Jump to content
  • Duyurular

• Loving

Steroidturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Steroidturkiye.com açıldı! Hormon gruplarına dair tüm sorularınıza cevap bulmak için sisteme giriş yapıp soru başlığı oluşturmanız yeterli.
    • Loving

Sarmsturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
  • Peptid Türkiye'ye HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı peptid platformuna hoş geldin. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

• Reklam

whystreo

Testo enantath & boldenon pct

Önerilen İletiler

whystreo    3

Merhaba, 

12 hafta boyunca 

Pazartesi 250mg testo, 250 mg boldenon 

Perşembe 250 mg testo, 250 mg boldenon 

şeklinde kür yaptım ve son enjeksiyonum bugün bitti. 
10 gün sonra kan tahlili yaptırıp PCT başlayacağım. Hangi değerlere baktırayım pctde. 

Pregnyl hiçbir yerde bulamadım alamayacağım muhtemelen. 

10 gün sonra;

Her gece çinko

Her sabah 50 mg klomen

Sabah akşam 20 mg tamoksifen 
Her gün tribulus 

tamoksifen ve klomeni 1 hafta yapıp 1 hafta ara verip 1 hafta sonra tekrar kullanacağım. 
Yani toplamda 2 hafta içeceğim. 

Eklemem veya yapmam gereken başka bir şey var mı?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

whystreo    3
Mutlucanelcin, 2 saat önce yazdı:

Ezberdense bı tahlil sonuclarin çıksın @metinav hocam da bir baksın,metin abi bu arada bende izmitteyim bir ara seni görüp su bilgilerini dinlemek isterim :)

Tahlilleri ne zaman yaptırayım? Dahiliyeye randevu alarak yaptırabilirim değil mi?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.562
whystreo, 3 saat önce yazdı:

Merhaba, 

12 hafta boyunca 

10 gün sonra kan tahlili yaptırıp PCT başlayacağım. Hangi değerlere baktırayım pctde. 

10 gün sonra;

Her gece çinko

Her sabah 50 mg klomen

Her gün tribulus 

tamoksifen ve klomeni 1 hafta yapıp 1 hafta ara verip 1 hafta sonra tekrar kullanacağım. 

Öyle bir hafta iç bir hafta bırak şeklinde kullanım olmaz.En az 30 gün sürekli klomen+tamoksifen kullanmalısın.Hcg olmasa da olur kürün basit ve geri dönüşü ilk kürlerde sıkıntılı olmuyor genellikle...

Son enjeksiyondan 15-20 gün sonra hormon testi yaptır.Total testosteron, lh, fsh, östrojen(e2), prolaktin yeterli...

tarihinde metinav tarafından düzenlendi
  • Beğen 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
whystreo    3
metinav, 18.05.2022 - 14:43 yazdı:

Öyle bir hafta iç bir hafta bırak şeklinde kullanım olmaz.En az 30 gün sürekli klomen+tamoksifen kullanmalısın.Hcg olmasa da olur kürün basit ve geri dönüşü ilk kürlerde sıkıntılı olmuyor genellikle...

Son enjeksiyondan 15-20 gün sonra hormon testi yaptır.Total testosteron, lh, fsh, östrojen(e2), prolaktin yeterli...

Hocam o zaman biraz daha bekliyorım 15 gün sonra dediğiniz testleri yaptırıp ilaçları alıyorum. Pregnyl yok Ovitrelle alsam uygun olur mu?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.562
whystreo, 1 saat önce yazdı:

Hocam o zaman biraz daha bekliyorım 15 gün sonra dediğiniz testleri yaptırıp ilaçları alıyorum. Pregnyl yok Ovitrelle alsam uygun olur mu?

Çok da etkili değil ovitrelle erkeklerde.Ama istersen kullanabilirsin...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
whystreo    3
metinav, 24.05.2022 - 14:01 yazdı:

Hocam peki ovitrelle yerine ne kullanabilirim?

5000lik ovitrelleyi üçe bölerek pazaetesi çarşamba ve cuma kullanmayı düşünüyordum. Pregnyl var fakat orijinalliğinden emin değilim. 

Bildiğiniz güvenilir satıcı var mı pregnyl alabileceğim?

mcmahoni01, 18.05.2022 - 15:45 yazdı:

Kür içi MCT için neler yaptınız.

Her gün multivitamin, d vitamini, C vitamini ve liv52 karaciğer korucuyu. Her gece yatmadan saw palmetto hap.

2 günde bir magnezyum aldım. 

Ve 2 günde bir nac600. 

Ve hocam bir sorum daha olacak testlerden sonra yani son enjeksiyondan 20 gün sonra deginasyona başlayacağım. Küre girmeyeceğim ama bu sefer. Tamoksifen, klomen alırsam pregnyl veya Ovitrelle yanında antrenmandan öncesi Efedrin kullanmamın bir sakıncası olur mu?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.562
whystreo, 4 saat önce yazdı:

Hocam peki ovitrelle yerine ne kullanabilirim?

5000lik ovitrelleyi üçe bölerek pazaetesi çarşamba ve cuma kullanmayı düşünüyordum. Pregnyl var fakat orijinalliğinden emin değilim. 

Bildiğiniz güvenilir satıcı var mı pregnyl alabileceğim?

Her gün multivitamin, d vitamini, C vitamini ve liv52 karaciğer korucuyu. Her gece yatmadan saw palmetto hap.

2 günde bir magnezyum aldım. 

Ve 2 günde bir nac600. 

Ve hocam bir sorum daha olacak testlerden sonra yani son enjeksiyondan 20 gün sonra deginasyona başlayacağım. Küre girmeyeceğim ama bu sefer. Tamoksifen, klomen alırsam pregnyl veya Ovitrelle yanında antrenmandan öncesi Efedrin kullanmamın bir sakıncası olur mu?

Satıcı değilim, forumda whatsap ikonuna tıkla yaz, @Loving de varsa yardımcı olur.

Ovitrelle, prengly bulunamadığı için kullanılıyor zaten.Başka benzeri yok diyebiliriz...

Definasyonda steroid veya hormonel baskılayıcı bir ilaç kullanmadığın sürece pct ilaçlarıyla uyumsuzluk yaşamazsın.Fakat hatırlatayım pct döneminde su kaybedeceksin, küçülmen olası.Efedrin kullanılabilir...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav, 12 dakika önce yazdı:

Satıcı değilim, forumda whatsap ikonuna tıkla yaz, @Loving de varsa yardımcı olur.

Ovitrelle, prengly bulunamadığı için kullanılıyor zaten.Başka benzeri yok diyebiliriz...

Definasyonda steroid veya hormonel baskılayıcı bir ilaç kullanmadığın sürece pct ilaçlarıyla uyumsuzluk yaşamazsın.Fakat hatırlatayım pct döneminde su kaybedeceksin, küçülmen olası.Efedrin kullanılabilir...

Hocam aynı testo-bolde -turinabol kürünün 3.haftasındayım 3 günde bir arimidex kullanıyorum yanlış mı acaba 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.562
onuracikgoz45, 1 saat önce yazdı:

Hocam aynı testo-bolde -turinabol kürünün 3.haftasındayım 3 günde bir arimidex kullanıyorum yanlış mı acaba 

Evet yanlış, arimidex gerekmedikçe kullanılmamalı.Küründen alacağın verimi engellemesi kaçınılmaz...

• Beğen 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
whystreo    3
metinav, 26.05.2022 - 13:54 yazdı:

Hocam şimdi 20. Güne 9 gün kaldı. 9 gün sonra klomen ve tamomsifene başlıyorum. 
zayıflama için de efedrin almaya başladım klomen ve tamoksifenle bir sorun yaşatmaz dimi bana?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Lynx    160
whystreo, 18.05.2022 - 11:41 yazdı:

Merhaba, 

12 hafta boyunca 

10 gün sonra;

Her gece çinko

Her sabah 50 mg klomen

Her gün tribulus 

Oncelikle sormam gerekn sey ilk kurunuzmu eger ilk kurunuz degilse iki adet ovitrelle almanizi tavsiye ederim pct de hangi degerler demissiniz hormon olarak total testo lh fsh prolaktin e2 hemogram testo ve kan sayimi testi verebilirsiniz. Burda kimse ezebere pct sunu soyle boyle yap demez once kan sonuclarinizi paylasmanizi tavsiye ederim ona gore degerli ustatlar gereken ilaclari ve dozlarini eminimki yazicaktir yanlis yapilan pct kar dan cok zarar getirecektir gecmis olsun

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.562
whystreo, 15 saat önce yazdı:

Hocam şimdi 20. Güne 9 gün kaldı. 9 gün sonra klomen ve tamomsifene başlıyorum. 
zayıflama için de efedrin almaya başladım klomen ve tamoksifenle bir sorun yaşatmaz dimi bana?

Yaşatmaz...Ama efedrinin kendine has yan etkileri var onları es geçme...

• Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Mickey    789
metinav, 5 saat önce yazdı:

Yaşatmaz...Ama efedrinin kendine has yan etkileri var onları es geçme...

Üstad, pct döneminde efedrin tam olarak nasıl çalışıyor?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.562
Mickey, 42 dakika önce yazdı:

Üstad, pct döneminde efedrin tam olarak nasıl çalışıyor?

Pct yaparken kilo vermeyi hedeflediği için efedrin kullanmak istemiş bu kardeşimiz.Uyumsuzluk yapar mı diye sormuş :)

Normalde pct dönemi için anti-katabolik özelliklere sahip ve motive edici destekler kullanılması daha uygun olur bence.Ama efedrinin düşük mood için yadsınamaz bir faydası var.Onun yanında açlık hissi daha az yaşanılıyor.Verdiği ciğer kapasitesiyle daha rahat nefes alınabiliyor.Bunun performansa katkısı bir miktar olabilir.Tireme, huzursuzluk ve benzeri olumsuzluklar yapmıyor yüksek dozlara çıkılmazsa.Kafeinle alınması hafizaya da olumlu etkiler sağlıyor.Aspirin eklendiğinde terleme artıyor vb...

Benim şahsen en sevdiğim kardiyo öncesi ilacım :) Fakat idrar kanalları ve çevresini kastığı-büzdüğü için işeme sıkıntısı yapıyor; onun için artık kullanamıyorum.Seçici olmadığından kaynaklanıyor bu durum.Belki bende sorun var bilemiyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Mickey    789
metinav, 1 dakika önce yazdı:

Pct yaparken kilo vermeyi hedeflediği için efedrin kullanmak istemiş bu kardeşimiz.Uyumsuzluk yapar mı diye sormuş :)

Normalde pct dönemi için anti-katabolik özelliklere sahip ve motive edici destekler kullanılması daha uygun olur bence.Ama efedrinin düşük mood için yadsınamaz bir faydası var.Onun yanında açlık hissi daha az yaşanılıyor.Verdiği ciğer kapasitesiyle daha rahat nefes alınabiliyor.Bunun performansa katkısı bir miktar olabilir.Tireme, huzursuzluk ve benzeri olumsuzluklar yapmıyor yüksek dozlara çıkılmazsa.Kafeinle alınması hafizaya da olumlu etkiler sağlıyor.Aspirin eklendiğinde terleme artıyor vb...

Benim şahsen en sevdiğim kardiyo öncesi ilacım :) Fakat idrar kanalları ve çevresini kastığı-büzdüğü için işeme sıkıntısı yapıyor; onun için artık kullanamıyorum.Seçici olmadığından kaynaklanıyor bu durum.Belki bende sorun var bilemiyorum.

Zor kontrol ettiğim yüksek tansiyon nedeniyle genelde bu tip uyarıcılardan uzak duruyorum ancak bir yandan da definasyona gireceğim ve bu nedenle masteron propionat +oxa veya wins'e ilave ne tavsiye edersiniz? Tansiyonu hırpalamadan yağ yakımını teşvik etmek amacıyla.

Yıllardır bulk yaptığım için dip definasyon bilgim biraz kısıtlı bu nedenle konu açılmışken ne tavsiye edersiniz?

• Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.562
Mickey, 2 saat önce yazdı:

Zor kontrol ettiğim yüksek tansiyon nedeniyle genelde bu tip uyarıcılardan uzak duruyorum ancak bir yandan da definasyona gireceğim ve bu nedenle masteron propionat +oxa veya wins'e ilave ne tavsiye edersiniz? Tansiyonu hırpalamadan yağ yakımını teşvik etmek amacıyla.

Yıllardır bulk yaptığım için dip definasyon bilgim biraz kısıtlı bu nedenle konu açılmışken ne tavsiye edersiniz?

Yukarıdaki ilaç statüsündeki herşey tansiyonu arttırıyor ve kontrolü zorlaştırır.Bu durumda en uygunu cardarin+ sr 9009 ikilisidir bana göre.Ama bu şartlarda piyasada ne kadar gerçeği ve doğru dozda hammaddeye sahip ürün vardır emin olmak güç...

• Beğen 1
  • Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
whystreo    3
metinav, 01.06.2022 - 22:54 yazdı:

Yukarıdaki ilaç statüsündeki herşey tansiyonu arttırıyor ve kontrolü zorlaştırır.Bu durumda en uygunu cardarin+ sr 9009 ikilisidir bana göre.Ama bu şartlarda piyasada ne kadar gerçeği ve doğru dozda hammaddeye sahip ürün vardır emin olmak güç...

Hocam değerler bu şekilde son enjeksiyonu 17 gün önce yaptım.

a.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.562
whystreo, 19 saat önce yazdı:

Hocam değerler bu şekilde son enjeksiyonu 17 gün önce yaptım.

a.jpg

D vitamini eksikliğin olabilir bunu tamamla...Yanına k vitamini de alırsan taş ve damar plağı olma ihtimalin azalır...

T3 değerin olmadığı için tiroid fazlalığı olup olmadığını net bir şekilde söyleyemesem de, fazla çalışıyor ve üretim baskılanmış doğal olarak...

B12 ve folik asit takviyesi al değerlerin alt sınırlarda...

Östrojeni düşürmek için bir şey kullanmıyorsan eğer, bu boldenonun etkisinden kaynaklanıyordur.Arimidex vb. kullanma çok düşmüş.

Beslenmende suyu ve yeşil yapraklı sebzeleri arttır.Kötü yağlardan uzak dur.Östrojen seviyeni biraz olsun yükseltebilmek için keten tohumu veya yağı tüketebilirsin.

Total testosteronun hala çok yukarılarda.Onu 4 ün altına inmesini beklemen lazım pct ye başlamak için.Tahminen 10-15 gün daha zaman alır...

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
whystreo    3
metinav, 3 dakika önce yazdı:

D vitamini eksikliğin olabilir bunu tamamla...Yanına k vitamini de alırsan taş ve damar plağı olma ihtimalin azalır...

T3 değerin olmadığı için tiroid fazlalığı olup olmadığını net bir şekilde söyleyemesem de, fazla çalışıyor ve üretim baskılanmış doğal olarak...

B12 ve folik asit takviyesi al değerlerin alt sınırlarda...

Östrojeni düşürmek için bir şey kullanmıyorsan eğer, bu boldenonun etkisinden kaynaklanıyordur.Arimidex vb. kullanma çok düşmüş.

Beslenmende suyu ve yeşil yapraklı sebzeleri arttır.Kötü yağlardan uzak dur.Östrojen seviyeni biraz olsun yükseltebilmek için keten tohumu veya yağı tüketebilirsin.

Total testosteronun hala çok yukarılarda.Onu 4 ün altına inmesini beklemen lazım pct ye başlamak için.Tahminen 10-15 gün daha zaman alır...

Hocam elimde speman, tribulus, klomen ve tampksifen var. Bunların hiçbirini kullanmıyorum o zaman daha. 10 gün sonra bir test daha yaptırırım. Çok yüksek dozlar gitmedim testesteron oranının düşmeme ihtimali de var mı daha?

yoksa illa ki düşer mi?

Ve Bulktan hemen sonra definasyona girdim (kürsüz) bütün kazandığım hacimi kaybetmem dimi?   

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
nano3570    118
Mickey, 01.06.2022 - 20:22 yazdı:

Merhaba Mickey,

Araya girdiğim için kusura bakmamanızı rica ediyorum.

Sizde yüksek tansiyon ne zamandır var?Sizi de uzun süredir forumda takip ederim,kür konusunda oldukça tecrübelisiniz.Tabiki ilaçların geçici yan etkisidir.

Sadece öğrenmek istediğim şey; 40 yaşından önce kürden dolayı yüksek tansiyon olmasıyla ,40 yaşından sonra kürden dolayı yüksek tansiyonu vücut nasıl tolere ediyor ve bunla nasıl başa çıkıyorsunuz,bununla ilgili ilaca temelli başladınız mı yoksa geçici olarak antihipertansif mi kullandınız onu merak ediyorum.

Teşekkür ederim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Askabar    902
whystreo, 18.05.2022 - 11:41 yazdı:

Merhaba, 

12 hafta boyunca 

10 gün sonra;

Her gece çinko

Her sabah 50 mg klomen

Her gün tribulus 

Bence son enjeksiyon dan sonra en az 14 gün geçsin ve test ver. Lh fsh total testo e2 proşaktin ve karaciğer testlerine baktır üstüne konuşuruz. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Mickey    789
nano3570, 2 saat önce yazdı:

Merhaba Mickey,

Araya girdiğim için kusura bakmamanızı rica ediyorum.

Sizde yüksek tansiyon ne zamandır var?Sizi de uzun süredir forumda takip ederim,kür konusunda oldukça tecrübelisiniz.Tabiki ilaçların geçici yan etkisidir.

Sadece öğrenmek istediğim şey; 40 yaşından önce kürden dolayı yüksek tansiyon olmasıyla ,40 yaşından sonra kürden dolayı yüksek tansiyonu vücut nasıl tolere ediyor ve bunla nasıl başa çıkıyorsunuz,bununla ilgili ilaca temelli başladınız mı yoksa geçici olarak antihipertansif mi kullandınız onu merak ediyorum.

Teşekkür ederim.

Rica ederim.

Biliyorsunuz genel olarak bir çok farklı neden yüksek tansiyona sebep olabiliyor ancak bendeki en büyük neden kürlerin yan etkisi ve 3 yıl içinde alınan 30kg.

Tabi arkasından yüksek kalorili beslenme geliyor. Özellikle yüksek karbonhidrat tansiyonu ciddi olarak arttırıyor. Vücutta karbonhidrat kaynaklı su tutumu basınç oluşturuyor.

Nasıl kontrol ediyorum?

-Sadece antrenmandan önce bir adet kahve içiyorum. Bunun haricinde gün içinde kafein almıyorum. Kafein bir numaralı yüksek tansiyon nedenidir.

-Haftada min. 5 gün 30dk (bisiklette 6/8 ayarda) sabah kardiyosu. Bu gerçekten çok etkili.

-Gün içinde bol su ve öğünlerde yeşillik tüketimi. Maydanoz, roka, dere otu ve marul.

-Temiz beslenme, alkol sigara şeker vs.. uzak durmak.

-Günde en az iki adet gazı alınmış soda.

-Gece yatmadan önce sarımsak yağı hapı ve omega 3.

-Her gün bir adet 80mg telmisartan. Tansiyona dolaylı yoldan etkisi var daha çok kalbi korumak için alıyorum. Kür yapanların mutlaka arada kullanmasını öneririm.

-Bazen sıkıntılı durumlarda aldactone (diüretik) alıyorum.

-3 ayda bir mutlaka kan veriyorum.

-Yüksek tempolu ağır antrenman.

-Akşam yatmadan önce sakinleştirici bitkisel çaylar. Eğer o gün bacak antrenmanı gibi yoğun stres oluştuysa pasiflora içeren takviyeler kullanıyorum.

-Uyku çok önemli. Eğer kaliteli uyku yoksa yüksek tansiyon kaçınılmaz. Aşırı kilo artışı bendeki gibi uyku apnesine neden olabiliyor, bu nedenle cpap cihazı kullanıyorum. Tabi uyku testleri ve doktor kotrolünde yapılmalı.

Şu anda aklıma gelenler bunlar.

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
nano3570    118

Çok teşekkür ederim,Mickey.

Bu arada ben de bulk kürümü bitirdim.2 ay oldu.

Sipariş ettiğim ilaçlar geldi ama 2 ay daha bekleyip incelme kürüne girmek istiyorum.Vücut biraz daha dinlense iyi olur.Dile kolay 7,5 ay yaptık.

Saygılarımla.

tarihinde nano3570 tarafından düzenlendi
  • Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2010 Peptid Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@peptidturkiye.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı! Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet veya benzerlerine başlamayınız.