aynı taşıt ile bir seferde çok daha fazla insan taşıdınız o noktaya ama yıllarca bu böyle devam eder mi tıkış tıkış ?
Hayır illa ki bir yerde ya otobüs patlak verecek ya da birisi çıkıp bu düzen böyle gitmez arkadaş diyecek.

Dolayısıyla proteinlerin böbrek yorma mantığı bu şekilde ne kadar çok anabolizan aldıkça sentez artıyor fakat böbreklere binen yük aşırı yükseliyor ve uzun süre ara vermeden adam gibi Pct yapıp küre girdiğin ay kadar veya 1 sene kürsüz ara vermeden devam edenler er ya da geç bir sürprizle karşılaşacaktır bu kadar net.

Gelelim karbonidrat olayına;
Karbonhidratlar --> Karbon: Kömür anlamı da taşıyan, metal olmayan 6 atom numaralı elementtir. "Bağlayıcı" anlamına gelir.
Hidrat: "Basit ya da karmaşık bir cismin (yapının) su ile oluşturduğu bileşik" anlamına gelir.
Dolayısıyla en basit ve terimlerle kafa karıştırmayacak şekilde düşünürseniz Karbonhidrat --> "su ile bağlayan madde" anlamına gelir.

Peki ne demek bu yani?
Çok basit sizin aldığınız proteinlerin sentezlenmesi için vücutta önce uzun bir süre durabilmeleri gerekmektedir. İşte bu noktada her 1gr karbonhidrat 4 gr kadar su tutar bundan dolayı sadece proteinleri değil, faydalı olan yağları ve vitamin mineralleri de bu tuttuğu su ile muhafaza ederek ilgili kısımlardan gelip alınmak üzere daha uzun süre bekleten bir kargo firması gibidir. Depolar ve bekletir. Sonra dağıtım araçları da gelir türüne göre ismine göre Karbonhidrattan alır alır vücutta kullanırlar. Anlaşıldı mı ? Keşke platformumuzda sesli veya görüntülü şekilde aktarım yapacağımız bir kısım veya Whatsapp grubumuz olsaydı o zaman en azından sesli olarak daha iyi anlaşılabilirdi.

Evet , proteinlerdir en temel kas inşaası yapan ve karbonhidratlar dengeli kişiye özel ayarlanarak alınmazsa büyümeden çok yağlanma yapar bu konuda haklısın !
Evet Emrah, proteinler böbreği yorar ve karbonhidratlar çektiği sudan dolayı hem hacimlendirir hem de içerisinde su ile birlikte protein ve diğer önemli maddeleri tutma gücünden dolayı asıl büyümeye katkı sağlayan ve en temel enerji kaynağımız olan esas işin sırrını oluşturan maddedir.

Her ikisi de olmazsa olmaz olmasa zaten yıllardır bu spor "Tavuk Pilav" sporu olarak günümüze kadar gelmezdi. Her ikiniz de haklısınız ve seviyeli şekilde bilgi adına tartışma yapmanız çok hoş teşekkürler genç arkadaşlar. Bu konu ile ilgili benim bunca yıldır bilgi ve tecrübemden gelenler de bu kadar. Daha farklı katkılar ve görüşler de elbet gelecektir diye düşünüyorum :)

tp.jpg.41e86d17b4c923dba453f5d8ecb7e5bc.jpg
Sağlıklı sporlar... 

Sende yazdıklarında haklısın kardeşim fakat, otobüs örneğinde bir yanlışlık var sanki

Anabolizan aldın ama otobus hala aynı, burda benim kastettiğim kullanılabilir ve tanışınabilir protein artışı, ama senin verdiğin somut örnekte aynı

Diğer bir konuda dediğin gibi böbrek ne kadar uzun giderse o kadar varsın ama burda da böbreği biteren temel neden protein değil ilaçlar

Sanırım ben yazdıklarımda tam anlaşılmamışım vermek istediğin bilgilere bakarak

Kısaca özetlemek gerekirse; 

proteinin 1.8-2 ile kısıtlanması katıldığım bir nokta değil 

Protein böbreği yormaz karbonhidrat büyütmez gibi birşey söylemiyorum, vermek istediğin bilgiler buna yönelik 

Tekrar olarak söylüyorum karbonhidrattan korkmayın karbonhidrat büyütür ezber bir bilgi ama büyümeyi nasıl gördüğünüze bağlı 

Benim için tartıda ve aynada yağlı sulu bir vücut büyüme değil, karbonhidratı herkesin korkmadan tüketebiliceği birşey değil, kilo alırkende verirkende yağların es geçilmesi benim bakış açıma biraz ters düşüyor 

Yoksa herkes biliyor ye karbonhidratı su kilo al bu en temel bilgi 

Sende katıldığın için teşekkürler kardeşim 🙏

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Wh00    149
agfitness, 13 dakika önce yazdı:

Anabolizan aldın otobüs hala aynı demişsin. Evet otobüs böbrek dedik. Anabolizan alınca böbrek de mi büyüyor? Hayır böbrek aynı böbrek dolayısıyla evet otobüs aynı otobüs. Sadece sentez hızı değişir. Senin görüşlerin elbette saygı duymak gerekir. Biz protein olmazsa olmazımız deriz yıllarca fakat işin silahı Karbonhidratlardır bunun tartışması bile olamaz. Protein her zaman için karbonhidrattan sonra gelir. Fakat ikisi terazi gibidir.
Protein eksikse alınan karbonhidratlar işe yaramaz. Karbonhidrat eksikse de istersen bir kamyon protein tüket böbreği yormaktan başka bir şey yapmaz. Bu yıllardır bizim eski üstadlarımızdan bu yana edindiğimiz tecrübelerdir ki son 5 senede insanlar karbonhidratın ne kadar önemli ve işin sırrı olduğunu daha yeni anlamaya başladı. Oysa 1970-80'lerde bu zaten işin bilinen sırrıydı bile.
Neyse herkesin bilgisi ve tecrübesi kendine. Ben yine de hem sana hem de diğer arkadaşlara Karbonhidratın ne kadar büyük bir silah olduğunu Türkiye'nin en iri vücutçusu olan eski kurt Bilgehan abinin ağzından sözlerini paylaşmak istiyorum. Benim lafım bi cacık etmiyorsa belki onu dinlemek isteyen olur.

(Özellikle 2:07 dakikadan sonrasına dikkat)

Sağlıklı sporlar...

Evet otobüs hala aynı dedim çünkü neye istinaden örneklendirdiğine cevap almak için. iki kere yazdım protein böbreği yormaz yüklenin diye birşey yazmadığımı hatta acaba böyle proteine yüklenin bişey olmaz diye bir cümle mi kurdum baktım fakat yok 

1)Proteinde kür içinde 1.8 ve 2ye sabitlenmesine sıcak bakmıyorum(Yormaz 4-5Katı alın otobüsü tıkabasa doldurun gibi birşey yazmadım)

2)Karbonhidrat önemsiz diye birşey hiç demedim aksine savunduğumuz şey belki aynı karbonhidrat çok önemli ama kişisel karbonhidrat miktarı çok önemli (bunun aksi bir msjım mı var göremedim)

Senin lafın bi cacık ediyor etmiyor değilki konumuz veya x bi hoca y bi hoca değil 

Daha ne kadar basitleştirebilierim bilmiyorum

1)proteinler yormaz denmedi.

2)karbonhidratlar gereksiz denmedi.

3)Proteinlerin kür içi 1.8-2 sabitlenmesi benim görüşüme uygun değil dendi.

4)Karbonhidratlar kişisel belirlenmeli her vücuda karbonhidrat aynı etkiyi vermez dendi hatta msjlara bakarsan örneklendirildi

Msjları iyice okuyup ona göre yorum yapılması veya genç arkadaşlar diye hitap ederken 28 yaşındaki insanlardan bi 15-20 yaş büyük olmanız gerekiyor diye düşünüyorum 

Genel ve temel bilgiler için teşekkürler, iyi günler🙏

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Wh00    149

+ Olarak karbonhidratlar 70-80lerde bu işin bilinen sırrı değildi

Arnold, Frank Z, R. Rabinson düşün karbonhidrat yüksek protein diyeti uygulamıştır

80Lerde Lee Haney yağı düşürüp karbonhidratı arttırmış ve sabitlemiştir 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Emrahtkty    1.394
Wh00, 4 saat önce yazdı:

Kürün bir çok yan etkisi var, karaciğer için koruyucu kullanıyoruz, e2 için arimidex, böbrek için bol su... artan bir protein kapasitesini kürdeyim yorarım ben diye kullanmamak çok mantık dışı geliyor bana, sebzeni suyunu arttırmak yerine. 

Ezber bilgi ile yorum yapıyorsun, protein seni devasa büyütür diye kimsenin bir şey yazdığını görmedim. Ama sadece protein ve karbonhidrat ile ilgileniyorsun, ve herkese karbonhidrat yarayacağını düşünüyorsun. Başka bir konuda arkadaş vücut paylamış Definasyona girmek için 270 gr karbonhidrat yazmıs, fotoğraf atmış o arkadaşa bile karbonhidrattan korkma yazmıssın ki tükettiği karbonhidrat bile o seviyeye o vücut tipine ve hedefine fazla. Tekrar söylüyorum ezber Bilgi ile yönlendirme yapılmaz... 

Altın dönem diye adlandırılan(70ler) arnold döneminde karbonhidrat yok yağ ve protein

Düz ve ezber mantıkla karbonhidrat büyütür protein onarır, protein yorar az tüketelim. Siz her yerde karbonhidrat diye konusan adamların proteini x2 ile mi sınırlandırdığını düşünüyorsunuz? yada büyüklüğü kas ağırlığı olarak değilde tartı ve aynada sulu yağlı bir vücut olarak düşünüyorsanız orası farklı yorum yapamayacağım. 

sürekli karbonhidrat diyen muhtemelen sizinde ordan ezberlediğimiz hoca serdar hoca fakat adam ne dese yada hangi hoca ne dese yanlış anlaşılıyor, adam karbonhidrat derken yüklen karbonhidrata demiyor, net olarak diyor ki ben vücudu gördüğümde anlarım ne gerektiğini, ortada bir karbonhidrat var ama sana ne kadar söyleyeceği başka bir kişiye kadar söyleyeceği belirsiz, naturel bi arkadaşa karbonhidratı arttırdıkça arttırıyorsun 500-600 lere çıkıyor çünkü vücut kilo tutmuyor yetmiyor ama kürde bi arkadaşa 200 veriyorsun yağlanmaya başlıyor

Bilmiyorum anlatabildim mi? Ama sulu ve yağlı olmak bir büyüme göstergesi değil...

O zaman ben sana şöyle bisey söyleyeyim, ilk spora başladığımda bulk yaparak 93 kiloya çıktım proteini günlük 250 gram alıyordum(çok gereksizmiş) karbo azdı mesela yağlandım bel çevresinde.Sonra araştırdım öğrendim, definasyona girdim İnan bana 140 gram protein yedim günlük yediğim karbonhidrat 250-300 gramdı günlük naturel bir şekilde ölçü kaybetmeden 11 kilo verdim tam.Burda demek istediğim karbonhidratlar aslında çöm güçlü silah.Eğer kullanmayı bilirsen.Şimdi sen diyorsun ki herkesin vücudu farklı evet doğru söylüyorsun ama ben adama ezbere 500 gram karbonhidrat al demedim ki zaten? Demek istediğim şey karbonhidrat miktarın proteinden fazla olsun daha öncelik ver.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Emrahtkty    1.394
agfitness, 3 saat önce yazdı:

@Wh00 ve @Emrahtkty ikinizin de doğruluk payı var fakat şöyle cevap vereyim:
Öncelikle Wh, evet anabolizanların tümü protein sentezini arttırıp vücuda alınan aminoasitlerin hemen işin başına gelmesini sağladıklarından dolayı kas inşaası artar.

Emrah'ın dediği karbonhidrat asıl büyüten kısımdır proteinler böbreği yorar kısmı ise çok doğru. Bu nedenledir ki bir çok Olimpia sporcusu böbrek nakli beklemekte ve böbrek yetmezliğinden dolayı bir çoğu bırakmak zorunda kalmıştır. Bu sporda Karaciğer ve Böbreği sağlam adam sonuna kadar gider. Çünkü anabolizan için bu iki organ kalpten sonra en önemli ikinci gruptur.
Kür öncesi kontrollerin amacı da bu zaten, ilaçların bol miktarda protein sentezi açacağını ve bunun organlarda aşırı yük bindereceğinden dolayı hazır olup olmadığını görmek.

Somut olarak bir örnek vermek istiyorum:
Normal oturma kapasitesi 30 yolculuk bir otobüs gibi düşünelim.
Otobüs: Böbrek - Karaciğer olsun
30 yolcu da: anabolizan olmadan vücutta günlük normal sentezlenen protein miktarı olsun.
Bu şekilde ömür boyu kaza bela olmadıkça bu otobüs sağlam gider.

Fakat anabolizan alındı diyelim: ve al baba şu abiyi de, gel yenge sen yerimiz var sıkışırız bak yağmur yağacak, gel teyze sen de çocuklardan biri ayağa kalkar diye diye 60 kişi yaptığımızı farz edelim. Evet aynı taşıt ile bir seferde çok daha fazla insan taşıdınız o noktaya ama yıllarca bu böyle devam eder mi tıkış tıkış ?
Hayır illa ki bir yerde ya otobüs patlak verecek ya da birisi çıkıp bu düzen böyle gitmez arkadaş diyecek.

Dolayısıyla proteinlerin böbrek yorma mantığı bu şekilde ne kadar çok anabolizan aldıkça sentez artıyor fakat böbreklere binen yük aşırı yükseliyor ve uzun süre ara vermeden adam gibi Pct yapıp küre girdiğin ay kadar veya 1 sene kürsüz ara vermeden devam edenler er ya da geç bir sürprizle karşılaşacaktır bu kadar net.

Gelelim karbonidrat olayına;
Karbonhidratlar --> Karbon: Kömür anlamı da taşıyan, metal olmayan 6 atom numaralı elementtir. "Bağlayıcı" anlamına gelir.
Hidrat: "Basit ya da karmaşık bir cismin (yapının) su ile oluşturduğu bileşik" anlamına gelir.
Dolayısıyla en basit ve terimlerle kafa karıştırmayacak şekilde düşünürseniz Karbonhidrat --> "su ile bağlayan madde" anlamına gelir.

Peki ne demek bu yani?
Çok basit sizin aldığınız proteinlerin sentezlenmesi için vücutta önce uzun bir süre durabilmeleri gerekmektedir. İşte bu noktada her 1gr karbonhidrat 4 gr kadar su tutar bundan dolayı sadece proteinleri değil, faydalı olan yağları ve vitamin mineralleri de bu tuttuğu su ile muhafaza ederek ilgili kısımlardan gelip alınmak üzere daha uzun süre bekleten bir kargo firması gibidir. Depolar ve bekletir. Sonra dağıtım araçları da gelir türüne göre ismine göre Karbonhidrattan alır alır vücutta kullanırlar. Anlaşıldı mı ? Keşke platformumuzda sesli veya görüntülü şekilde aktarım yapacağımız bir kısım veya Whatsapp grubumuz olsaydı o zaman en azından sesli olarak daha iyi anlaşılabilirdi.

Evet , proteinlerdir en temel kas inşaası yapan ve karbonhidratlar dengeli kişiye özel ayarlanarak alınmazsa büyümeden çok yağlanma yapar bu konuda haklısın !
Evet Emrah, proteinler böbreği yorar ve karbonhidratlar çektiği sudan dolayı hem hacimlendirir hem de içerisinde su ile birlikte protein ve diğer önemli maddeleri tutma gücünden dolayı asıl büyümeye katkı sağlayan ve en temel enerji kaynağımız olan esas işin sırrını oluşturan maddedir.

Her ikisi de olmazsa olmaz olmasa zaten yıllardır bu spor "Tavuk Pilav" sporu olarak günümüze kadar gelmezdi. Her ikiniz de haklısınız ve seviyeli şekilde bilgi adına tartışma yapmanız çok hoş teşekkürler genç arkadaşlar. Bu konu ile ilgili benim bunca yıldır bilgi ve tecrübemden gelenler de bu kadar. Daha farklı katkılar ve görüşler de elbet gelecektir diye düşünüyorum :)

tp.jpg.41e86d17b4c923dba453f5d8ecb7e5bc.jpg
Sağlıklı sporlar... 

Zaten gerekli açıklama burda yapılmış, aynen katılıyorum ben de @agfitness

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Emrahtkty    1.394
Wh00, Bir saat önce yazdı:

Evet otobüs hala aynı dedim çünkü neye istinaden örneklendirdiğine cevap almak için. iki kere yazdım protein böbreği yormaz yüklenin diye birşey yazmadığımı hatta acaba böyle proteine yüklenin bişey olmaz diye bir cümle mi kurdum baktım fakat yok 

1)Proteinde kür içinde 1.8 ve 2ye sabitlenmesine sıcak bakmıyorum(Yormaz 4-5Katı alın otobüsü tıkabasa doldurun gibi birşey yazmadım)

2)Karbonhidrat önemsiz diye birşey hiç demedim aksine savunduğumuz şey belki aynı karbonhidrat çok önemli ama kişisel karbonhidrat miktarı çok önemli (bunun aksi bir msjım mı var göremedim)

Senin lafın bi cacık ediyor etmiyor değilki konumuz veya x bi hoca y bi hoca değil 

Daha ne kadar basitleştirebilierim bilmiyorum

1)proteinler yormaz denmedi.

2)karbonhidratlar gereksiz denmedi.

3)Proteinlerin kür içi 1.8-2 sabitlenmesi benim görüşüme uygun değil dendi.

4)Karbonhidratlar kişisel belirlenmeli her vücuda karbonhidrat aynı etkiyi vermez dendi hatta msjlara bakarsan örneklendirildi

Msjları iyice okuyup ona göre yorum yapılması veya genç arkadaşlar diye hitap ederken 28 yaşındaki insanlardan bi 15-20 yaş büyük olmanız gerekiyor diye düşünüyorum 

Genel ve temel bilgiler için teşekkürler, iyi günler🙏

Yok Serdar hoca demişsin yok şu hoca falan fark etmez ben Serdar hocayı hiç izlemedim ama tanırım kendisini Böyle bişey söylediyse senden öğrendim ilk defa demek ki doğru bişeymis.Adamlar yıllarca yarışma yapıp doldur boşalt yapmışlar hafife almasan iyi edersin.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Wh00    149
Emrahtkty, 3 dakika önce yazdı:

O zaman ben sana şöyle bisey söyleyeyim, ilk spora başladığımda bulk yaparak 93 kiloya çıktım proteini günlük 250 gram alıyordum(çok gereksizmiş) karbo azdı mesela yağlandım bel çevresinde.Sonra araştırdım öğrendim, definasyona girdim İnan bana 140 gram protein yedim günlük yediğim karbonhidrat 250-300 gramdı günlük naturel bir şekilde ölçü kaybetmeden 11 kilo verdim tam.Burda demek istediğim karbonhidratlar aslında çöm güçlü silah.Eğer kullanmayı bilirsen.Şimdi sen diyorsun ki herkesin vücudu farklı evet doğru söylüyorsun ama ben adama ezbere 500 gram karbonhidrat al demedim ki zaten? Demek istediğim şey karbonhidrat miktarın proteinden fazla olsun daha öncelik ver.

İlk spora başladığım zaman diyorsun 🤦‍♂️ Kür içi diyorum...

Ve bahsettiğin örnek kendi vücutt tipin 

Anlaşamadığımız tek nokta “korkma,arttır,yüklen”  burda önce kişiyi görürsün ondan sonra bunları söylersin fakat bir önceki konıda sen kişiyi görmene ragmen onun analizini yapamayıp korkma karbonhidrattan diye yorum yapıyorsun 

kişisel dengen herkeste aynı olucak sanıyorsun 

Emrahtkty, Şimdi yazdı:

Yok Serdar hoca demişsin yok şu hoca falan fark etmez ben Serdar hocayı hiç izlemedim ama tanırım kendisini Böyle bişey söylediyse senden öğrendim ilk defa demek ki doğru bişeymis.Adamlar yıllarca yarışma yapıp doldur boşalt yapmışlar hafife almasan iyi edersin.

Hafife almak? Sanırım okumadan yorum yapıyorsun sürekli, kür içi diyorum spora ilk başladığım zaman diyorsun, serdar hoca böyle birşey söylüyor herkesin kendisine göre olması gerektiğini adam ben anlarım görünce diyor diyorum millet abanıyor onun gibi diyorum 

Okuduklarını anlayarak cevaplar verirsen konular böyle dağılmaz,

Haklısın  aynı bi arkadaşın fotoğraflı definasyon konusuna karbonhidrattan korkma dediğin kadar

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Emrahtkty    1.394
Wh00, 13 dakika önce yazdı:

İlk spora başladığım zaman diyorsun 🤦‍♂️ Kür içi diyorum...

Ve bahsettiğin örnek kendi vücutt tipin 

Anlaşamadığımız tek nokta “korkma,arttır,yüklen”  burda önce kişiyi görürsün ondan sonra bunları söylersin fakat bir önceki konıda sen kişiyi görmene ragmen onun analizini yapamayıp korkma karbonhidrattan diye yorum yapıyorsun 

kişisel dengen herkeste aynı olucak sanıyorsun 

Hafife almak? Sanırım okumadan yorum yapıyorsun sürekli, kür içi diyorum spora ilk başladığım zaman diyorsun, serdar hoca böyle birşey söylüyor herkesin kendisine göre olması gerektiğini adam ben anlarım görünce diyor diyorum millet abanıyor onun gibi diyorum 

Okuduklarını anlayarak cevaplar verirsen konular böyle dağılmaz,

Haklısın  aynı bi arkadaşın fotoğraflı definasyon konusuna karbonhidrattan korkma dediğin kadar

Yahu şuraya bi formunu atsana çok merak ettim, bu kadar bilgili(!) birisinin arkasında nasıl bir form yatıyor acaba?

• Şaşkın 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Wh00    149
agfitness, 1 dakika önce yazdı:

Ya sen çok mu bilgesin de biz bilmiyoruz susayım diyorum sinir bozuyosun. Pumping Iron belgeselini de ve Golden Era Bodybuilding belgeselini de iyi izle nasıl karbonhidrat hesabı yapıyormuş o dönemde sporcular nasıl önem veriyorlarmış gör. Yabancı makalelerden iyice araştır bak varsa bi kaynak onunla gel burada bilgini sun. Ben sana da emraha da hak verdim ve kendi bilgim tecrübem dahilinde yorumumu yaptım. Protein de karbonhidrat da sizin olsun umurumda değil hala sidik yarıştırma bıdı bıdı dersindesin. Tamam sen haklısın sen kralsın hadi fazla uzamasın konuyu kapat çok yazıyo işimiz gücümüz var.

Sağlıklı sporlar...

Kardeşim sen de benim sinirimi aşırı bozuyorsun, okumadan kim ne demiş bakmadan algılayamadan yorum yapıyorsun sonra ikinizede hak verdim? Senden hak mı istedim şahsen ben işin gücün varsa hak verme görüşünü belirt geç, yok genç arkadaşlar yok böyle kaç yaşındasın arkadaşım sen ahkam kesiyorsun sen de haklısın sen de haklısın genç arkadaşlar diye? Bu formda bi sidik yarıştıran sensin her yorumunda bi ben bilirim benim dediğim doğru sonra dediğine muhalefet olan biriyle direk tartışma. Ben çok bilge değilim arkadaşım sen mi çok bilgesin? Hak veriyorsun bi ona bi buna ? 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Wh00    149
Emrahtkty, 4 dakika önce yazdı:

Yahu şuraya bi formunu atsana çok merak ettim, bu kadar bilgili(!) birisinin arkasında nasıl bir form yatıyor acaba?

Form=bilgi? 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Wh00    149
Emrahtkty, Şimdi yazdı:

😂😂😂 sadece merak ettim ya sakin.

Hocam sende gerginsin, burda sanki sen tartışmanın içindesin sanıyorsun. Bizim senle farklı görüşlerimiz var sen 1.8-2 sabitlemeyi savunuyorsun ben biraz daha artırmayı, sen karbonhidrattan korkmamayı ben kişiye göre ayarlanmasını bunda da anlaşılır hatta anlaşmışız bile(sende evet herkese 500olsın demiyorum dedin) 

Burda problem 3. Bir kişinin gelip ikimizinde yazdığını gram algılamayarak kendini tatmin etmek için sana hak veriyorum ona hak veriyorum tebrikler genç arkadaşlar gibi konuşması. Ben bu durumdan hoşnut olmadım çünkü 18-19 yaşında biri değilim sen olduysan senin bunu bilemem...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Emrahtkty    1.394
Wh00, Şimdi yazdı:

Hocam sende gerginsin, burda sanki sen tartışmanın içindesin sanıyorsun. Bizim senle farklı görüşlerimiz var sen 1.8-2 sabitlemeyi savunuyorsun ben biraz daha artırmayı, sen karbonhidrattan korkmamayı ben kişiye göre ayarlanmasını bunda da anlaşılır hatta anlaşmışız bile(sende evet herkese 500olsın demiyorum dedin) 

Burda problem 3. Bir kişinin gelip ikimizinde yazdığını gram algılamayarak kendini tatmin etmek için sana hak veriyorum ona hak veriyorum tebrikler genç arkadaşlar gibi konuşması. Ben bu durumdan hoşnut olmadım çünkü 18-19 yaşında biri değilim sen olduysan senin bunu bilemem...

Senle ortak dili konuşmamız güzel ortayı bulduysak, 3.kişiye gelirsek @agfitness benim her konuda iletişimde olduğum bir abi zaten yorum yapması buraya gayet normal, forumda genel olarak büyük insanlar bir elin parmağını geçmeyecek kadar olduğu icin ağırlık olarak genç arkadaşlar mevcut.Ağız alışkanlığı ile böyle bişey söylemiş olabilir ki gayet normal bu zaten, bence sen bi tık kompleks yaptın hiç gerek yok kimse gerilmesin boştan boşa @agfitness iyidir boş adam değildir yani boşa konuşmaz bir bilgisi yoksa yardımcı olmaya çalışır.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2010 Peptid Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@peptidturkiye.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı! Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet veya benzerlerine başlamayınız.