Metin hocam Yabancı forumlarda özellikle Lantus kullanımında düzenleyici olarak Metformin ve Berberine kullanılması gerektiği belirtilmiş. Sizce kullanılmalı mı? Ben kan şekeri ölçümleri yaparak dozumu zaten stabil hale getirdim. Şu anda aldığım ünite ve kalori dengede.  Bir de kafama takıldı yine bir yazıda küçük dozlarda alınan özellikle uzun etkili insulinlerin hiç bir işe yaramadığı belirtilmiş. Bunun sebebi pankreasın dışarıdan alınan insulin kadar üretimi düşürdüğü ve bu nedenle sürekli normal değerlerde kalındığı belirtilmiş. Ancak humalog gibi kısa etkililerde süre az olduğu için pankreas hazırlıksız yakalanıyor ve vücut bir anda peak yapıyor. Kalori de anında alındığı için sonuç çok çok daha etkili oluyor deniliyor. Yorumunuzu öğrenebilir miyim? Ben bu durumu bilmeden daha önceki kullanımlarımda lantus ve humalogu beraber kullanmıştım ve memnun kalmıştım. Özellikle bacak sırt gibi ağır idman günlerinde lantusa ilave küçük dozlarda çalıştığım bölgelere humalog vuruyordum. Sanırım birden fazla yöntem var ve kesinlikle hepsi doğru ya da hepsi yanlış denilemiyor. Çünkü çok farklı kullanım protokolleri gördüm ve uygulayanlar gerçekten memnun. Tabi sonrası için aldığımız hasarları henüz bilmiyoruz.