Jump to content
  • Duyurular

• Loving

Steroidturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Steroidturkiye.com açıldı! Hormon gruplarına dair tüm sorularınıza cevap bulmak için sisteme giriş yapıp soru başlığı oluşturmanız yeterli.
    • Loving

Sarmsturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
  • Peptid Türkiye'ye HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı peptid platformuna hoş geldin. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

• Reklam

makavel1

Nasıl pct yapacağım?

Önerilen İletiler

makavel1    15

20 haftalık boldenon testo kurum bitti haftada 2ser ml kullanıyordum

Enson enjeksiyondan 14 gün sonra ki test ekte;

07082019.jpg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Ferhat82    447

5 aylıkküre göre e2 çok iyi durumda

İlk hafta toplamda 5000iu prengly ile başla dostum  lh yükselsin

Nolvadex klomen 1 ay

Nolvadex 40/40/20/20 mg

Klomen 50/50/50/50  mg

Libododa düşüklük hissediyorsan Hünnap keçiboynuzu özünü 1 ay kullan

Prolaktin sıkıntı yaratmaz düşük değerde pek

Kısa sürede toparlarsin 

tarihinde Ferhat82 tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
makavel1    15
Ferhat82, 2 saat önce yazdı:

5 aylıkküre göre e2 çok iyi durumda

İlk hafta toplamda 5000iu prengly ile başla dostum  lh yükselsin

Nolvadex klomen 1 ay

Nolvadex 40/40/20/20 mg

Klomen 50/50/50/50  mg

Libododa düşüklük hissediyorsan Hünnap keçiboynuzu özünü 1 ay kullan

Prolaktin sıkıntı yaratmaz düşük değerde pek

Kısa sürede toparlarsin 

E2 kadınlık hormonu östrojen oluyordu değil mi?

"5000iu" iu ne demek? Prengly her gün ne ne kadar kullanicam toplamda kaç hafta

Nolvadex yerine tamoxifen kullanicam aynı şey sanırım ama mglarindaki etken madde aynı mı ikisinide aynı mg da mı?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ferhat82    447
makavel1, 6 dakika önce yazdı:

E2 kadınlık hormonu östrojen oluyordu değil mi?

"5000iu" iu ne demek? Prengly her gün ne ne kadar kullanicam toplamda kaç hafta

Nolvadex yerine tamoxifen kullanicam aynı şey sanırım ama mglarindaki etken madde aynı mı ikisinide aynı mg da mı?

Bu değerler  için    5000iu     kullanman yeter   2 gunde  1   1000 iu  kullanabilirsin  toplam 10 gün işini görecektir  ardındanda diğer ilaçlarla  Pct ne başlayabilirsin

İu   ünite anlamına geliyor kardeşim  vitaminlerde vs de bu şekilde kullanılıyor 

Aynen öyle  östrojenlik bir durumun yok zaten  e2 iyi seviyede  Kür içi arimidex veya aromasin kullandın heralde   yoksa  20 haftada çok yükselmemesi zor 

• Beğen 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
corey    40
Ferhat82, 25 dakika önce yazdı:

Bu değerler  için    5000iu     kullanman yeter   2 gunde  1   1000 iu  kullanabilirsin  toplam 10 gün işini görecektir  ardındanda diğer ilaçlarla  Pct ne başlayabilirsin

dostum hcg nin işini yaptığını sen genelde nasıl anlıyorsun. ben şahsen eğer testisler büyümüşse hcg işini yapmıştır diye düşünüyorum.

örneğin pct sonrasında kan tahlilinde lh ve fsh yükselmemişse ama testisler büyümüşse bence hcg işini yapmış, klomifen sitrat ve tamoksifen işini yapmamıştır diye düşünerek klomen ve tamoksifene devam ediyorum. ikinci bir hcg ile ilerlemiyorum?

sen neler düşünüyorsun bu konuda?

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ferhat82    447
corey, 39 dakika önce yazdı:

dostum hcg nin işini yaptığını sen genelde nasıl anlıyorsun. ben şahsen eğer testisler büyümüşse hcg işini yapmıştır diye düşünüyorum.

örneğin pct sonrasında kan tahlilinde lh ve fsh yükselmemişse ama testisler büyümüşse bence hcg işini yapmış, klomifen sitrat ve tamoksifen işini yapmamıştır diye düşünerek klomen ve tamoksifene devam ediyorum. ikinci bir hcg ile ilerlemiyorum?

sen neler düşünüyorsun bu konuda?

Bende  şahsen şuna şahit oldum  Hcg kullanmadan testisler  kasıklara kadar çıkıyor kür içi ve sonrasi . Hcg kullandıgım zaman  2 hafta sonra testisler eski boyutuna yaklaşiyor diyebilirim ama  bu çekme işlemi yine biraz devam ediyor . Tahlil verdiğimde

Lh ve fsh baya patlamiş oluyor buda total testoma baya etki ediyor yükseltiyor .Tabi herkeste ayni olucak diye bir kaide yok ama çoğu kişide bu durum böyle oluyor

En azından çevremde kür yapan arkadaşlarda durum böyle

Testisler eski boyutuna geliyorsa 5000 iu da zaten  daha fazla kullanmaya gerek yok  sistemi baskılamaktan başka bir işe yaramaz  fazlası

Ondan sonrada klomene ben  1 aydan fazla devam ediyorum yüksek dozajlarda  Bu durumda bana ara sıra bulanık görme ve mide bulantısı yapabiliyor buda bana çalıştıgını hissettiriyor diyebilirim ^ neticenin sonuna gelicek olursak beni bayağı toparlıyor

Tomoksifen hakkında birşey diyemem  saç konusunda takıntım oldugu için kullanmıyorum açikçasi korkuyorum :D

• Beğen 2
  • Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
corey    40
Ferhat82, 15 dakika önce yazdı:

Bende  şahsen şuna şahit oldum  Hcg kullanmadan testisler  kasıklara kadar çıkıyor kür içi ve sonrasi . Hcg kullandıgım zaman  2 hafta sonra testisler eski boyutuna yaklaşiyor diyebilirim ama  bu çekme işlemi yine biraz devam ediyor . Tahlil verdiğimde

Lh ve fsh baya patlamiş oluyor buda total testoma baya etki ediyor yükseltiyor .Tabi herkeste ayni olucak diye bir kaide yok ama çoğu kişide bu durum böyle oluyor

En azından çevremde kür yapan arkadaşlarda durum böyle

Testisler eski boyutuna geliyorsa 5000 iu da zaten  daha fazla kullanmaya gerek yok  sistemi baskılamaktan başka bir işe yaramaz  fazlası

Ondan sonrada klomene ben  1 aydan fazla devam ediyorum yüksek dozajlarda  Bu durumda bana ara sıra bulanık görme ve mide bulantısı yapabiliyor buda bana çalıştıgını hissettiriyor diyebilirim ^ neticenin sonuna gelicek olursak beni bayağı toparlıyor

Tomoksifen hakkında birşey diyemem  saç konusunda takıntım oldugu için kullanmıyorum açikçasi korkuyorum :D

anladım dostum. olur da pct de bi gün klomen etkisiz kalırsa klomenle birlikte tamoksifen kullanmanı öneriyorum çünkü bunu ben tecrübe ettim. bir keresinde yaptığım  kürde klomen tek başına işe yaramamıştı yanında nolvadex almaya başladıktan sonra eski halime hızlıca geldim. sanırım ikisi süper ikili gibi çalışıyorlar birb irlerine pozitif feedback etkisi yapıyorlar.

tarihinde corey tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
name2626    1

Bende paylaşmıştım test sonucumu kimse cevap bile vermedi mecburen doktora gittim tekrar test yaptırdım ve doktorun tavsiyelerine göre ilerledim sonuçların benimkine yakın tribulus ve bitkisel karışım macun ve gseng kullandım çinko multivitamin ve c vitamini gibi vitaminler kullandım değerlerim normal seviyeye döndü 1.5 ay bu dediklerimi kullan tekrar test yaptır %90 düzeleceksin kardeş pregnyl ya da novaldeks gibi şeyler kullanma prolaktinin düzgün inan bana burada kimse yardım etmedi kafaya göre bir şeyler diyorlar bu dediklerim doktor tavsiyesi bitkisel karışım olarakta bir çok sitede bulabilirsin burada bir arkadaş açmış yüzel oda.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ferhat82    447
corey, 2 dakika önce yazdı:

anladım dostum. olur da pct de bi gün klomen etkisiz kalırsa klomenle birlikte tamoksifen kullanmanı öneriyorum çünkü bunu ben tecrübe ettim. bir keresinde yaptığım  kürde klomen tek başına işe yaramamıştı yanında nolvadex almaya başladıktan sonra eski halime hızlıca geldim. sanırım ikisi süper ikili gibi çalışıyorlar birb irlerine pozitif feedback etkisi yapıyorlar.

Katılıyorum sana  nolvadex ve klomen birbirini çok iyi tamamlayan birer ikili gel gelecek olursak herkeste yan etki ayni olmuyor bende  nolvadex çok saç döküyor ve kullanamıyorum ama dediğin gibi  2 si birlikte olursa toparlanma süresi dahada kısalır :D

name2626, 3 dakika önce yazdı:

Bende paylaşmıştım test sonucumu kimse cevap bile vermedi mecburen doktora gittim tekrar test yaptırdım ve doktorun tavsiyelerine göre ilerledim sonuçların benimkine yakın tribulus ve bitkisel karışım macun ve gseng kullandım çinko multivitamin ve c vitamini gibi vitaminler kullandım değerlerim normal seviyeye döndü 1.5 ay bu dediklerimi kullan tekrar test yaptır %90 düzeleceksin kardeş pregnyl ya da novaldeks gibi şeyler kullanma prolaktinin düzgün inan bana burada kimse yardım etmedi kafaya göre bir şeyler diyorlar bu dediklerim doktor tavsiyesi bitkisel karışım olarakta bir çok sitede bulabilirsin burada bir arkadaş açmış yüzel oda.

Dostum herkesin yaptıgı  kür farklı . Sen only testo yaptin diyelim toparlanması 2 hafta sürer PCT ye pek gerek olmaz.  Arkadaş  testo deca dianabol kullanmiştir sağlam bir PCT gerektirir herkesin genetiği farklı.

Kaldıki test sonuçlarina göre  önerdiğimiz ilaçlar kişinin daha çabuk toparlanması için  çoğu kişinin kullandıgı ilaçlar.

Sen  1.5 ayda toparlamişsin belki arkadaşın o kadar bile sürmeyecek toparlaması 

Tabi dediğin gibi uzmana gözükmesi her zaman daha sağlıklı olacaktır ama tüm hocalar ilgili olmuyor malesef özellikle devletteki doktorlar o yüzdende arkadaşlar buradan bilgi alıyor 

Yanliş bilgi verseydik buradan tecrübeli hocalarımız zaten müdahale ederdi o konudada merak etme yani 

• Beğen 3

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
selvituncer    62
Ferhat82, 2 dakika önce yazdı:

Katılıyorum sana  nolvadex ve klomen birbirini çok iyi tamamlayan birer ikili gel gelecek olursak herkeste yan etki ayni olmuyor bende  nolvadex çok saç döküyor ve kullanamıyorum ama dediğin gibi  2 si birlikte olursa toparlanma süresi dahada kısalır :D

Dostum herkesin yaptıgı  kür farklı . Sen only testo yaptin diyelim toparlanması 2 hafta sürer PCT ye pek gerek olmaz.  Arkadaş  testo deca dianabol kullanmiştir sağlam bir PCT gerektirir herkesin genetiği farklı.

Kaldıki test sonuçlarina göre  önerdiğimiz ilaçlar kişinin daha çabuk toparlanması için  çoğu kişinin kullandıgı ilaçlar.

Tabi dediğin gibi uzmana gözükmesi her zaman daha sağlıklı olacaktır ama tüm hocalar ilgili olmuyor malesef özellikle devletteki doktorlar o yüzdende arkadaşlar buradan bilgi alıyor 

Yanliş bilgi verseydik buradan tecrübeli hocalarımız zaten müdahale ederdi o konudada merak etme yani 

Nolva dediğiniz gibi bendede yan etki yapıyor hocam  ve Hocalar hakkında devlet hastanesinde  adama derdimi anlatıyorum umursamıyormuş gibi hal ve hareketler içindeler tabiki hepsi böyle değildir ama bende durum bu

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
name2626    1
Ferhat82, 5 dakika önce yazdı:

Hocam ben 1000mg enantat ve 1000mg bolde kullandım 5 ay. Ayrıca yanlış bilgi demedim gereksiz ürün kullanımı yapacaklar ben bu kadar yüksek ürün kullanıp düzeldiysem herkes düzelir.

tarihinde name2626 tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
makavel1    15
trenimebinniga, 2 saat önce yazdı:

Pregly kardeşim 1 veya 2 hafta kullanabilirsin eşit dozlara bölerek 1000-1000-1000 gibi 2 gün arayla vur

Pregnyl nerden alabilirim?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ferhat82    447
makavel1, Şimdi yazdı:

Pregnyl nerden alabilirim?

Prenly  dersen bulamaya bilirsin muadili olan chormium  eczanelerde  satiliyor  hastane yanlarındaki eczaneleri gezersen bulursun elbet birinde

• Beğen 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
corey    40
name2626, 11 dakika önce yazdı:

Hocam ben 1000mg enantat ve 1000mg bolde kullandım 5 ay. Ayrıca yanlış bilgi demedim gereksiz ürün kullanımı yapacaklar ben bu kadar yüksek ürün kullanıp düzeldiysem herkes düzelir.

dostum merak ettim doktor nasıl bir yol izlemiştir. ben bi keresinde acba doktor nasıl bir yol izleyecek diye bilincli bi şekilde sordum izlediği ilk yol ilaç kullanmamak oldu. dedi ki 3 ay hiç bir şey yapma düzelecek. tabi ben pct yaptım cünkü 3 ay süresince bir şey yapmazsam kazandığım kası kaybedebilirdim.

seninkini merak ettim. doktor nasıl bir yol izledi?

• ahahaha 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
selvituncer    62

Türkiyedeki doktorların çoğu bu roidler konusunda çok boş neden dersen hepsi 3 5 ay bekle birşey kullanma diyorlar ben o zamana aldiiğim kütleyi kaybedersem ne anladım bu işten bende pct mi kendim yaptım ve 1 ayda toparladım

tarihinde selvituncer tarafından düzenlendi
  • Beğen 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
name2626    1
corey, 20 dakika önce yazdı:

dostum merak ettim doktor nasıl bir yol izlemiştir. ben bi keresinde acba doktor nasıl bir yol izleyecek diye bilincli bi şekilde sordum izlediği ilk yol ilaç kullanmamak oldu. dedi ki 3 ay hiç bir şey yapma düzelecek. tabi ben pct yaptım cünkü 3 ay süresince bir şey yapmazsam kazandığım kası kaybedebilirdim.

seninkini merak ettim. doktor nasıl bir yol izledi?

Doktor bir şey yapma dedi düzelir dedi fakat dediğim gibi ben tribulus macun vitamin gibi şeylerle düzelttim 1 ay içinde toplandı değerlerim normal sınırın içinde

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
corey    40
name2626, 2 dakika önce yazdı:

Doktor bir şey yapma dedi düzelir dedi fakat dediğim gibi ben tribulus macun vitamin gibi şeylerle düzelttim 1 ay içinde toplandı değerlerim normal sınırın içinde

çok güzel. peki bir daha küre girmeyi düşünüyor musun?

ve bir daha küre girersen pct yi yine bu şekilde mi yapmayı düşünüyorsun?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
name2626    1

Hocam benin 5. Kürüm ya da 6. Kürüm diğer kürümdede 1000mg kullandım bu kürü 9 ay yapacaktım diğer kürüm 1.5 sene sürdü 4 ay ara verdim o yüzden pct fazla kasmadım bu kürümde 9 ay girecektim 1.500 mg kullanacaktım sonra 5 ayda vaz geçtim sıgara gibi bağımlılık buda ilaçta ilaç böyle olunca kesin bir pct ile bitirmeye karar verdim temiz devam edeceğim bundan sonra

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
corey    40
name2626, 1 dakika önce yazdı:

Fakat tekrar küre girsem pct yi böyle yapardım ne zaman ki düzelmez o zaman hgh gibi takviye alırım

anladım hocam. temiz devam etme kararınıza saygım sonsuz... bu arada D3 vitamini( güneşten) almayı unutmayın efsane testosteron artırıyor. 0-8 birim arası normal testoda genel testo degerlerim 2-3 arası seyrederken haftada 1 kere güneşmenme sayesinde 5 e yükseldiğini de gördüm.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ferhat82    447
corey, 27 dakika önce yazdı:

anladım hocam. temiz devam etme kararınıza saygım sonsuz... bu arada D3 vitamini( güneşten) almayı unutmayın efsane testosteron artırıyor. 0-8 birim arası normal testoda genel testo degerlerim 2-3 arası seyrederken haftada 1 kere güneşmenme sayesinde 5 e yükseldiğini de gördüm.

Benim D3  referans değerinin bayaği altında  o kadar da güneşte olmama rağmen nedense yükselmiyor   vitamin takviyeside çok işe yaramıyor hayırlısı bakalım :D

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
corey    40
Ferhat82, 29 dakika önce yazdı:

Benim D3  referans değerinin bayaği altında  o kadar da güneşte olmama rağmen nedense yükselmiyor   vitamin takviyeside çok işe yaramıyor hayırlısı bakalım :D

dostum bence bunun için çözüm bulmalısın; çünkü d vitamini eksikliğinin ciddi kötü etkileri var. bir arkadaşımın vücudunda garip garip olaylar oluyordu. şanstan da o sıralar yabancı bir hatunla yatmıştı. kendisinin aids olduğunu düşünüyordu, çünkü d vitamini eksikliğindeki belirtiler;  bacak ağrısı, geceleri garip garip titremeler daha bilmediğim bir sürü bişyler anlatıyordu bize aids oldum, geceleri bişyler oluyor, her tarafım agrıyor bla bla bla... zibilyon tane şey anlattı, bi gün doktora öylesine kan tahliline gitmiş doktor demiş dur sende bakalım d vitamini eksikliği var mı? bi bakmışlar d vit eksikliği... arkadaşım d vitaminini  haplarla almaya başladıktan sonra normal insana dönüştü :D

demem o ki önlemini almalısın.

d vit eksikliğinde olan sorunsalar

-Depresyon

- Kuvvet kaybı

- Saç dökülmesi

- Genel vücut ağrısı

- Yorgunluk

- Yürümekte zorlanma (denge problemi)

- Kemik ağrısı

- Baş ağrısı

- Depresyon

- Değişken ruh hali

- Uykusuzluk

- Eklemlerde ve parmaklarda ağrı

- Gözaltı morlukları

- Aşırı terleme

- Kilo vermekte güçlük çekme

- Sürekli üşüme

• Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ferhat82    447
corey, 21 dakika önce yazdı:

dostum bence bunun için çözüm bulmalısın; çünkü d vitamini eksikliğinin ciddi kötü etkileri var. bir arkadaşımın vücudunda garip garip olaylar oluyordu. şanstan da o sıralar yabancı bir hatunla yatmıştı. kendisinin aids olduğunu düşünüyordu, çünkü d vitamini eksikliğindeki belirtiler;  bacak ağrısı, geceleri garip garip titremeler daha bilmediğim bir sürü bişyler anlatıyordu bize aids oldum, geceleri bişyler oluyor, her tarafım agrıyor bla bla bla... zibilyon tane şey anlattı, bi gün doktora öylesine kan tahliline gitmiş doktor demiş dur sende bakalım d vitamini eksikliği var mı? bi bakmışlar d vit eksikliği... arkadaşım d vitaminini  haplarla almaya başladıktan sonra normal insana dönüştü :D

demem o ki önlemini almalısın.

d vit eksikliğinde olan sorunsalar

-Depresyon

- Kuvvet kaybı

- Saç dökülmesi

- Genel vücut ağrısı

- Yorgunluk

- Yürümekte zorlanma (denge problemi)

- Kemik ağrısı

- Baş ağrısı

- Depresyon

- Değişken ruh hali

- Uykusuzluk

- Eklemlerde ve parmaklarda ağrı

- Gözaltı morlukları

- Aşırı terleme

- Kilo vermekte güçlük çekme

- Sürekli üşüme

Bu yan etkilerin birçoğu bende  mevcut   en düşük değerin  insan için 30 ng  olması gerekirken bende 13   1 hafta sonra tekrar  test yaptiricam  bakalım sonuçlara Olmadı Kas içi enjekte D  almaya başlıyacağim 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2010 Peptid Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@peptidturkiye.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı! Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet veya benzerlerine başlamayınız.