Jump to content
  • Duyurular

• Loving

Steroidturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Steroidturkiye.com açıldı! Hormon gruplarına dair tüm sorularınıza cevap bulmak için sisteme giriş yapıp soru başlığı oluşturmanız yeterli.
    • Loving

Sarmsturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
  • Peptid Türkiye'ye HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı peptid platformuna hoş geldin. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

• Reklam

Takashi

Öğünlerim

Önerilen İletiler

Takashi    119

Selamlar,

A'dan Z'ye tamamen kendi mutfağımda bulk diyetim için hazırladığım öğünlerimi, siz değerli arkadaşlarıma gerek motive gerek örnek olabileceğini düşündüğüm için paylaşıyorum...

IMG_9454.JPG

IMG_9466.JPG IMG_9468.JPG

IMG_9469.JPG IMG_9470.JPG

IMG_9471.JPG IMG_9473.PNG

IMG_9472.PNG IMG_9467.JPG

• Beğen 4

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

merkar    132

Restoran gibi burası. Eline sağlık arkadaşım çok güzel görünüyor

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Takashi    119
merkar, 7 dakika önce yazdı:

Restoran gibi burası. Eline sağlık arkadaşım çok güzel görünüyor

Teşekkürlerimi sunuyorum,

Elimden geldiğince kısıtlı imkanlarımla birşeyler yapmaya çalışıyorum, her geçen gün yeni birşeyler katmak hedefim...

saygılarımla

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
curious    36

Ahmet hocam eline sağlık. Et pilav tam tahıllı ekmekler vs.. bunları hemen herkes yiyor. Asıl her öğününde sebze çeşitliliği seni başarıya ulaştıracak en önemli alışkanlık ve tebrik ediyorum. Herkese örnek olmasını diliyorum.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
JrRommel    259

Çok başarılı bir de zevkli adamsın tabağı süsleyiş tarzları falan çok hoş. Valla seni alan kadın yaşadı :D

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
pusalik    156

Yemekler harika gözüküyor.En dikkat çekicide her öğünde yeşilliğini yani antioksidanlarını almayı unutmaman.Sanırım çoğu sporcunun yaptıgı büyük bir hata tek yönlü beslenmek.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Takashi    119
curious, 14 saat önce yazdı:

Ahmet hocam eline sağlık. Et pilav tam tahıllı ekmekler vs.. bunları hemen herkes yiyor. Asıl her öğününde sebze çeşitliliği seni başarıya ulaştıracak en önemli alışkanlık ve tebrik ediyorum. Herkese örnek olmasını diliyorum.

Merhaba Okan hocam,

Öncelikle değerli zamanınızdan ayırıp yanıtladığınız için teşekkürlerimi sunuyorum...

Sebze tüketme alışkanlığımı erken yaşlarda kazandım bununda en büyük etkenini 18 sene İzmir'de Egede büyümüş olmama bağlıyorum. Tabiki bu alışkanlığım spora başladığımda yemek konusunda dahada bilinçlenerek arttı ve çeşitlendi. Zeytinyağlı ve bol limonlu tüketeceğiniz sebzeler vitamin, mineral ve bir çok element yönünden zengin içeriklidir ve hepsi çok lezzetli. Zaten bizim türk mutfağı kültürümüzde etin yanında yeşillik olmazsa olmazlardan biliyorsunuz...

Sevgi ve sporla kalın esenlikler dilerim

Saygılarımla

JrRommel, 12 saat önce yazdı:

Çok başarılı bir de zevkli adamsın tabağı süsleyiş tarzları falan çok hoş. Valla seni alan kadın yaşadı :D

Merhaba değerli arkadaşım,

Öncelikle değerli zamanınızdan ayırıp yanıtladığınız için teşekkürlerimi sunuyorum...

Güzel dilekleriniz ve nazik davranışınız için teşekkür ederim beni gerçekten onure ve motive ettiniz. Şöyle ki; görsellik mutfakta önemlidir ben sadece öğünlerimi paylaştığım için görselliğe önem vermiyorum bu benim için önemli bir faktör, tabiki bunu daha önce deneyimlediğim iş tecrübelerimden kazandım... Sunum iyi olursa yemeğinizi sıkılmadan daha iştahlı bir şekilde tüketirsiniz... Örnek verecek olursam; Genellikle hergün tavuk pilav şeklinde besleniyoruz bu beslenmemizi gerek görsel gerekse içerisine ekleyeceğimiz soslarla çeşitlendirirsek uzun yıllar geçse de sıkılmayız diye düşünüyorum... Amaç ve gayem her zaman ileri ve yenilikçi olmaktır beslenme konusunda kendimi çeşitlilik farklılık anlamında geliştirdikçe siz değerli dostlarım ile paylaşacağım...

Spor ve sevgiyle kalın esenlikler dilerim

Saygılarımla

HalfNatty, 11 saat önce yazdı:

Ne desem bilemedim harika

Değerlendirmeniz için teşekkür ederim, umarım bir gün fırsat olurda siz değerli arkadaşlarımla hep birlikte bir piknik gezi türü bir etkinlik yaparız sizlere yemek yapmaktan mutluluk duyarım. Burdan değerli öncümüz hocamız olan @Loving beye de seslenmiş olayım, belki talep olursa önümüzdeki bahar yaz sezonunda böyle bir girişimle bizleri buluşturma imkanı sağlar...

Sevgi ve sporla kalın esenlikler dilerim

Saygılarımla

kuntkral, 10 saat önce yazdı:

“İyi bir vücut geliştirmeci aynı zamanda iyi bir aşçıdır” sözünü kanıtlıyorsun dostum harika gözüküyor.

Övgü dolu sözleriniz, kibar davranışınız beni çok onure etti gönülden teşekkür ediyorum. Henüz amatörüz her geçen gün kendimizi geliştirip bir sonraki aşamaya taşımalıyız diye düşünüyorum... Paylaşımlarımın siz değerli arkadaşlarım tarafından beğenilmesi değerlendirilmesi beni çok mutlu etti. İnşallah ilerleyen zamanlarda daha bilgi dolu ve ilginç paylaşımlarımı sizlere sunacağım...

Sevgiyle ve sporla kalın esenlikler dilerim

Saygılarımla

pusalik, 2 saat önce yazdı:

Merhaba

Değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Kesinlikle size katılıyorum ama arkadaşlarımızın bu ufak detayı atlama sebebi oluşan kalıplardır diye düşünüyorum neden diye soracak olursanız spor salonlarında sözüm ona hocalar; şu kadar protein alıcaksın bu kadar karbonhidrat alacaksın şeklinde spora yeni başlayan ve henüz bilinç kazanmamış arkadaşlarımızı eksik yönlendiriyorlar tabiki her salon böyle demiyorum yanlış anlaşılmak istemem. 

(Ben şuanda üye olduğum salona ilk başladığımda herkes gibi çok heyecanlıydım ve herşeyi hemen çözmek öğrenmek istiyordum. Görevli hocalarsa araştırmama karşılardı sadece onlara bağlı kalmamı istiyorlardı. Sürekli bana araştırdıkça kafamın karışacağını bu işin zamanla olacağını söylediler. Bense her zaman öğrenmeye açtım ve araştırdım günlerce bulabildiğim her kaynağı deyim yerindeyse hatim ettim ve beni kısıtlayan insanlara yalnızca bir doğrunun olmadığını gösterdim konudan sapmış olabilirim fakat bu konuda çok yaralıyım nedeni ise ilk başlarda onlara vakıf kalıp kendimi durdurmam ve zaman kaybetmem...)

Sporcunun her zaman proteine karbonhidrata ihtiyacı olduğu kadar kaliteli yağlara vitamin mineral elementlere daha fazla ihtiyacı vardır. (Adeledeki kasılmaları sağlayan etken sizlerde taktir edersiniz ki minerallerdir...) Öğünlerin yanında mevsim yeşillikleri ve sebzelerin yanı sıra günde 1-2 maden suyu tüketimi harika olur, tercihen antrenman öncesi ve sonrası...

Yeterli kadar karbonhidrat alırsınız su içersiniz ama su tutamazsınız bir şeyi unutmuşsunuzdur SODYUM.

Ne kadar sodyum o kadar su tutumu, ne kadar potasyum demir vb element mineral o kadar PUMP demektir, ne kadar PUMP o kadar büyüme demektir...

Üzerinde durduğumuz bu konunun daha da genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum siz tecrübeli hocalarımdan tek ricam bu konudaki eksiklerimi yanlışlarımı düzelterek bilinçsiz arkadaşlarımıza bu durumu empoze edebilmek...

Belirtmek isterim ki bunlar sadece benim yorumlarım harfiyen doğrudur diyemem nihayetinde ben iki senelik bir sporcuyum ve yıkıcı yapıcı her eleştiriye açığım...

Sevgi ve saygılarımla

• Beğen 3
  • Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
HalfNatty    175
Takashi, 14 dakika önce yazdı:

Merhaba

Değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Kesinlikle size katılıyorum ama arkadaşlarımızın bu ufak detayı atlama sebebi oluşan kalıplardır diye düşünüyorum neden diye soracak olursanız spor salonlarında sözüm ona hocalar; şu kadar protein alıcaksın bu kadar karbonhidrat alacaksın şeklinde spora yeni başlayan ve henüz bilinç kazanmamış arkadaşlarımızı eksik yönlendiriyorlar tabiki her salon böyle demiyorum yanlış anlaşılmak istemem. 

(Ben şuanda üye olduğum salona ilk başladığımda herkes gibi çok heyecanlıydım ve herşeyi hemen çözmek öğrenmek istiyordum. Görevli hocalarsa araştırmama karşılardı sadece onlara bağlı kalmamı istiyorlardı. Sürekli bana araştırdıkça kafamın karışacağını bu işin zamanla olacağını söylediler. Bense her zaman öğrenmeye açtım ve araştırdım günlerce bulabildiğim her kaynağı deyim yerindeyse hatim ettim ve beni kısıtlayan insanlara yalnızca bir doğrunun olmadığını gösterdim konudan sapmış olabilirim fakat bu konuda çok yaralıyım nedeni ise ilk başlarda onlara vakıf kalıp kendimi durdurmam ve zaman kaybetmem...)

Sporcunun her zaman proteine karbonhidrata ihtiyacı olduğu kadar kaliteli yağlara vitamin mineral elementlere daha fazla ihtiyacı vardır. (Adeledeki kasılmaları sağlayan etken sizlerde taktir edersiniz ki minerallerdir...) Öğünlerin yanında mevsim yeşillikleri ve sebzelerin yanı sıra günde 1-2 maden suyu tüketimi harika olur, tercihen antrenman öncesi ve sonrası...

Yeterli kadar karbonhidrat alırsınız su içersiniz ama su tutamazsınız bir şeyi unutmuşsunuzdur SODYUM.

Ne kadar sodyum o kadar su tutumu, ne kadar potasyum demir vb element mineral o kadar PUMP demektir, ne kadar PUMP o kadar büyüme demektir...

Üzerinde durduğumuz bu konunun daha da genişletilmesi gerektiğini düşünüyorum siz tecrübeli hocalarımdan tek ricam bu konudaki eksiklerimi yanlışlarımı düzelterek bilinçsiz arkadaşlarımıza bu durumu empoze edebilmek...

Belirtmek isterim ki bunlar sadece benim yorumlarım harfiyen doğrudur diyemem nihayetinde ben iki senelik bir sporcuyum ve yıkıcı yapıcı her eleştiriye açığım...

Sevgi ve saygılarımla

Pump hariç dediklerinizde haklısınız fakat pumpın kas gelişimiyle doğrudan bağlantısı yok.Düşük tekrardan ziyade orta yüksek tekrarlar kas gelişimi için biraz* daha ideal.Orta yüksek tekrarlarda pump sağladığı için doğrudan bağlantısı olduğu sanılıyor.5 3 1 programına geçis yaptığımdan beri pump görmeyeli ay oldu güç muazzam arttı,ölçü arttı,yağ düştü ve kür biteli 12 gün olmuşken :)

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Takashi    119
HalfNatty, 4 dakika önce yazdı:

Pump hariç dediklerinizde haklısınız fakat pumpın kas gelişimiyle doğrudan bağlantısı yok.Düşük tekrardan ziyade orta yüksek tekrarlar kas gelişimi için biraz* daha ideal.Orta yüksek tekrarlarda pump sağladığı için doğrudan bağlantısı olduğu sanılıyor.5 3 1 programına geçis yaptığımdan beri pump görmeyeli ay oldu güç muazzam arttı,ölçü arttı,yağ düştü ve kür biteli 12 gün olmuşken :)

Düzeltmeniz için çok teşekkür ederim taktir edersiniz ki birbirimizin açığını kapatmak bizlerin yararına olacaktır bizden sonra bu konuyu okuyan yeni başlamış yahutta başlayacak olan arkadaşlarımıza altın niteliğindeki bu bilgiyi paylaştığınız için teşekkürlerimi sunuyorum...

Sizden ricam

5 3 1 programı hakkında bizleri daha detaylı aydınlatır mısınız antrenman programları konu başlığında, güç kazanımı yağ yakımı ve ölçüyle sonuç veren bu muazzam programı ordan takip etmek isterim zira artık antrenman rutini konusunda değişikliğe gitmenin vakti geldi benim adıma...

Sevgi ve saygılarıma

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
HalfNatty    175

Main liftler güç üzerine,yanında yardımcı egzersizler volume ağırlıklı çalışma prensibi diyebilirim.Upper lowera benzeyen bir split.

Benim anlatımın hem birazdan vereceğim alıntıda ki kadar iyi olmaz, hemde çok uzun sürer o yüzden sage'den alıntı yapıyorum;

5-3-1 sistemi, temelde 4 günlük bir programdır. Ancak bu program 3 güne de uyarlanabilir, bunu 4. egzersizi 1. güne alıp, 14 günde 8 gün çalışmak yerine, 14 günde 6 gün olacak şekilde, dönüşümlü uygulayabilirsiniz.

4 gün, 4 temel hareket üzerine kuruludur. Bunlar;

• Deadlift
  • Bench Press
  • Squat
  • Shoulder Press

5-3-1, 4 haftalık bir programdır. Bu 4 hafta sonunda programı bırakacağınız anlamına kesinlikle gelmiyor, aksine, yıllar boyu bu sistemi de uygulayabilirsiniz (ancak belirli bir noktadan sonra değişiklik olumlu olabilir).

4 haftadan sonra, kullandığınız ağırlıklarda değişiklik yaparak programa devam ediyorsunuz. Haftalık programlar ise şu şekilde;

1. Hafta: 3 x 5
  2. Hafta: 3 x 3
  3. Hafta: 3 x 5, 3, 1
  4. Hafta: Deload

Rep ve Set şekilleri, yukarda görüldüğü gibidir. İlk hafta, 5 tekrardan 3 set uygulanıyor, ikinci hafta 3 tekrardan 3 set. Üçüncü hafta, 1 adet 5 tekrarlık set, 1 adet 3 tekrarlık set ve 1 adet 1 tekrarlık set mevcut. 4. hafta ise deload haftası, yani burada biraz dinleneceğiz kiloları hafifletip. Detaylı program ise aşağıda görüldüğü gibidir;

IMG_20171220_144648.thumb.jpg.b85c802170a13510d6b6e175dc6a00c7.jpg

mi 

Jim Wendler ve 5-3-1 Çalısma Sistemi

Tugberk 16 Mayıs 2013

jim wendlerJim Wendler, 5/3/1: The Simplest and Most Effective Training System to Increase Raw Strength (5/3/1: Gücü arttırmak için en kolay ve en etkili egzersiz sistemi) ve 5/3/1 for Powerlifting (Powerlifting için 5/3/1) kitaplarının yazarı olan, Westside Barbell kökenli bir powerlifter.

Kendisinin kariyerinde ciddi başarılar mevcut. En iyi liftleri şu şekilde;

• Bench Press – 675 lbs (306,81 kg)
  • Deadlift – 700 lbs (318,18 kg)
  • Squat – 1000 lbs (454,55 kg)

Kendisi, Dave Tate‘ in kurmuş olduğu Elite FTS‘de çalışmakta ve orada da makaleler yazıp yayınlamaktadır.

5-3-1, çok yeni başlayanlar hariç, diğer her seviyede powerlifter için uygun bir çalışma programıdır. Kullanıcıyı çok yormaz, deload haftaları ile de biraz rahatlama sağlar, ve gerçekten dünyada bu sistemi uygulayıp ciddi güç kazanımı yaşamış insanlar mevcuttur. Bunların başarı hikayeleri de internette gezinmekte. Çok yeni başlayanların, daha yüksek frekans ve daha hafif ağırlıklarla çalışıp hareketlerin formunu tam oturtmaları, powerlifting kariyerleri ve fiziksel sağlıkları için çok daha stabil bir temel sağlayacaktır.

Uygulama

5-3-1 sistemi, temelde 4 günlük bir programdır. Ancak bu program 3 güne de uyarlanabilir, bunu 4. egzersizi 1. güne alıp, 14 günde 8 gün çalışmak yerine, 14 günde 6 gün olacak şekilde, dönüşümlü uygulayabilirsiniz.

4 gün, 4 temel hareket üzerine kuruludur. Bunlar;

• Deadlift
  • Bench Press
  • Squat
  • Shoulder Press

5-3-1, 4 haftalık bir programdır. Bu 4 hafta sonunda programı bırakacağınız anlamına kesinlikle gelmiyor, aksine, yıllar boyu bu sistemi de uygulayabilirsiniz (ancak belirli bir noktadan sonra değişiklik olumlu olabilir).

4 haftadan sonra, kullandığınız ağırlıklarda değişiklik yaparak programa devam ediyorsunuz. Haftalık programlar ise şu şekilde;

1. Hafta: 3 x 5
  2. Hafta: 3 x 3
  3. Hafta: 3 x 5, 3, 1
  4. Hafta: Deload

Rep ve Set şekilleri, yukarda görüldüğü gibidir. İlk hafta, 5 tekrardan 3 set uygulanıyor, ikinci hafta 3 tekrardan 3 set. Üçüncü hafta, 1 adet 5 tekrarlık set, 1 adet 3 tekrarlık set ve 1 adet 1 tekrarlık set mevcut. 4. hafta ise deload haftası, yani burada biraz dinleneceğiz kiloları hafifletip. Detaylı program ise aşağıda görüldüğü gibidir;

HAFTA İÇERİK
1.Hafta
  • Isınma
  • Set 1: %65 x 5
  • Set 2: %75 x 5
  • Set 3: %85 x 5+
  • Yardımcı Egzersizler
2.Hafta
  • Isınma
  • Set 1: %70 x 3
  • Set 2: %80 x 3
  • Set 3: %90 x 3+
  • Yardımcı Egzersizler
3.Hafta
  • Isınma
  • Set 1: %75 x 5
  • Set 2: %85 x 3
  • Set 3: %95 x 1+
  • Yardımcı Egzersizler
4.Hafta
  • Isınma
  • Set 1: %40 x 5
  • Set 2: %50 x 5
  • Set 3: %60 x 5
  • Yardımcı Egzersizler

Temel olarak 4 haftalık sistemimiz görüldüğü gibi. Her haftada 4 gün için aynı sistem geçerli, Bench Press, Deadlift, Squat ve Shoulder Press için bunların hepsi aynı şekilde yapılıyor. Şimdi ise bu sistemleri açıklayalım;

Öncelikle, yüzdelerle ne ifade ediliyor?

jim-wendler-001Powerlifting te bilindiği gibi hedef, en yüksek ağırlığı kullanmak. Yani amacımız, maksimum liftlerimizi arttırmak. Maksimum liftimiz, %100 ümüz oluyor, başka bir deyişle 1 Rep Max, 1 RM. Burada bahsedilen yüzdeler ise, bu 1 RM mizin yüzdesidir.

5-3-1 de dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, Jim Wendler in, kişisel olarak 1 RM nizi modifiye etmenizi söylemesidir. Bir örnek ile anlatmak en doğrusu olacak;

Örnek olarak, Bench Press hareketinde, 1 RM nizin 100 kg olduğunuzu varsayalım. Yani siz, 100 kg yu 1 kere hareket ettirebiliyorsunuz, 105 ya da 110 kaldıramıyorsunuz.

1 RM : 100 kg.

Jim Wendler diyor ki, siz, bu programda 1 RM olarak, “gerçek” 1 RM nizin %90 ını alın, ve onu 1 RM olarak geçerli sayın. Dolayısıyla, biz 100 kg’ nun %90 ını alıyoruz, bu da 90 kg. Yani 5-3-1 Programında, 1 RM olarak 90 kg kabul edeceğiz, ve yüzdeleri bu kilo üzerinden hesaplayacağız.

1. Hafta için örnek vermek gerekirse;

• %65 x 5 = 58,5 kg ile 5 tekrar
  • %75 x 5 = 67,5 kg ile 5 tekrar
  • %85 x 5 = 76,5 ile 5 tekrar

olacaktır. Yani yüzdeleri bu şekilde hesaplıyoruz. Bunun için güzel bir excel dosyası da hazırlayıp en kısa zamanda erişime açacağım.

Bu sistemde yine dikkat edilmesi gereken bir nokta, 5+, 3+, 1+ lerdir. Bunlar, o set için yapabileceğiniz maksimum tekrar sayısını gösteriyor. Dikkat ettiyseniz ancak son setlerde + geçiyor, dolayısıyla formu bozmadan, son setlerde yapabildiğiniz kadar tekrar yapmanızı öneriyor Wendler.

Peki 4 haftalık sistem bittikten sonra ne oluyor? Bu 4 haftalık sistem bittikten sonra, her lift için 1 RM nizi arttırıyorsunuz. Kendisi, sisteminde Bench Press için 5 lbs, Squat ve Deadlift için ise 10 lbs lik bir artış öneriyor. Bunlar kg hesabıyla, 2,27 kg ve; 4,54 kg oluyor.

Biz ise özetle Bench Press için 2,5 kilo, Squat ve Deadlift için 4,5 kiloluk bir artış öngörebiliriz. Ancak bu artış, “gerçek 1 RM” ye ekleniyor, yani yeni 4 haftalık program için tekrar bir %90 lık işlem yapmanız gerekecek.

Örnek program 5 3 1 Boring But Big(Hafif değişiklikler yapıp uyguladığım hali)

IMG_20171220_145022.thumb.jpg.789e6fceafebb13d7fff4a5b0e06c1ff.jpg

IMG_20171220_145037.thumb.jpg.ebf3b614002e8fbfa80ad4cb4e93199d.jpg

IMG_20171220_145056.thumb.jpg.433ce689d9a93531bf3ee0f1467b9e03.jpg

Programı sıkıcı bulanlar oluyor,ismide zaten boring but big :) Efektif,mantıklı program zaten rpe veya % belirtilmeyen programlar bana biraz bs geliyor özellikle ileri seviye olmayan sporcuların uygulamaması gereken programlar oluyor sebebi ise overload olmaması.Ve kas gelişimi için p.overload şart tartışmasız.

• Beğen 2
  • Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
fatal35    0
HalfNatty, Bir saat önce yazdı:

Main liftler güç üzerine,yanında yardımcı egzersizler volume ağırlıklı çalışma prensibi diyebilirim.Upper lowera benzeyen bir split.

Benim anlatımın hem birazdan vereceğim alıntıda ki kadar iyi olmaz, hemde çok uzun sürer o yüzden sage'den alıntı yapıyorum;

kürde uygulanabilir mi bu program ?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
pusalik    156

@HalfNatty dostum öncelikle merhaba,

Jim Wendlerın 5-3-1 programı gerçekten çok etkili ve çok güzel bir program paylastıgın icin tesekkürler.

Jim Wendlerın kine ek olarak Reg Parkın programı,Stronglifts 5x5 gibi alternatifler de eklenebilir.

Şimdi gelelim asıl bahsetmek istedigim konuya, Kas gelişimi iki türlü mekanizma ile gerçekleşir.Birincisi kas lifinin üzerinde ki çekirdek sayısı artar ya da lifin içini doldurdan maddesel kısım miktarı artar.Yani Myofirbil büyüme ile Sarkoplazmik büyüme.

Vücut geliştirmede temel hedef sarkoplazmik büyümedir.Sarkoplazmik büyümede maksimum pump ve kasa maksimum miktarda hasar vererek gerçekleşir.

Myofirbil büyüme ise kasa maksimum gerginligi vericek sekilde olan antreman sistemi ile gerçekleşir.Yani bu ne demek.Yüksek ağırlık düşük tekrar.

Peki hangisi daha etkili ? Bu sizin spor geçmişinizle alakalı.Kas liflerindeki çekirdek sayısı fazla olan biri sarkoplazmik büyümeye odaklanması gerekir.Çünkü çekirdek sayısı belli bir yere kadar artar gerisi genetiktir.Spor geçmişiniz yok ise en az 1-2 sene myofirbil büyümeye odaklanmanız gerekir.Bunun içinde Wendlerin programı bire bir.

Bu olayı basit bir örnek vererek açıklıyım.Gelmiş geçmiş en iri Vücut geliştirici kim ? Ronnie Coleman .Geçmişi ne Powerlifting,Amerikan Futbolu.The Gift denilen Phill Heat.Geçmişi ne ? Basketbol.Efsane Arnold Swarzenegger nasıl antreman sistemiyle başlamış Reg park 5x5.Bunları kaldırdıgı liftlerdende görürsünüz.O zaman Olympiadan önce Powerliftinf yarısmalarıda yapılırdı.Franco Columbu,Arnold çoğuna katılmıştır.

Hepinize Sevgiler,Saygılar

• Vayyyy!! 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
HalfNatty    175

Roid zamanından öncede çalışanlar güç odaklı çalışırdı.Natty yada değil belli bir seviyeye gelmeden güçlenmeden high volume çalışılması yanlış.5 3 1 bunun için öncü benim gözümde

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: muzaffer
      Merhaba Arkadaşlar,
      6 nisan itibari ile Noxy boldenon ve iran testo kürüne başladım. 20 hafta planladım. Kick start olarak günlük 50 mg anapolon var. Dozajlar 500 testo ve 500 bolde şeklinde. Yaşım 36 ve 2 yıldır düzenli spor geçmişim var. Formumu sizinle paylaşıyorum. 1 yıldır haftada 5 gün tek bölge çalışıyorum. Günde en az 4 litre olacak şekilde  Yarım saat ara ile 1 bardak su tüketimi. Sabah 50 gr yulaf, 3 yumurta ve 30 gr kuruyemiş. Gün içinde 300 pirinç, 100 makarna ve yanında bol yeşillik var. 
      Kullandığım takviyeler,
      1 kapsül natures supreme omega 3 1 servis kingsize monster pak 1 tablet nac 900 Siz değerli dostlarımdan eksik yönlerimi yorumlamanız, beslenme, antrenman ve kardiyo konusunda yönlendirmeniz olacaktır. Tek bölge mi yoksa çift bölge mi daha verimli olur? Beslenme yeterlimidir? Sizlerin görüşleri benim için çok değerli.
      Hepinize şimdiden teşekkür ediyorum. 

• Yazan: harbiyesutay
      Öncelikle selamlar,
      Yaş : 22 Boy : 1.83 8 haftalık kısa süreli bi Bulk serüveninin son haftasındayım. Sürece başlamadan önce kafamda birtakım soru işaretleri mevcuttu. Açıkçası sadece sarms kombinasyonu aracılığıyla kütle koyabileceğim kanaatinde değildim. Forumda açılan ve Burak hoca'nın himayesi altında sürdürülen başarılı sarms kürlerini görünce Burak hoca ile irtibata geçtim. Sağ olsun sürekli soru sormaya teşvik etti, her aradığımda tüm suallerime anlaşılır biçimde çözüm odaklı hareket ettiği için kendisine fazlasıyla müteşekkirim.
      Kür öncesi referans aldığım konu :
      Küre girmeden belirtmem gereken hususlar, herhangi bir şekilde uzun süreli spor geçmişim yok, zaten spor için gerekli zamanı ayırabilmem de olabildiğince güç. Aktif olarak Suriye'de görev yapmaktayım. Sık sık meskun-mahal , intikal, vb. faaliyetler dolayısıyla disiplinli bi süreç geçiremediğimi belirtmek de isterim. Kendimce antrenman yapabileceğim ekipmanlarım ve ufak bi kulübeden salonum var. Aynı zamanda söylemek isterim ki sürece başlamadan önce göğüs bölgemdeki kemiklerim sayılıyordu , sırtım da yine aynı şekilde idi. Şeffaf konuşmak gerekirse henüz başlangıç seviyesinde iken kendimi tatmin edecek bi seviyeye ulaştığımı düşünüyorum.
      Teşekkürler, esenlikler..
      Kür başlangıcı : Başlangıç : 59.400

Kür detayları :
      İlk 4 hafta : Mk677 Son 4 hafta ise : Mk677 / Rad-140 Mix Ürün Şeklinde süreci tamamladık
      Kür bitişi : 68.150 kg

• Yazan: Diver
      Selam arkadaşlar.
      @Loving hocamın desteğiyle büyümeye kaldığımız yerden devam edicez inşallah  Ramazanda istediğim diyeti yapamadım. İşte çok yoğun bir dönemdeyiz uzun süreli dalışlar hem yoruyor hemde sıfır karbonhidrat çekilmez kıldı gözümü açamıyordum 1-2 kere bayılma derecesinde şekerim düşünce iftara pilav ekledim. Antrenman konusunda kendimi iyi hissettiğimde yaptım genel olarak dinlendirdim vücudumu.İstediğim yağ oranına inemedim lakin hocamın tavsiyesiyle hem mental hemde fiziki olarak dinlendim. Ramazandan sonra karbonhidratı 200gr pirinç ile sınırladım hem işte hemde sporda kendime geldim. Neden bilmiyorum antrenmanda aşırı derecede pump oluyorum tabi şikayetçi değilim 😁 Kütlemde çok bir değişiklik olmadığını düşünüyorum. Şimdilik 104 kgda sabitim. Yeni kürde;
      500 Testo
      500 Bolde
      400 Deca olacak.
      @rastlantisal @Rdm @Askabar @otopsicikedi @Tr3n @GHOST @SPECTRE @SERKO @metinav @crosfredy @Semih Erarslan @Emrah
      3500 kalori ile başlayıp duruma göre yavaş yavaş artıracam.Bol yeşillik, bol balık, zeytinyağlı enginar yemeği vs cleanbulk mantığıyla ilerleyecez inşallah. 
      Yine sağlam stok yaptım😁. Sağolsun hocam hediye göndermiş çok hoşuma gitti teşekkür ederim.
      Sağlam amele yanığı olduk😄
      Tavsiyelerinizi uyarılarınızı bekliyorum saygılar.

• Yazan: kodmaster28
      Merhabalar, öncelikle iyi akşamlar herkese.
      Uzun süredir definasyon dönemindeyim. Tavuğu haşlanmış olarak tüketiyorum son iki haftadır fakat insan işi gibi değil. Tat yok, tuz yok; saman gibi. Definasyon döneminin sürdürebilirliği için tavuğu bir kaşık zeytinyağı (10gr) ile marine edip sonrasında yüksek ateşte 2-3 dk pişirip tüketsem bir sıkıntı yaratır mı? Süreci yavaşlatması, protein değerinin kaybı tarzı şeyler. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler!
    • Yazan: 6arrows
      bir sonraki bulk kürüm için planlama yapıp ürünleri stoklamak istiyorum. amacım olabildiğince kuru bir şekilde büyümek.
        şu anda 77kg 178boy yaşım ise 25.   en son haftalık 180 mg propinat, masteron ve tren kullandım yaklaşık 6 hafta kadar    86 hafta kadar testo enanthate ve piramit şeklinde t3 kullanarak yağ oranımı iyice düşürmek istiyorum. burda merak ettiğim t3 kullanımında testoyu haftalık 100-125 mg kullanmak kas kaybına sebep olur mu? testo dozajını ve günlük karb miktarını nasıl ayarlamalıyım?   bundan sonra bulk kürümü tamamlayıp pctye geçme niyetim var. planlamam bu şekilde   1-20 hafta testo cyp 500mg 1-15 hafta bolde 500mg 1-5 hafta turinabol 30mg 1-10 hafta deca 250 mg veya 4-16 hafta npp 200mg   ilaçları zphc ve spectrum kullanacağım. cyp yerine enanthate da kullanabilirim o durumda iran testo kullanırım.   daha önce deca kullandım fakat boldenon kullanmadım bunun için tavsiyeleriniz nelerdir? ayrıca ürünler ve dozajlamaları hakkında yorumlarınız nelerdir? @metinav @rastlantisal @otopsicikedi @Askabar @Diver @SPECTRE

Copyright © 2010 Peptid Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@peptidturkiye.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı! Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet veya benzerlerine başlamayınız.