lantus uzun ester ömrü 16 saat civarı humalog kısa ester ömrü 2-3 saat civarı Duruma göre ayrı ayrı bazen de her ikisini beraber kullanıyorum. Yeni başlayacaklar için lantus uzun ester en uygunu. Sabah aç karnına deri altına veya direkt kasa (ben direkt kasa bacaktan yapıyorum genelde) yapabilirsin. Bunu yaptıktan sonra fazla gecikmeden (15-20dk sonra) ilk öğünü almalısın. Lantus genelde 2-3 saat sonra vücutta hissedilir seviyelere ulaşıyor ve ciddi bir acıkma hissi geliyor buna şaşırma. Bu nedenle ikinci öğün 3 saat olmadan genelde 2 saat sonra yeniliyor. Eğer insulin kullanılacaksa mutlaka kan şekeri ölçüm cihazı edinilmeli. Sabahtan itibaren kan şeker değerleri takip edilmeli. 70in altına düşülmemeli. Bu nedenle öğün sayısı ve karbonhidrat miktarı çok önemli. İnsulin kullanıyorum diye aşırı karbonhidrat tüketimi yapılmamalı yoksa sonuç yağlanma olur. Aslında amaç alınan karbonhidrat ve diğer besinlerden maksimum faydalanım olmalı. Bu nedenle optimum nokta bulunmalı. Lantus için 15 ünite ile başlayabilirsin. Sırasıyla her gün 15-20-25-30 a kadar çıkıp kan değerlerine göre devam ya da 30da kalabilirsin. Genelde günde 30 ünite civarı yeterli oluyor. Kısa ester kullanımı ise uzun bir hikaye ve bir çok bağlantılı konu var o yüzden burada girmeyeceğim. İnsulin kullanımında kesinlikle ama kesinlkle temiz hızlı karbonhidratlar alınmalı. Pirinç, patates ve mısır en uygunları. Supplement olarak maltodextrin kullanabilirsin.  
    • Beğen
    3