Jump to content
  • Duyurular

• Loving

Steroidturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Steroidturkiye.com açıldı! Hormon gruplarına dair tüm sorularınıza cevap bulmak için sisteme giriş yapıp soru başlığı oluşturmanız yeterli.
    • Loving

Sarmsturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
  • Peptid Türkiye'ye HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı peptid platformuna hoş geldin. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

• Reklam

zubonk

Tehlikeli ve riskli egzersiz hareketleri

Önerilen İletiler

zubonk    288

Lat Pull Down ve Barbell Shoulder Press:

Omuza çekme ve omuzdan itme şeklinde bilinen bu iki hareket enseye çekiş doğru yapıldığı takdirde çok tehlikeli olabilmektedir. Omuz eklemi incelendiği zaman enseye doğru ve enseden yapılan bu iki hareketin omuz başlarını dışa doğru döndüren ve tendonlarına baskı uygulayan hareketler olduğu gözlemlenmiştir. Gergin olan eklemlere bir de yüksek ağırlık binince sakatlık için davetiye çıkarılmaktadır. Benzer şekilde enseye doğru çekilen barfiks hareketi de son derece tehlikelidir. Bu hareketlerin göğüs bölgesine doğru yapılması gerekmektedir.

Squat:

Squat yaparken karın kasları, bacaklar ve sırt çalışmaktadır. Tek bir hareket yaparak aynı anda birçok bölgeyi çalıştırdığı için son derece faydalıdır. Ancak bu hareketin omuzda ağırlık ile yapıldığı düşünüldüğü zaman omurgaya fazladan yük bindirildiği açıktır. Hareket son derece kontrollü yapılmalıdır. Karın ve bel kaslarını gevşek bırakmak suretiyle yapılacak zorlamalar omurlar arası disklerin zedelenmesine ve fıtık oluşumuna neden olmaktadır. Hareket son derece kontrollü ve yavaş yapılmalıdır.

Seated Leg Extension:

Üst bacak kasları için en etkili ve en kolay şekilde yapılabilen hareketler arasında yer alan Seated leg extension hareketi aslında diz bölgesine yüksek baskı uygulamaktadır. Üst bacaktaki kaslar dizin etrafından dolanarak alt noktasında birleşirler. Bu nedenle yüksek baskı altında diz eklemi hareketini tamamladıkça buradaki dokular zarar görebilir. Bu hareketin yerine squat ya da lunge hareketi yapmak dizinizi korumak için tercih edilebilir.

Kettlebell Swing:

Bu hareket iki elinizle tuttuğunuz ağırlığı öne doğru savurarak kaldırmak temeline dayandığı için bel bölgesine ve omurgaya yüklenmeye neden olur. Ağırlık arttıkça omurgaya binen yük artar. Bel, karın, bacak ve omuz kaslarını iyi çalıştıran egzersizler arasında olmasına rağmen dikkat edilmezse sakatlık yaratabilir. Hareket yapılırken bacaklara yüklenmek önemlidir. Bu şekilde bele binecek yük azaltılmış olur.

Triceps Dips:

Dirseklerin omzun gerisinde kaldığı hareket olarak tabir edilen ve arka kol kaslarını hızlı geliştiren bu hareket omuz sakatlanmalarına neden olmaktadır. Omzun geriye doğru gerilmesiyle acromiocalvicular noktasındaki eklemler baskı altında kalır. Bu şekilde kilitlenen kol dirsekten hareket ettirilmek suretiyle ağırlık altında bırakılınca omuz daha fazla gerilim altında kalır ve ufak zedelenmeler yaşanır. Bu zedelenmeler büyüdükçe sakatlık ve hatta ameliyata kadar gidecek tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Upright Row:

Bu hareket omuzların içe doğru döndüğü ve bileklerin tepe noktasında hareket etmeye zorlandığı bir hareket olarak eklemler için son derece tehlikeli hareketler arasında yer almaktadır. Yalnızca omuz ve bilek değil, dirsek eklemleri de yüksek baskı altındadır. Bu harekette ağırlık arttıkça omurgaya binen yük de artmakta ve daha büyük tehlike ortaya çıkmaktadır. Hareket faydalı olsa da anatomik yapı için uygun olmadığı için uzak durulması gereken hareketler arasında yer almaktadır. Alternatif olarak bent over row hareketi ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yapılacaksa da kollar omuz hizasını geçmeyecek kadar kaldırılmalıdır.

Deadlift:

Deadlift, fıtık sebebi hareketlerin başında gelmektedir. Yerdeki ağırlığı kaldırabilmek için bacaklara, ardından sırtı düzeltmek için bele büyük baskı uygular. Bacak, bel, karın, sırt ve kolları çalıştırması onu vazgeçilmez hareketler arasında kılıyor olsa da yapılırken son derece dikkatli olunması gerekir. Aksi halde omurgaya zarar verecektir. Alternatif olarak squat egzersizi öneriliyor olsa da deadlift hareketinin yaptığı etkiyi tek başına başka hareketin yapması mümkün değildir. Bu yüzden son derece dikkatli şekilde yapılması tavsiye edilir.

Crunch:

Yapılan araştırmalar sonucunda anatomiye aykırı olan hareketler arasında gösterilmiştir. Karın kaslarını inceleyen bilim insanları bu kasların mekik hareketindeki gibi vücudun öne doğru eğilmesini değil aslında dik durmasını sağladığını ortaya çıkarmışlardır. Omurganın arka arkaya eğilmesi temeline dayanan bu hareketler omurlar arasındaki disklere baskı uygulamakta ve sürekli tekrar edildiğinde zarar vermektedirler. Uzmanlara göre hareketin sıklığı ne kadar çok olursa disklerin ömrünü o kadar kısaltmaktadır. Ellerin ensede tutularak yapıldığı mekik ise boyun omurlarına da zarar vermektedir. Bu nedenle mekik ve crunch hareketi ile vakit kaybedilmemeli ve karın kaslarını kuvvetlendirmek için squat, bent over row ya da deadlift gibi hareketler tercih edilmelidir.

• Beğen 4

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

DAYIOĞLU    54

Dumbbell pullover  en başa yazılmalı ben dahil onlarca sakatlanan gördüm sakatlanmasalar bile dumbbelle yüzüne düşüyorlar. Bu hareket çok lanet bir hareket bir b*ka yaradığı da yok hep o saçma dergilerde yazıyor neymiş bu hareketle göğsün eksik yerlerini tamamlıcakmışız puzzle değil vücut,göğüs aran boşsa boştur doldurcak bir hareket yok sadece göğüs kaslarını büyüttükçe o arada ki boşlukta zamanla kapanıyor 

Mekik yapmıcaksak nasıl six pack çıkarcaz squat deadlift yapmıyorum ?

tarihinde DAYIOĞLU tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ironmann    401
DAYIOĞLU, 36 dakika önce yazdı:

Dumbbell pullover  en başa yazılmalı ben dahil onlarca sakatlanan gördüm sakatlanmasalar bile dumbbelle yüzüne düşüyorlar. Bu hareket çok lanet bir hareket bir b*ka yaradığı da yok hep o saçma dergilerde yazıyor neymiş bu hareketle göğsün eksik yerlerini tamamlıcakmışız puzzle değil vücut,göğüs aran boşsa boştur doldurcak bir hareket yok sadece göğüs kaslarını büyüttükçe o arada ki boşlukta zamanla kapanıyor 

PULLOVER SIRT İÇİNDİR !!!!!  -DORIAN YATES

SİX PACK MUTFAKTA YAPILIR !

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
zubonk    288
DAYIOĞLU, 2 saat önce yazdı:

Karın kası mutfak da yapılır olayına kısmen katılıyorum ama şöyle; diyet ile karın kısmını define hale getirirsiniz yani görünür hale fakat; karın aktif edilmeden ağırlıklarla aynı biceps gibi zorlanmadan büyümez o da bir kas ve çalıştırılmaya ihtiyacı var. Sadece doğru nefes alıp vererek bile karın çalışabilirsiniz. Şunu deneyin; ayağa kalkın, omuzlar geride ve dik bir şekilde ayakta durun. Bu pozisyonda karnınızı sıkın ama kesinlikle gövdeniz fleksiyona uğramadan yapın bunu. Omurga ve omuzlar öne eğilmeden karnı sıkın ve sıkılı vaziyette iken kontrollü, bitene kadar nefes alıp verin ve sonucu görün. Mekik çekilebilir mesela kendimden örnek vereyim Abdominal Machine makinesini seviyorum ama bunu yaparken gövdemi düşürmeden dik bir şekilde yapıyorum. Şu an anlaşılmaz ama ileride büyük sıkıntılar çekilebilir omurga ve bel için dikkat etmek lazım. Antrenörlük hayatımda pullover hareketini hiçbir öğrencime yazmamışımdır. Benim için verimsiz, yetersiz bir hareket. Ama bu işler kişiden kişiye değişir, verim alınıyorsa yapılabilir ki pullovera gelene kadar etkisi kanıtlanmış göğüs hareketleri mevcut, heyecan aramaya gerek yok kendimce. 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
kenjirro59    49
DAYIOĞLU, 24.09.2019 - 10:13 yazdı:

Katılıyorum, idman arkadaşım omuz kapsüllerine hasar vermişti pullover yüzünden uzun süre kendine gelemedi. Heyecan aramaya gerek yok fakat bence squat doğru formda yapıldığı takdirde çok faydalı bir hareket

tarihinde kenjirro59 tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2010 Peptid Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@peptidturkiye.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı! Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet veya benzerlerine başlamayınız.