Jump to content
  • Duyurular

• Loving

Steroidturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Steroidturkiye.com açıldı! Hormon gruplarına dair tüm sorularınıza cevap bulmak için sisteme giriş yapıp soru başlığı oluşturmanız yeterli.
    • Loving

Sarmsturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
  • Peptid Türkiye'ye HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı peptid platformuna hoş geldin. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

• Reklam

metinav

Cinsiyet hormon bağlayıcı globün nedir ?

Önerilen İletiler

metinav    4.553

Açılımı "Correlation Between Sex Hormones" olan SHBG hakkında kısa bilgi :

Kısaca görevi, cinsiyet hormonlarını dokulara taşımaktır.

Bağlandığı hormonlar ve bağlanma gücü (afinitesi)  sırasıyladır.

Dihidrotestosteron-DHT

Testosteron

Androstenediol

Estradiol

Estron

Temelde karaciğerde üretilmekle birlikte "beyin, böbrek, meme, rahim, plasenta, yumurtalıklar, prostat, testis" dokularında da üretilir.

Cinsiyet hormonlarına bağlanarak onları etkisiz hale getirir.Shbg seviyesi erkeklerde kadınlara göre daha düşüktür.Erkek hormonlarına bağlanma afinitesi fazla olduğundan, aktivitesini daha fazla düşürür ve daha çabuk elimine olmasını sağlar.

Erkek için normal seviye : 10-57 nmol/l aralığıdır.

Kadınlar için normal seviye: 18-144 nmol/l aralığıdır.

SHBG yükseklik belirtileri :

Gençlerde cinsel gelişim düşüklüğü

Kısırlık

Sperm konsantrasyonu ve hareketliliği

Libido (arzu) düşüklüğü

İktidarsızlık

Testis boyutunun azalması

Meme dokusunda büyüme (jinekomasti)

Vucut kıllanmasında azalma

Azalan kemik ve kas kütlesi

Azalan enerji ve motivasyon

SHBG yükselmesinin sebepleri:

Yüksek östrojen

Yüksek troid hormonu

Büyüme hormonu düşüklüğü

Karaciğer sorunları

Alkol/Sigara

Aşırı fiziksel egzersiz

Stres

Kötü beslenme (protein eksikliği)

Hiv-Aids

SHBG düşüklük belirtileri :

Erken ergenlik

Akne

Kellik

Artan vucut kılı

Saldırganlık

Erektil disfonksiyon

Jinekomasti

Kısırlık

SHBG düşüklüğünün sebepleri :

Yüksek insülin seviyeleri

Yüksek büyüme hormonu seviyeleri

Yüksek prolaktin seviyeleri

Düşük troid seviyeleri

Yüksek büyüme faktörü (İGF-1) seviyeleri

SHBG seviyelerini arttırma :

Beslenmeye bağlı gıdalar ( zeytinyağı, badem-ceviz, kahve-çay, alkol, soya, lahana,brokoli )

Fiziksel egzersizler

Kilo verme

SHBG seviyelerini düşürme :

Yüksek proteinli diyetler

Takviyeler ( bor, mağnezyum, kalsiyum, çinko, D vitamini, balık yağı, tongkat ali )

SHBG seviyelerini arttıran ilaçlar :

Doğum kontrol ilaçları

Aromataz blokerleri ( letrozol, risedronat )

Sara (nöbet) ilaçları

Seçici östrojen reseptör modülatörleri ( tamoksifen, klomifen )

Diyabet ilaçları ( Metformin )

SHBG seviyelerini düşüren ilaçlar :

Alerji önleyici ilaçlar ( prednizon, deksametazon )

Link : https://selfhacked.com/blog/sex-hormone-binding-globulin-shbg/

• Beğen 11
  • Vayyyy!! 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

forbit    834

Yine şovvv yapılmış konu anlatımı konusun da :D Eline sağlık peptidturkiye eski günlerine geri dönüyor galiba çoookk eskiden de böyle güzel çok farklı bilgiler paylaşılırdı forum da sonra sonra biraz bu durum sıradanlaşmıştı ama sen ve senin gibi bilgili büyüklerimiz küçüklerimiz sayesinde yeniden renkledi buralar.Eline emeğine sağlık hocam.

• Beğen 1
  • Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.553
metinav, 3 saat önce yazdı:

Total testoteronun kandaki dağılımı...

712-366011506fbe8a0e4498fef89bc95973.jpg

Shbg ile bağlı testo, direkt çöp...Albümine bağlanan kısımda yarı bağlıdır ve kolay kolay ayrışmaz ve oranı stabildir, pek değişmez.Geriye kalan ve kasları geliştiren ve protein sentezini artıran kısım free testodur...Genelde oranı % 2 dir, bu oranın artması için shbg nin azaltılması gerekir.Vucutta fizyolojik iş yapan ve sınırsızca her hücreye girip çıkan bağlı olmayan free testosterondur.Dolayısıyla kas gelişimi ve diğer faaliyetler bu miktar üzerinde olmaktadır...

Shbg proteinine bağlanma gücü sıralaması şöyledir : dht-testosteron-östrojen

tarihinde metinav tarafından düzenlendi
  • Beğen 5

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Yigit3541    124

Başlığı arama kısmında SHBG yi arayarak buldum, çok yararlı bir başlık ve kesinlikle bilinmesi gerekiyor  @metinavhocaya teşekkür ederim. 

Bu yazıdan ve diğer okuduklarıma göre bende Kendimce birşeyler eklemek isterim,Bize gereken serbest testosteron, yani biyoyararlanımı olan Testesteron. 

SHBG'yi düşürürsek, biyoyararlanımı yüksek olan yani vücudun kullanabileceği, serbest testosteron yükselecektir, bu sayede istediğimiz etki artacaktır sonuçta testosteron un önemi ortada. 

Yüksek shbg de ise total testestoronun büyük bir kısmı kullanılamayacak ve shbg proteinine bağlanıp hapsolacaktır,buradaki amaç ne aşırı yükseltmek ne aşırı düşürmektir. 

Şöyle düşünelim 2 tane 50 yaşında erkek 

Birisinin total testestoron değeri 750 ng/dl 

Serbest testosteron değeri 250 pg/ml

Diğerinin ise total testestoron değeri 750

Serbest testosteron değeri 25 pg/ml 

Serbest testestoron değeri düşük olan erkek düşük Testesteron semptomları görmek muhtemel, aynı testosteron seviyelerine sahip olsada biyoyararlanımı olmayan testosteronun işlevi olmayacaktır. 

SHBG düşürücü bir diğer ilaç 

Danazol. 

İyi forumlar 💪🏻 

https://androgenhacker.com/lower-shbg

20200729_152958.jpg

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.553
HOPBA01, 4 saat önce yazdı:

Shbg yükselmesi e2 yükselmesi serbest testestrona nasil etki eder abi düşürür mu artırır mı

Vucutta östrojen artışı, shbg yi de arttırıyor ve dht den başlayan seçicilikle bağlıyor yakaladığını :)

İlk bağladığı hormon dht ve testosteron olduğu için sıkıntı olur.Free testoyu azaltır...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.553
Yigit3541, 4 saat önce yazdı:

Başlığı arama kısmında SHBG yi arayarak buldum, çok yararlı bir başlık ve kesinlikle bilinmesi gerekiyor  @metinavhocaya teşekkür ederim. 

Bu yazıdan ve diğer okuduklarıma göre bende Kendimce birşeyler eklemek isterim,Bize gereken serbest testosteron, yani biyoyararlanımı olan Testesteron. 

SHBG'yi düşürürsek, biyoyararlanımı yüksek olan yani vücudun kullanabileceği, serbest testosteron yükselecektir, bu sayede istediğimiz etki artacaktır sonuçta testosteron un önemi ortada. 

Yüksek shbg de ise total testestoronun büyük bir kısmı kullanılamayacak ve shbg proteinine bağlanıp hapsolacaktır,buradaki amaç ne aşırı yükseltmek ne aşırı düşürmektir. 

Şöyle düşünelim 2 tane 50 yaşında erkek 

Birisinin total testestoron değeri 750 ng/dl 

Serbest testosteron değeri 250 pg/ml

Diğerinin ise total testestoron değeri 750

Serbest testosteron değeri 25 pg/ml 

Serbest testestoron değeri düşük olan erkek düşük Testesteron semptomları görmek muhtemel, aynı testosteron seviyelerine sahip olsada biyoyararlanımı olmayan testosteronun işlevi olmayacaktır. 

SHBG düşürücü bir diğer ilaç 

Danazol. 

İyi forumlar 💪🏻 

https://androgenhacker.com/lower-shbg

20200729_152958.jpg

Burada başka bir konu başlığında, danazolun free testoyu düşüren seçiciliği olmayan bir bloker olduğunu yazmıştım, senin konuya eklemen iyi olmuş :)

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Yigit3541    124
metinav, 3 saat önce yazdı:

Burada başka bir konu başlığında, danazolun free testoyu düşüren seçiciliği olmayan bir bloker olduğunu yazmıştım, senin konuya eklemen iyi olmuş :)

Danazol hakkında okuyorum ama çok kaynak yok

PCT döneminde Lh ve fsh ta olumlu etkileri olduğu görülmüş,pct de ekleyenler olmuş ama ne derece etkili bilmiyorum, not aldım daha sonra araştırıcağım bir başlık daha oldu 

💪🏻 İyi forumlar

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Efeedd    105

only deca kürü yapanların serbest testosunun çok yüksek olmasının sebebi bu olay mıdır?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Yigit3541    124
Efeedd, 12 saat önce yazdı:

only deca kürü yapanların serbest testosunun çok yüksek olmasının sebebi bu olay mıdır?

Bununla ilgili kaynak paylaşabilir misin, bunun yapılan kan tahlilinde kullanılan yöntem ile ilgili olduğuna dair yazılar okudum, yani Deca metabolitlerini serbest testosteron olarak görüyor klasik yapılan kan tahlili,dakila 5.27 de buna değiniliyor attığım linkte 

https://youtu.be/8AisKoiIRmg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.553
HOPBA01, 16 saat önce yazdı:

Ben klomen kullanmadan once dht daha yüksekti ve shbg düşüktü klomen sonrasi shbg yükselmiş olmali ve dht baskilamis öyle anlıyorum

aynen...

HOPBA01, 16 saat önce yazdı:

pregnly ayni görevde gibi klomen ile shbg e2 yükseliyor free testo azaliyor proviron eklense shbg yükselmesini engelleyip free artirir haralde bu mantıkla 

Pregnyl aynı görevde değil.Klomen hem östrojen gibi davranıyor hemde vucutta bazı yerlerde östojeni engelliyor.Hcg ise ne testo ne östrojen...Sadece testisleri uyaran bir haberci hormon...Bu hormonun seviyesine göre testis testosteron üretiyor.Bu testosteron da vucudundaki şartlara göre östrojene çevriliyor...Bu işlemlerin sonucunda oluyor bazı şeyler.Hcg hepsinden bağımsız uzak bir madde...Klomen ise son ürün gibi direkt vucutta östrojen olarak algılanıyor ve shbg yi arttırdığı için pct de libido yok oluyor :)

Provironun hangi dozu ne kadar shbg üzerinde etkili belli değil.Ama faydası olabilir teoride olduğu gerçekleşirse...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.553
Yigit3541, 30.07.2020 - 00:13 yazdı:

Danazol hakkında okuyorum ama çok kaynak yok

PCT döneminde Lh ve fsh ta olumlu etkileri olduğu görülmüş,pct de ekleyenler olmuş ama ne derece etkili bilmiyorum, not aldım daha sonra araştırıcağım bir başlık daha oldu 

💪🏻 İyi forumlar

Eskiden pct de kullananlar olmuş.Ama genel olarak progesteron dahil nerdeyse tüm hormon reseptörlerine bağlanan ve baskılayan bir madde olduğu için çok kullanışlı olmamış.Kısacası seçici değil ve yan etki profili yoğun.Tabi bunlar kanserli insanlarda veya uzun süreler kullanımlarda söz konusu çoğunlukla.

Deneyim olmadan teroik bir bilgiden ibaret karakteristik özellikleri...Acaba öyle mi veya ne oranda etki oluşturuyor...

Efeedd, 30.07.2020 - 00:55 yazdı:

Böyle bir genel durum olduğunu bilmiyorum, duymadım.Only deca da biliyorsun testo seviyesi düşük olduğundan vucudun hayati fonksiyonları bağlanmamış testoya yani free testoya endeksli çoğunlukla.İnsanda dht olmasa yasam sürüyor ama free testo yani aktif ve bağlanmamış testo olmazsa bir çok fonksiyon bozulur.Eğer böyle bir durum var ise, hormonal sistem önceliği free testoya veriyor demektir.Bunun olması için shbg nin ve östrojenin düşük olması da sağlanıyor olmalı.Teoride only testo da östrojen düşüklüğü söz konusu olduğuna göre, olabilir...

metinav, 30.07.2020 - 14:53 yazdı:

Teoride only testo da östrojen düşüklüğü söz konusu olduğuna göre, olabilir...

Pardon, only deca yazaktım :)

• Beğen 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Efeedd    105

Kaynak olarak bu arada youtube a " only deca cycle with bloodwork " yazarsanız çıkan tesli videolarda hep aynı sonuçlar.

Videolar türkçe yok ama altyazısı vardır belki. 2 tür serbest testo ölçülen test var birisi serum serbest testoydu sanırım. Bu 2 testin birisinde serbest normal çıkarken yanlış hatırlamıyorsam serumda  üst sınırın çok fazlası çıkıyor. Vr bu adamlardan libido vs sorunu yaşayan yok total testolar çok düşük olmasına rağmen. Hepsinde sistem çalışıyor anlattıklarına göre.

Diğer sabit sonuç estrojenin düşük olması ki bu konuşuldu, nasıl önğne geöileceği vs hepsi foeumda mevcut.

• Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Yigit3541    124

Merhaba bu dediğini anabolics doc ta inceliyor YouTube de bakarsan ben takip ediyorum paylaşımlarını, yukarıda linkini de paylaştım. 

Biraz daha incelediğimde serbest testosteron değerleri hep yüksek only deca da,konu biraz başlığın dışına only deca ya kaydı ister istemez. 

Merak ettiğim bir diğer şey proviron un serbest testestoron ve SHBG üzerindeki etkisi, 

Proviron 

Bir dht türevi olduğu için shbg ye öncelikli kendisi bağlanıyor bu sebeble serbest testestoronu yükseltiyor. 

• Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
boss41    93

Shbg düşürmek için danazol arayışına girdim fakat depolarda olmadığını söylediler . Geriye prednizon ve deksametazon kalıyor kortikosteroid ilaçlar olduğu için pek aklıma yatmıyor metin abi senin önerin ne olur ?  Son çare kullanmam gerekirse bu ilaçlardan hangisini ne dozda kullanmamı önerirsin yardımcı olursan sevinirim @metinav

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metinav    4.553
boss41, 2 saat önce yazdı:

Shbg düşürmek için danazol arayışına girdim fakat depolarda olmadığını söylediler . Geriye prednizon ve deksametazon kalıyor kortikosteroid ilaçlar olduğu için pek aklıma yatmıyor metin abi senin önerin ne olur ?  Son çare kullanmam gerekirse bu ilaçlardan hangisini ne dozda kullanmamı önerirsin yardımcı olursan sevinirim @metinav

Boron kullanabilirsin günlük 6-9 mg civarı...

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2010 Peptid Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@peptidturkiye.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı! Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet veya benzerlerine başlamayınız.