Jump to content
  • Duyurular

• Loving

Steroidturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Steroidturkiye.com açıldı! Hormon gruplarına dair tüm sorularınıza cevap bulmak için sisteme giriş yapıp soru başlığı oluşturmanız yeterli.
    • Loving

Sarmsturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
  • Peptid Türkiye'ye HOŞ GELDİNİZ!

Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı peptid platformuna hoş geldin. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

• Reklam

crosfredy

Evet deca serüveni başladı + resimler

Önerilen İletiler

Rdm    2.531
crosfredy, 8 saat önce yazdı:

beyler ben kür öncesi atmayı unutmuşum bunu yeni fark ettim hem konuyu güncelliyeyim 13. haftadayım beslenmede tökezlemeye başladım yemede sıkıntı yok fakat yapmaya üşeniyorum artık :D yahu bu deca gerçekten @Rdm abimin dediği gibi insana level atlatıyor şakası yok hem size olarak hem ağırlık olarak halen aynı 300 deca 600 testo gidiyorum ölçüler fırladı zaten yağ oranımda aman aman değil nefesi boşalttığım zaman belirginleşiyor karın kaslarım bu kiloda şaşırtıcı bir şekilde kardiyoları kesmedim tam gaz devam güncel kilo 96 bu kiloda takıldım gibi zaten son 3 hafta decaya sonra trene geçiyorum nasipse 

bu arada halen e2 yi 120 130 bantlarında tutuyorum prolaktin düşük e2 ye hiç müdahele etmedim bi kür başından ufak sağ göğüs ucunda kitle vardı ona mudahele ettık kaldı gitti orada fakat belirgin değil  libido sorunum yok ereksiyon sertleşme falan herşey yerinde sadece ereksiyonda gecikme var biraz o da benim işime geliyor zaten psikolojik olarak yan etkiler kalktı sanırım artık 300 mg kütleye az geliyor ve adapte oldu vücut en iyi off sezonum ve anladım ki off sezona ihtiyacım varmış boşverin kuruluğu parçalı gözükmeyi sağlam bir kütle şartmış zevki çok farklı salona bir yabani girince herkes bakıyor gözler sürekli üstünüzde oluyor :D:D 

Güzel kütle kazanmışsın, decaya uzun süre maruz kalmayı göze alırsan kalıcı olabilir. Kalıcıdan kasıt tabiki ağırlık çalışmayı bıraktığında çoğu gider ama deca kürünü bitirip kesip TRT doz testosteron aldığında dahi çok çok fazla hacim kaybetmezsin. Bildiğin gibi küre girilen süre ve kullanılan anabolikler arttıkça hacim kalıcı oluyor, ama tekrar tekrar yazıyorum ağırlık kaldırmaya devam ettiğimiz sürece :) Aslında işin en kolay kısmı kütle kazanmak, kütleyi koruyup yağsız ve susuz bir vücut ciddi emek, tecrübe, azim gerektiriyor. Ben kendi adıma en iyi formumu yakaladığımda dahi karın kaslarımı göremedim :)  

• Beğen 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Rdm, 1 saat önce yazdı:

Güzel kütle kazanmışsın, decaya uzun süre maruz kalmayı göze alırsan kalıcı olabilir. Kalıcıdan kasıt tabiki ağırlık çalışmayı bıraktığında çoğu gider ama deca kürünü bitirip kesip TRT doz testosteron aldığında dahi çok çok fazla hacim kaybetmezsin. Bildiğin gibi küre girilen süre ve kullanılan anabolikler arttıkça hacim kalıcı oluyor, ama tekrar tekrar yazıyorum ağırlık kaldırmaya devam ettiğimiz sürece :) Aslında işin en kolay kısmı kütle kazanmak, kütleyi koruyup yağsız ve susuz bir vücut ciddi emek, tecrübe, azim gerektiriyor. Ben kendi adıma en iyi formumu yakaladığımda dahi karın kaslarımı göremedim :)  

• Sizce çok uzun yıllardır girmediği kür kullanmadığı ilac peptid insülin gh kalmayan bir sporcu en uzun kac hafta deca kullanabilir?
  • 20 hafta deca yapsak ne olur mesela kontrollu bir sekilde?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Ironmann    397
gönderildi (düzenlendi)
Yusufdemir1995, 7 saat önce yazdı:
  • Sizce çok uzun yıllardır girmediği kür kullanmadığı ilac peptid insülin gh kalmayan bir sporcu en uzun kac hafta deca kullanabilir?

Normal decanın kandaki serum seviyesindeki maksimuma gelme oranı 5.gün olarak belirlenmiş,npp ise 2.gün olarak belirlenmiştir.

Geçenlerde instagramda eskilerden gayet başralı ve bilimsel yönden dolu bir hocamız normal decayı bulk dönemler de 8-16 hafta arası kullanıp maks 1000 mg kadar çıktığın ancak kendi efektif dozunun 600 mg olduğunu belirtmişti deneyimlerinde,npp için ise hafta da 2 kere 3 gün ara ile 200-200 8-10 hafta aldığını belirtmişti ancak bu söylediğim adam baya kütleli ve uzun boylu belki 100+ yarışmış biri ordan kendine bir çıkarım yapabilirsin 

tarihinde Rdm tarafından düzenlendi
hatalı kelime

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
crosfredy    247
Diver, 13 saat önce yazdı:

Kesinlikle sınıf atlamışsın başka bir boyut kazanmışsın tebrik ederim 😁 Kg sabit iken ölçülerin arttıysa sorun yok demektir. İlaç çalışmış ödem sorunu yaşadın mı? Bir de ricam lütfen nokta koy cümle nerde başlıyor nerde bitiyor anlayamıyorum 😅 

:D yok ödem sorunu yaşamadım steril ilaç

• Beğen 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Rdm    2.531
Yusufdemir1995, 8 saat önce yazdı:

Her bünyenin tolere edebileceği dozajlar ve maruz kalma süresi değişebilir, bunu kesin bilmek zor. Deneyip sürekli kan değerlerini kontrol edip gözlem yaparak devam etme veya sonlandırma kararı alınabilir. Fakat bildiğimiz bir şey var ki nor19 grubu cinselliği tamamen bitirebilen bir ASS ve nedeni hala tam olarak bilinen bir şey değil. Prolaktin kaynaklı olduğu düşünülse de, sınır değerler içerisindeki prolaktin ile dahi bu sorunu yaşayan bir çok kişi var. Testosteron ve östrojen dengesi bozulduğunda kapanan LH ve FSH düzeltilerek bir şekilde eski cinsel fonksiyonlar yerine gelebiliyor ama prolaktin dengesi bozulduğunda sınır değerlere geldiğinde dahi sorun yaşanması olası. Bu riski de göze alabiliyorsan vücut tolere ettiği kadar deca kürü devam ettirilebilir fakat 12-16 haftadan sonra dozaj arttırılsa dahi kabullenilen riske değecek bir gelişim olması zor. Vücut her zaman olağan dışı mevcut duruma alışma eğilimi gösteriyor ne yazıkki.

• Beğen 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
crosfredy    247

Güncelleme geldi deca bitti yeter bu kadar tadını çıkardık. Tren girdi devreye dün enjektesini yaptım. Uykuda güzel bir yüksek ateş ve terleme karşıladı. Güncel 95 kg deca form sonu aşşağıya bırakıyorum. Şuan 200 tren e, 200 masteron, 500 testo e. 

IMG_1303.jpeg

• Beğen 2
  • Alkış 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
metropol    72
crosfredy, 4 saat önce yazdı:

Güncelleme geldi deca bitti yeter bu kadar tadını çıkardık. Tren girdi devreye dün enjektesini yaptım. Uykuda güzel bir yüksek ateş ve terleme karşıladı. Güncel 95 kg deca form sonu aşşağıya bırakıyorum. Şuan 200 tren e, 200 masteron, 500 testo e. 

güzel olmuş baya decaya baybay demişsin trene masterona başladın iyi şuan tek eksiğin sertlik sakın daha büyümeye çalışma temizlenmen lazım biraz bi kaç hafta bekle bence tren açılması için ben öyle yapmıştım sonra karbtan ordan burdan kısıp önce bi deri altını temizlersin sonra sana bağlı yağ yakmak istersen devam edersin 

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Kabayel    23

Öncelikle merhaba, 

@crosfredy 

• Deca ile ilgili tecrübelerini aktarır mısın?
  • Nelere dikkat ettin?
  • Herhangi bir terslik ile karşılaştın mı?

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
crosfredy    247
Kabayel, 3 saat önce yazdı:

Öncelikle merhaba, 

@crosfredy 

• Deca ile ilgili tecrübelerini aktarır mısın?
  • Nelere dikkat ettin?
  • Herhangi bir terslik ile karşılaştın mı?

tabi ki. ilk deca deneyimim oldu 82 kg başladım max 100.5 gördüm 12 haftalarda. yağ oranı çok yükselmeden büyüdüm ve decayı 95 ile bitirdim. kullanım sırasında 6. haftadan itibaren muazzam bir güç artışı oldu ciddi oran da. bu süreç te e2 yi baskılamadım ve 120 130 bantların da tuttum. kür boyunca hiç armidex dostinex almadım sağ göğüs ucunda kitle fark ettim ve dozu biraz düşürüp 0 yağ diyebileceğim temiz beslenmeye geçtim 1 hafta sonra kitle çok azaldı ve oluşumu durdu. yan etki olarak. nefes darlığı, ateş ve çok sık kabus gördüm en zorlayan buydu. nelere dikkat ettim. altın kural beslenme. kusana kadar günlük 1kg çiğ gramaj pirinç tükettim. şeker hiç yok. haftada 2 cheat meal. yaptığım cheat kendi yaptığım hamburger ile oldu dışardan yememeye özen gösterdim. karşılaştığım terslikler. ilk 8 hafta libido da dalgalanma. jinekomasti başlangıcı oldu. bunlar harici birşey yok 

• Beğen 2

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Kabayel    23

Benim de ilk deca deneyimim olacak, şunları mutlaka yapmalısın,

En çok dikkat etmen gereken şudur dediğin kısımlar nelerdir? (beslenme, uyku vb. hariç) @crosfredy

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
crosfredy    247
Kabayel, Bir saat önce yazdı:

Benim de ilk deca deneyimim olacak, şunları mutlaka yapmalısın,

En çok dikkat etmen gereken şudur dediğin kısımlar nelerdir? (beslenme, uyku vb. hariç) @crosfredy

e2 prolaktin seviyelerini belirli bir düzeyde tutman. e2 yüksek tutarsan bu seni büyütlücektir. fakat aynı zamanda jinekomasti riskini de arttıracaktır. sürekli göğüs hassasiyeti kontrolü yapman gerekli. kitle fark ettiğinde hemen müdahele etmelisin. aksi takdir de başına iş açar. yüksek e2 ve prolaktinin getirdiği bir diğer sorun ise cinsellik hayatını olumsuz yönde etkilemesi. psk danışman yazıyor profilinde sanıyorum bunu dert etmezsin. koruyucularını ve vitaminlerini kesinlikle eksiksiz al. daha önce deca tren gibi toksik ilaç kullanmadıysan. yüksek agresiflik, ani öfke patlamaları, kıskançlık, bununla beraber bir çok psikolojik sorunlarla uğraşacaksın. özellikle kendini psiklojik olarak hazırla çok kalp kırıcaksın. Psikoloğum desen de Deca heey ben burdayken sana ne oluyor dedirtiyor. :D 

• ahahaha 1
  • +1 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
crosfredy    247

Ben şu formun define halini hayal bile edemiyorum 😂 @rastlantisal dede senin yorumun önemli benim için.

Forumdaki ilk günümden beri yardımcı oluyorsun keza en iyi sen biliyon başlangıç halimi 

IMG_1391.jpeg

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
rıza333    42
crosfredy, Bir saat önce yazdı:

Ben şu formun define halini hayal bile edemiyorum 😂 @rastlantisal dede senin yorumun önemli benim için.

Forumdaki ilk günümden beri yardımcı oluyorsun keza en iyi sen biliyon başlangıç halimi 

Form epey sağlam görünüyor bende merak ettim 🙂

• Minnettarım 1

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
rastlantisal    5.316
crosfredy, 16.03.2024 - 00:37 yazdı:

Form düzgün ve güzel. Define olacağım diye saçma sapan su atma sürecine girmezsen pek ağırlık da kaybetmeyeceksin. Şuan benzer noktadayız. Tahmini söylüyorum 3kg kadar kaybeder define olursun. Ha yok ben yarışma kuruluğuna ineceğim dersen -ki zerre gerek yok- baya ağırlık gider.

Çok iyi yol aldın tebrik ederim.

İletiyi paylaş

İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Yazan: gainzavcısı
      Merhaba, ilaçlarla ilgili aklıma takılan şey vardı.
      Büyümek için Boldenon yada rimobolon yerine Deca eklemek nasıl bir etki yaratır diğer 2 ilaca göre?
    • Yazan: Yusufdemir1995
      Selamlar arkadaşlar;
      testo cypionat deca anapolon Kürüme eczane ürünü genotropin 36 ünite ve insülin ekleyeyim diyorum. Günlük 6 ünite kullanmayı düşünüyorum büyümek icin. Sabah 3 ünite gece 3 ünite şeklinde. İnsülini hem uzun ester hem kısa ester evde dolapta birsürü var onların kullanımını kendim ayarlayacağım öğünlerle beraber. Sizin önereceğeniz başka iyi çalışan eczane ürünü büyüme hormonu varmı?
      Tek güvendiğim genotropin ve güzelde çalışıyor diye biliyorum.
      @Emrahtkty @Semih Erarslan @metinav @Askabar @Mickey @Vural2 @otopsicikedi
      Minimum 6 ay kullanacağım

• Yazan: DevinTowsend
      Merhabalar öncelikle saygı değer dostlar abiler, kardeşler
      22 Yaşındayım 2. Kürümdeyim ilk 10 Hafta :
      500 Test  400 Bolde 300 Deca  Şeklinde gittim gayet güzel kütle koydum fikrimce , Kür başı 62 , Güncel 76 Kiloyum . Kürüme Yaklaşık 12 Hafta kadar daha yani toplam 24 Hafta kadar sürdürmeyi düşünüyorum , Güncel Olarak 12.Haftadayım Deca kullanmayı 10. Hafta kestim Testo Bolde Şeklinde devam ediyorum ve bütçem el verdiği için küre Rimobolan eklemeyi düşünüyorum, Bilgisi fikri olan birilerinden öneri almak isterim . Teşekkürler. @SantoR @GHOST @Askabar @rastlantisal @Bay-T
      Güncel 76 Kg  174 Boy  
    • Yazan: Vezuchiy
      Arkadaşlar dün yaptığım kickbox sparring'inden sonra sanırım elimi sakatladım antremandan sonra acıma yoktu gece yine yoktu sabaha karşı birşeyler yemek için uyandım yine bir acı hissetmiyordum ardından öğlen 1 de uyandım dehşet bileğimi çeviremiyorum kapı v.s açarken bile ağırıyor. geçen senede başıma gelmişti atlatmam çok uzun sürdü bu konu hakkında ne yapabilirim ve kürümü bırakayım mı? 750 testo 750 bolde ile ilerliyorum. @metinav
      Ağrıyan bölge tam olarak şurası fotoğraf temsili dir

• Yazan: batıkan
      Öncelikle herkese selamlar.
      Saygıdeğer hocalarım, kıymetli hobidaşlarım, sevgili kardeşlerim, peptid türkiye ailesi...
      31 yaşındayım 1,78 boy 79kg İle Aranıza İstanbul Avrupa yakasından katılıyorum 3 senedir doğal olarak yapmış olduğum fitness sporunu biraz merak biraz biraz da üst level e yükselmek için steroid kürü kullanma kararı aldım. yaptığım araştırmaların yeterli olduğunu düşünüp instagram hesabımdan takip ettiğim ve evime yakın olan bir balkan şampiyonu , aktif olarak pt eğitimi veren hoca ile yüz yüze görüşme sonucu anlaşma sağladım. Aslında bilgilerimin burada yetersiz olduğunu ve bu yolun çok daha başında olduğum gerçeği ile yüzleştim çok kısa zamanda. En başında sormam gereken soruların hiçbirini sormadan sadece sağlık üzerine bir konuşma gerçekleştirdim ve ne hikmettir ki anlaştığım hoca güzel bir satış politikası ile beni tavladı aslında ben tavlanmaya müsait bir müşteriydim onun gözünde. 
      Ardından bana gerekli bilgileri verip ücretini alıp ilaçlarımı adresime kargılayacağını söyledi. İlaçlarım gelene kadar istediği kan tahlillerini yaptırma sürecine geçtim fakat o 1-2 günlük ilgili sürecini yavaş yavaş kaybetmeye mesajlarıma 5/6 saat içerisinde dönüş yapmaya başladığında anladım ki insan sağlığının önemsiz olduğunu ve amacının biraz daha fazla para kazanmak olduğunu. Yazdığı kür programı ile gelen ilaçların dengesizliği komik geldi , kopyala yapıştır bir antrenman, beslenme ve kür planlaması olduğunu söyledim onu düzelteceğini söyledi.
      Pct için ilaçlarımı kendimin bulmam gerektiğini söyledi çevrem ve tanıdığım kişilerin olmadığını bu konuda yardım etmesini istediğimde brom benimde çevremde yok cevabı aldım ve hangi ilaçları alacağımı sormama rağmen o süreç gelsin onu o zaman konuşuruz cevabını aldım  Neyse işi sıkıntıya sokmamak adına sakin kalarak doğru adım atmak için daha fazla araştırma yaptım ve peptidtürkiye forumuna denk geldim. Burada okuduğum yazılar ve tecrübeli insanların makaleleri beni aydınlattı. ilk şoku bir şekilde atlattım ardından gelen ilaçların kalitesini araştırmaya başladım forum sayfalarında bana ilk konuşmamızda kesinlikle kendi kullandığı ilaçları vereceğini ve laboratuvar üretimi olup yurt dışı Fransa menşeili olduğunu ardından kesinlikle piyasa ürünü olmadığını söyledi. 
      Ama araştırmalarımda okuduğum kadarıyla ürünlerinin testosu hariç çalışmadığını biraz bilgi edindim. ve Tekirdağ üretimi olduğunu okudum ne kadar doğru ve yanlış bilemiyorum bu arada doğal olarak çıkacak kan tahlillerimi bekleyeceğimi  ve bu esnada herhangi bir enjeksiyon uygulaması yapmayacağımı söyledim vücuduma bu 1-2 haftalık süreçte eş dost ve bilgi sahibi insanlara ilaçları sorduğumda hiç duymadıklarını söylediler. Belki çok iyi belki çok kötü bunu kullanmadan bilemeyiz dediler ardından sonuçlarım çıktı onları da paylaşacağım sizlerle.
      12 haftalık yazdığı steroid kürü programı şu şekilde p.tesi ve cuma enjeksiyon günleri;
      ilk 7 hafta testo 600mg 8.haftadan sonra 900mg (kür bitimine kadar) deca ilk 5 hafta 300 mg , bittikten sonra kür sonuna kadar daha kullanım yok dianabol 3. hafta başlayıp 6. hafta sonuna kadar 2 tablet, sonrasında kesiyor kullanım yok bolde 5. haftada başlayıp 12. haftaya kadar 600mg şeklinde. Ve çeşitli vitamin ve supplement destekleri.... Arimideks ve provironu da sürecin ilerleyişine göre ekleyeceğini söyledi ama bu ürünlere eczanelerde ulaşamadım. Yapacağım ve gerekli olacak pct ilaçlarını hiç konuşmadık. Siz değerli üye arkadaşlarımdan bilgi almak adına bu konuyu açıyorum , bana gelen ürünleri daha önce kullanan veya kalitesi hakkında bilgi sahibi olanlardan yardımcı olmalarını talep edeceğim çıkan tahlil sonuçlarımı profesyonel destek aldığım hocama gönderdiğimde fibrinojenin sınırın üzerinde olduğunu söyledi bir kalp ve beyin doktoruna görünmem gerektiğini iletti, ama kan tahlilini verdiğim günün öncesinde gribal enfeksiyona bağlı olarak ateşlendim ve parasetamol içerikli ağrı kesici ateş düşürücü ilaç kullandığım için yüksek çıkabileceğini söylediğimde tamam o zaman sorun yok dedi, doğal testestronun yüksek çıkmasını sorduğumda eğer ki gerçekten enjeksiyon yapmadıysan bu durumun kür hazırlığına girdiğim için psikolojik olduğunu söyledi, ve demir bağlama kapasitesi düşük olduğu için de hacamat ı önerdi.  Kreatin kinazın yapmış olduğum sporun kaslarıma vermiş olduğu hasardan ötürü yüksek çıktığını dile getirdi.
      Yani diyeceğim o ki ücretini ödediğim hizmetten açıkçası bana güven vermeyen bir insanla çalışmama kararı aldım sonuçta sağlığımı benden başka düşünenin olmadığını bir kez daha öğrendim bu işi gerçekten insan sağlığına ve iletişime önem veren kişilerle sürdürmeyi planlıyorum vazgeçmiş değilim sadece bir miktar para kaybetmiş olabilirim fakat sağlığımı ve psikolojimi kaybetmekten çok daha değersiz bir durum olduğunun bilincindeyim canım sağ olsun ve tecrübe kazanmanın vermiş olduğu huzurun içerisindeyim.  Aranıza katılmaktan şeref duyarım .

Copyright © 2010 Peptid Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@peptidturkiye.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.

Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı! Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet veya benzerlerine başlamayınız.