Merhaba değerli forum kullanıcıları ve ziyaretçileri; Son zamanlar da bir çok kür listesinde ve öneriler kısmında gördüğüm için bir şeyler karalamak istedim. Neredeyse tüm kürlerde proviron var veya en ufak sorun da proviron tavsiye ediyor sporcular birbirine. Bu çok '' YANLIŞ '' arkadaşlar! Proviron ezbere kullanılmaz hatta hiç kullanılmasa yeridir. İlle de kullanılacaksa definasyon kürleri iyi bir seçenek olacaktır. Bu yazıda ne nedir? Ne değildir? kısımlarını hep beraber tartışacağız. PROVİRON NEDİR? Proviron vücut geliştirme dünyasında Androjenik destek olarak düşünülüp kullanılan ve Mesterolon etken maddesine ait bir ilaçtır. Eczanelerde satılmakta olup hakkında da bir çok karşıt görüş bulunmaktadır. Mesterolon DHT türevi bir madde olup DHT üzerinde testosteron arttırmayı amaçlamaktadır. Proviron güçlü olmamakla beraber bu görevi sağlamakta ancak HPTA’ya da olumsuz yönde bir etkisi olmaktadır. Vücut geliştirmede AI’ler ve SERM’lerin kullanılmaya başlanmasından önce kullanımı daha yaygın olup, bu ilaçların kürlerde olmasıyla beraber hem kürlerde kullanımı azalmış hem de ilacın etkileri daha da sorgulanmaya başlamıştır. Ancak bilimsel dayanağını bulamasam da internet üzerindeki bazı yazılara göre östrojen duyarlılığı daha fazla olan insanlarda etkileri daha fazla görüldüğü söylenmektedir. Bilindiğinin aksine su tutumuna bir katkısı olmamakla beraber, tam tersi su atımına benzer yalancı bir etkisi de bulunmaktadır. Aynen Winstrol kullandığımızda yaşadığımız “hardening” adı verilen etkiyi aldığımız gibi Winstrol’deki kadar güçlü olmasa da bize sağlar. Kullananlarda fark edilen başka bir şey ise libidoda artış olmasıdır. Bunun nedeni de yine DHT türevi bir steroid olmasıyla alakalıdır. Karaciğer üzerinde bir toksit etkisi oluşturmamaktadır. Proviron tıp dünyasında hipogonadizm olarak tabir edilen ve erkeğin vücudunda yeterli oranda cinsiyet hormonu üretmediği durumlarda tedavi amaçlı kullanılır. İLLE DE PROVİRON KULLANACAĞIM DİYENLERE; Arkadaşlar ben Proviron’u kesinlikle bulk kürlerinde önermiyorum. DHT türevi bir steroid olmasından dolayı su tutumu amaçlanan kürlerde küre zarar verme ihtimali bulunmaktadır. Bunun nedenini yukarıda ve aşağıdaki paragrafta anlattım. Ondan dolayı definasyon kürlerine eklemeniz kesinlikle önerimdir. -Bunun haricinde iki kür arası bridge yapmak için kullanımı yaygındır. Bunun yapılmasının amacı yine bir DHT türevi olmasından kaynaklıdır. DHT türevi bir steroid alındığında kaslar daha belirgin hale gelir, sertleşir. Genelde bunu yabancı forumlarda “hardening” şeklinde bir tabirle görürsünüz. -Alım dozu günlük 50 mg ve üstü olmalıdır. -Sadece tablet kürlerini fazla tasvip etmemekle beraber tablet kürlerin yanında kullanılabilir. Ancak güçlü bir ürün olmadığından dolayı kesinlikle androjenik etkisine güvenilmemeli, aksine HPTA’ya az da olsa yapacağı baskıdan dolayı kullanımı tekrar düşünülmelidir.