Jump to content
 • Duyurular

  • Loving

   Steroidturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

   Steroidturkiye.com açıldı! Hormon gruplarına dair tüm sorularınıza cevap bulmak için sisteme giriş yapıp soru başlığı oluşturmanız yeterli.
  • Loving

   Sarmsturkiye.com - AÇILDI!   29-11-2020

   Hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.
 • Peptid Türkiye'ye HOŞ GELDİNİZ!

  Türkiye'nin ilk ve tek en kapsamlı peptid platformuna hoş geldin. Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt olduktan sonra giriş yaptığınızda, kendi içeriğinizi göndererek veya mevcut içeriklere cevap göndererek bu platforma katkıda buluna bileceksin. Profilini özelleştirebilir, ödül puanlarınızı içerik yazarak toplayabilirsiniz, diğer üyelerle kendi özel gelen kutunuz üzerinden iletişim kurabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz! Bu mesaj, oturum açtıktan sonra kaldırılacaktır.

 • Reklam

agfitness

Ansiklopedik bilgiler: dalgalı karbonhidrat (carb cycle)

Önerilen İletiler

agfitness    1.207

Merhaba arkadaşlar, 

Epeydir Ansiklopedik bilgiler paylaşamamıştım iş yoğunluğu, vakit sorunu vs vs.
Bugün bir arkadaşın açtığı konuda plato evresine takıldığını fark ettim ve orada yorumumda belirttiğim gibi plato evrelerinde durakladığınızı ilerleyemediğinizi düşündüğünüz gözlemlediğiniz durumlarda ve/veya yağ yakımı konusunda - deri inceliği konusunda - estetik anlamda değişiklik sağlamak isteyenler için uzun yıllardan beri var olan fakat son 5-6 senede tanınmaya ses getirmeye başlayan Dalgalı Karbonhidrat (Karbonhidrat Döngüsü - Carb Cycle) ile ilgili sizler için kaynaklar araştırdım, malum kendi başıma uzun uzun oturup yazmakla uğraşamayacağım için ve kaynaklı paylaşımları daha makul bulduğum için. Keyifli okumalar şimdiden:

DALGALI KARBONHIDRAT SISTEMI (CARB CYCLE - KARBONHIDRAT DONGUSU)
What-is-Carb-Cycling.thumb.jpg.2a1693cfcddad360f79b1c887555acd3.jpg
1.Makale

Bu yazımda, karbonhidrat cycle (döngüsü) konusuna genel bir bakış sunacağım.

İlk olarak, karbonhidratlar hem kasta hem de karaciğerde glikojen olarak depolandıkları ve enerji için kolayca kullanıldıkları için antrenman sırasında kullandığımız birincil enerji kaynağıdır. Yoğun dayanıklılık antrenmanı, yakıt için karbonhidratlara direnç antrenmanından daha fazla dayanacaktır, ancak ağırlık kaldırmak kesinlikle yeterli miktarda glikojen tükenmesine neden olabilir. Antrenman öncesinde, sırasında veya sonrasında kasın glikojen içeriğini değiştirmek, farklı antrenman adaptasyonlarını etkileyebilir.

Karbonhidrat döngüsü basitçe yüksek, düşük ve orta karbonhidratlı günleri değiştirmek için bir stratejidir. Bunu yapmanın, makale boyunca ele alacağım birkaç farklı yolu vardır. Karbonhidrat döngüsü, dayanıklılık egzersizinde adaptasyonları potansiyel olarak artırdığı gösterildiğinden, dayanıklılık antrenmanlarında  popüler oldu. Bu, bazı araştırmacıların, dayanıklılık sporcularında optimal antrenman adaptasyonlarının anahtarı olup olmadığını düşünmelerine bile neden olmuştur. Tüm bulgular, kas glikojen depolanmasının hem antrenman için bir yakıt hem de antrenmana adaptasyonları teşvik etmek için bir sinyal yolu olarak hareket edebilmesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Kas glikojen içeriğinin ayrıca protein sentezi sürecini etkileyebileceğini her zaman hatırlamalıyız.

Karbonhidrat Döngüsünün Faydaları Nelerdir?

Karbonhidrat döngüsünün ana bileşenlerinden biri, glikojeni tükenmiş bir durumda bazı egzersizler yapacağınızdır. Glikojeni tükenmiş bir durumda antrenmanın, mitokondri oluşumunu destekleyen genlerin salımını arttırdığı bilinmektedir. Kas hücresinde artan mitokondriyal yoğunluk, kas hücresinin enerji verimliliğini artırabilir, yağ oksidasyonunu artırabilir ve dayanıklılık performansını artırabilir. Bu önemli bulgu, birçok araştırmacının dayanıklılık antrenmanı uyarlamalarını optimize etmek için bu fenomeni daha fazla araştırmasına ve başkalarının da genel sağlık için kullanımını düşünmesine neden olmuştur.

Ara sıra aç kardiyo/aç antrenman yapmanın yağ yakma için fazla bir şey yapmayabileceğini biliyoruz, ancak araştırmalar, belirli antrenman stratejilerine uygun bir karbonhidrat döngüsü planının benimsenmesinin, 3 hafta gibi kısa bir sürede muhtemelen hem egzersiz sırasındaki yağ oksidasyonundaki artıştan  hem de düşük karbonhidrat tüketilerek yapılan antrenmandan kaynaklanan mitokondriyal yoğunluktaki artış ile yağ yakımının arttığını göstermektedir.

Peki tüm bunlar neden böyle? Hepimiz okulda, antrenmanınızdan önce karbonhidrat tüketmenin en iyi performans ve kazanımlar için gerekli olduğunu öğrenmedik mi? Teori, düşük karbonhidrat durumunda antrenmanın aslında egzersizin fizyolojik stresini artırabileceğidir. Çoğu karbonhidrat döngüsü stratejisi, düşük hacimli / yoğunluklu egzersizlerinizi düşük karbonhidrat durumunda gerçekleştirmeyi içerir. Düşük karbonhidrat durumunda daha düşük hacimli egzersizler yapmak, yine de daha yüksek seviyelerde egzersiz stresine neden olabilir ve sizi süper yüksek hacimli bir egzersiz gibi çok güçsüz bırakmayacak  benzer uyum düzeylerini teşvik edebilir.

Bu stratejiler hafta boyunca yüksek, orta ve düşük hacimli egzersizlerle antrenmanlarını periyodik olarak düzenleyen bireyler için mükemmel olabilir. Öyleyse, çeşitli karbonhidrat döngüsü yöntemlerine ve bunları kendi antrenmanlarımızda nasıl kullanabileceğinize bakalım.

Karbonhidrat Döngüsü Yöntemleri Nelerdir?

1. Yüksek yoğunluku Antrenman,  Düşük Yoğunluklu Antrenman, Başa Dön

Bu yöntem, dayanıklılık sporlarında en çok araştırılan yöntemlerden biridir, çünkü günlük olarak yüksek ve düşük egzersiz hacimlerini değiştirmek, dayanıklılık antrenmanlarında oldukça popülerdir. Bunu görselleştirmenin en kolay yolu, tipik bir eğitim haftası hayal etmektir. Pazartesi günü, yüksek hacimli bir bacak egzersizi yapacaksın çünkü haftaya başlamanın en iyi yolu bu, değil mi? Bu antrenman, yüksek hacimli ve süresi daha uzun olduğu için “Yüksek Yoğunluklu’ antrenmanınızı temsil eder. Yani, antrenmandan önceki gün boyunca karbonhidrat tüketirsiniz, böylece glikojen depolarınız ağırlıklara çıkma zamanı geldiğinde hazır olur. Ancak, antrenmanınız bittiğinde, o gün için karbonhidrat yemeyi bitirmiş olursunuz –  Fikir, antrenmanı takiben glikojen tükenme süresini uzatmaktır, çünkü bu daha fazla adaptasyonu teşvik edebilir.

Sonraki adım, Salı antrenmanınızı düşük karbonhidrat durumunda, yani “Düşük Yoğunluklu Antrenman” adımında gerçekleştirmektir. Bu Salı antrenmanı daha az hacimli ve daha az toplam yoğunluğa sahip daha kısa bir antrenman olmalıdır – düzenli bir kardiyo seansı veya hatta bir kol seansı yapmak burada iyi bir fikir olacaktır. Bu seans biter bitmez, kas glikojen depolarını eski haline getirmek için tekrar karbonhidrat yemeye başlayabilirsiniz. Esasen, “Yüksek Yoğunluklu Antrenman” çalışmanızı bitirdiğiniz dakikadan “Düşük Yoğunluklu Antrenman” seansınızın sonuna kadar karbonhidratları atlarsınız.

Ve son olarak, son adım, döngüyü “Tekrarlamak” tır. Çarşamba antrenmanınız, antrenman hacmini ve yoğunluğunu optimize etmek için önceden karbonhidrat tüketerek yaptığınız sert antrenmanlardan biri olabilir, ancak antrenman bittiğinde, bir sonraki hafif antrenman veya kardiyo seansına kadar karbonhidrat tüketmeyi bitirmişsinizdir. Daha önce de söylediğim gibi, bu yöntemi en iyi şekilde uygulamak için, her döngüden en iyi şekilde yararlanmak için yüksek ve düşük hacimli günleri değiştirmeniz gerekir.

Bu stratejinin bir uyarısı, direnç antrenmanı iyileşmesinin, dayanıklılık antrenmanı toparlanmasından farklı gereksinimlere sahip olmasıdır, bu nedenle, ağır antrenmanlarınızın ardından daha az karbonhidrat hesaba katmak için protein alımınızı artırmanızı tavsiye ederim.

2. Gerekli İş İçin Yakıt

Diğer bir popüler karbonhidrat döngüsü yöntemi “Gerekli İş için Yakıt” olarak adlandırılır. Çoğu vücut geliştirmeci veya powerlifterlar her zaman yüksek hacimli ve düşük hacimli seansları mükemmel şekilde değiştirmeyeceğinden, bu yöntemin planlanması biraz daha kolaydır. Kısacası, bu yöntem, karbonhidrat alımınızı antrenmanınızın o gün nasıl olacağına bağlı olarak planlamayı içerir. Bu nedenle, en az bir saat boyunca sıkı antrenman yaptığınız yüksek hacimli bacak günleri için, bu antrenmanı desteklemek adına yüksek karbonhidratlı bir gün geçirmek isteyeceksiniz. Alt vücut günleri kadar zor olmayan üst vücut günlerinde, muhtemelen makul bir karbonhidrat alımıyla yapabilirsiniz. Ve son olarak, dinlenme günlerinde veya kardiyo günlerinde, düşük karbonhidrat tüketmek en iyisidir çünkü yakıt için yoğun antrenmanınız yoktur.

Bu, açık ara en esnek yöntemdir ve güçlü sporcularda karbonhidrat döngüsünün en popüler yöntemi olarak kabul edeceğimiz yöntemdir. Bu, o günkü antrenmanınız için her zaman uygun bir şekilde yakıt doldurduğunuz bir durum oluşturur.

3. Günde İki

Definasyondaki vücut geliştiriciler için süper faydalı olabilecek son bir yöntem, “Günde İki” dir. Şimdi, definisyon döneminde olan birçok vücut geliştirmecinin günlerine aç bir kardiyo seansı ile başlayacağını ve daha sonra günün ilerleyen saatlerinde kaldırma egzersizlerini yapacağını biliyoruz. Ya bunu tersine çevirirsek? Sabahları daha ağır / daha yüksek hacimli bir seans yapmanın, tüm gün karbonhidratlardan kaçınmanın ve daha sonra akşamları karbonhidrat tükenmişken daha hafif bir seans yapmanın tüm vücut yağ yakımını artırabileceğini gösteren araştırmalar olduğu gibi uygulamada açken ağırlık çalışmanın verimsiz geçtiği ya da tam tersine açken daha güçlü olduğunu hisseden sporcuların geri bildirimleriyle edinilmiş tecrübelerim de bu yöntemin bazı bireyler için çok fayda sağlayacağı yönündedir.

Araştırmalar, bir antrenman sırasında artan karbonhidrat kullanımının, günün geri kalanında yağ yakımını artırabileceğini gösterir. Bu stratejiyi akşam karbonhidrat tüketimli bir egzersizle birleştirmek, yağ yakmayı en üst düzeye çıkarmak için çok etkili bir yöntem olabilir.

En iyi yanı, akşam antrenmanından sonra hala karbonhidrat yiyebilmenizdir –  Bunun nedeni, ağır antrenmanınız sabah olduğundan, yatmadan önce biraz karbonhidrat yemenin, o ağır antrenman için kas glikojen içeriğini artırmaya yardımcı olabilmesidir.

Karbonhidrat döngüsünün son ilginç bir bileşeni, karbonhidrat alımını 3 gün boyunca günde yaklaşık 500-600 g’a çıkarmanın, artan kas glikojen depolaması nedeniyle ve özellikle birkaç düşük karbonhidrat gününden sonra gerçekleştirilirse, etkinliği daha da artırabilir, sağlam pump olmak için iyi bir yöntem olabilir.

Carb Cycling’ın (Karbonhidrat Döngüsünün) herhangi bir dezavantajı var mı?

Karbonhidrat Döngüsü hakkında okumalar yaparken, bu konu ile ilgili yapılmış araştırmalarda gördüğüm önemli sorun, araştırmaların karbonhidrat döngüsü uygulamasının uzun vadeli performans faydaları olup olmadığını göstermek için yeterince uzun süre yapılmış olmamasıdır. Karbonhidrat döngüsü ile kısa vadeli performans faydaları olduğu araştırmalarla ortaya konulmuş, ancak bu araştırmaların çoğu 3 hafta veya daha kısa süreli. Gen ifadelerindeki değişiklikleri gösteren diğer araştırmalar akut çalışmalardır, yani basitçe bir veya birkaç antrenman sonunu inceledikleri anlamına gelir. Gen ekspresyonundaki değişiklikler açıkçası uzun vadeli adaptasyonu etkileyecektir diye düşünüyorum.

Karbonhidrat Döngüsü araştırmalarındaki bir başka eksiklik, kelimenin tam anlamıyla tamamının dayanıklılık antrenmanları sonucunda yapılmış olmasıdır. Dayanıklılık sporcuları, patlayıcı güç sporcularından farklı kazanımlar sağlamak isterler.. Vücut geliştirmeciler ve powerlifterlar, artan mitokondriyal yoğunluktan ve yağ yakımından faydalanabilir.

Buna ek olarak, karbonhidrat döngüsüyle ilgili en son araştırmalar, kas glikojen seviyeleri ve egzersiz adaptasyonları için “tatlı nokta” yı keşfetmekle ilgilidir. Bunun nedeni, sürekli olarak yüksek karbonhidratlı bir diyet tüketmenin belirli gen ifadelerini azaltabileceği ve insülin duyarlılığını bozabileceği gerçeğidir, ancak sürekli olarak düşük karbonhidrat diyeti yemek de protein sentezi yollarını kısıtlayabilir. Bu nedenle, “en iyi” karbonhidrat döngüsü planının ne olabileceği konusunda henüz tüm cevaplara kimse sahip değil, ancak kesinlikle karbonhidrat tüketimi için tatlı bir nokta olduğu açıktır.

Karbonhidrat döngüsüyle ilgili bir başka sorun; glikojen kısıtlaması, sporcular için uygun olan adaptasyonları teşvik edebilir, ancak optimum enerji seviyeleri olmadan bir antrenman seansı yapmak, kazanımları olumsuz yönde etkileyebilir.

Son olarak, glikojen kısıtlı bir durumda yoğun antrenman hastalığa yatkınlığınızı artırabilir, bu nedenle düşük karbonhidratlı günlerinizi uygun şekilde yerleştirmek, sıkı antrenman yaparken hastalıklardan korunmak için gereklidir. Bir karbonhidrat döngüsü planına adapte olmak biraz zaman alabilir, bu nedenle düşük karbonhidratlı günlerinizi düşük gereksinim günlerinizle planlayın.

Sonuç

Karbonhidrat Döngüsüne ilişkin araştırmalar hala yapılmaktadır ve spesifik olarak branşlara göre yapılmış daha fazla araştırmaya biz antrenörler olarak ihtiyacımız var.

Sonuçta, karbonhidrat döngüsü antrenmanlarınızı periyodik hale getirmeye benzer. Amacınız, yolun sonunda nihai bir hedefi desteklemek için beslenmenizdeki çeşitliliği planlamaktır. Ne yazık ki, uzun vadeli beslenme planlaması çok zor olabilir ve neredeyse tamamen her gün ne tür bir antrenman yaptığınıza bağlıdır. Bence karbonhidrat alımınızı planlamanın en kolay yolu, bunu antrenman planınıza göre yapmaktır – egzersizinizi hızlandırın, toparlanmayı teşvik edin, ancak çok fazla karbonhidrata ihtiyacınız olmayan günlerde de bunu yaymayın. Karbonhidrat alımınız o gün için hedefinizi desteklediği sürece, iyi olacaksınız).

Karbonhidrat döngüsü, hedeflerinize bağlı olarak kilo verme veya kilo alma kalitesini düzenlemenin iyi bir yolu olabilir. Ayrıca karbonhidrat döngüsünün vücut kompozisyonu etkileri de vücut geliştirmede büyük bir rol oynar. Kısacası, beliniz ve deriniz kalınlaşmadan yağsız kas kütleniz artar.

Beslenmenin hem performansı hem de kazanımları etkileyebileceğini biliyoruz. Bununla birlikte, optimal beslenme neredeyse tamamen kişiye göre özeldir. Hedeflerinizi desteklemek için yemek yiyin ve belirli stratejilere nasıl hissettiğinize ve bunlara nasıl tepki verdiğinize göre ayarlayın. Beslenme düşünülürken pek çok faktör işin içindedir ve hemen hemen her kişi bir diyete farklı tepki verecektir – tıpkı bir antrenman programında olduğu gibi, bazı insanlar yüksek yanıt verirken diğerleri hiç yanıt vermez.

Milli Takımlar Antrenörü Polat Yücel
 

Kaynak Linki

 

2.Makale

Kabaca tarif etmek gerekirse karbonhidrat döngüsü, dönüşümlü olarak yüksek ve düşük miktarda karbonhidrat tüketmek demektir. Esas amacı vücudun enerji için yağları kullanmasını sağlarken (yani vücut yağ oranı düşürme), kasların korunmasına yardımcı olmaktır. Karbonhidrat döngüsü sadece profesyonel sporcular tarafından değil, haftada 3-4 kez spor salonuna ve kas kazanımına sahip olmak isteyen herkes tarafından kullanılabilir. Karbonhidrat döngüsü, doğru yapıldığında yağ oranını düşürmenin en etkili yollarından biridir. 

Peki karbonhidrat döngüsü nasıl çalışır? Yüksek karbonhidrat günlerinde vücudun insülin seviyesi yükselir, glikojen depoları dolar, metabolizma verimli bir şekilde yakmaya devam eder ve kas katabolizmi (kaybı) uzakta tutulur. Düşük karbonhidrat günleri ise yağların yakıldığı zamandır. İnsülin seviyesi düşüktür ki bu, kaslar korunurken maksimum yağ yakılmasına izin verir. Karbonhidrat yelpazesinin iki ucu da önemlidir. Sürekli karbonhidratı düşük tutmak metabolizmayı yavaşlatır ve yağların yakılmasına mani olur, sürekli fazla karbonhidrat tüketmek ise uzun vadede vücut yağ oranını artırır. Bu nedenle yüksek karbonhidrat ve düşük karbonhidrat günlerini bir arada kullanmak, kas hacminizi artırıp yağlarınızdan kurtulmanıza yardım eder.

Eğer metabolizmanız yavaşsa ve yağ oranınızı düşürmek istiyorsanız düşük karbonhidrat diyetiniz için de haftada 1-2 gün yüksek karbonhidrat günü yapın. Vücut yağ oranınız zaten yüksek değil ve amacınız yağ oranınızı koruyarak kas yapmak ise yüksek karbonhidrat günlerini haftada 4'e kadar çıkarabilirsiniz.

Günlük karbonhidrat ihtiyacı nasıl hesaplanır?

Tükettiğiniz makro besinleri (protein, yağ ve karbonhidrat) hesaplarken proteinin gramı, tavuk gibi tükettiğiniz protein ağırlıklı besinlerden gelendir, yağ gramları sadece fıstık ezmesi ya da zeytinyağı gibi yiyeceklerden gelen miktardır, karbonhidrat ise sadece karbonhidratlı gıdalardan gelenlerdir. Yani bir yemek kaşığı fıstık ezmesi içindeki karbonhidrat ya da proteini de hesaba katmanıza gerek yoktur. O besinde sadece yağı dikkate alın. Eğer bir tabak pilav yiyorsanız proteini ya da yağı dikkate almayın, buradaki temel makro besin karbonhidrattır. İdeal beslenme programının nasıl oluşturulacağını görmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Karbonhidrat döngüsünün güzelliklerinden biri de onu dilediğiniz kadar yapabilmenizdir. Herhangi bir yan etkisi yoktur ve herhangi bir şeyin eksikliğini hissetmek zorunda da kalmazsınız. Tam tersine, uyguladığınız zaman kendinizi hem daha güçlü hem de enerjik hissedersiniz.

Yüksek Karbonhidrat günü

Karbonhidrat: 4-6 gr (Vücut ağırlığının 1 kilosu başına)
Protein; 2-2.5 gr (Vücut ağırlığının 1 kilosu başına)
Yağ: 0.4-0.7 gr (Vücut ağırlığının 1 kilosu başına)

Düşük Karbonhidrat günü

Karbonhidrat: 1-3 gr (Vücut ağırlığının 1 kilosu başına)
Protein: 2.5-3 gr (Vücut ağırlığının 1 kilosu başına)
Yağ: 0.7-1.5 gr (Vücut ağırlığının 1 kilosu başına)

Yiyecek alternatiferi

Protein

 • Tavuk
 • Hindi
 • Kırmızı et (yağsız)
 • Balık Yumurta
 • Az yağlı beyaz peynir
 • Az yağlı yoğurt
 • Protein tozu


Yağ

 • Kuruyemişler
 • Tohumlar
 • Fıstık ezmesi
 • Yağlar


Karbonhidrat

 • Yulaf
 • Pirinç
 • Makarna
 • Tam buğday ekmeği
 • Patates
 • Meyve
 • Sebzele
   

Kaynak Linki

 

Sağlıklı sporlar...

tarihinde agfitness tarafından düzenlendi
 • Beğen 2

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş


agfitness    1.207

Dalgalı karbonhidrat nedir biraz açar mısın hocam diye eklemiştin, Sorunun cevabını bu konuda direkt olarak bulabilirsin @Testoyagiz
Böylece her konuyu olması gerektiği yerde değerlendirerek, platformda gereksiz kirliliği önlemiş olabiliriz.

Sağlıklı sporlar...

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş
Testoyagiz    1
agfitness, 4 saat önce yazdı:

Dalgalı karbonhidrat nedir biraz açar mısın hocam diye eklemiştin, Sorunun cevabını bu konuda direkt olarak bulabilirsin @Testoyagiz
Böylece her konuyu olması gerektiği yerde değerlendirerek, platformda gereksiz kirliliği önlemiş olabiliriz.

Sağlıklı sporlar...

Teşekkürler:)

İletiyi paylaş


İletiye bağlantı
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

Copyright © 2010 Peptid Türkiye. Tüm hakları saklıdır.

5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Şikayet; info@peptidturkiye.com Adresine mail atıldığı taktirde, ilgili konu en geç 48 saat içerisinde kaldırılacaktır.


Tıbbi Sorumluluk Reddi / Yasal Uyarı! Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz. Doktorunuza Danışmadan sitede yer alan diyet ve benzerine başlamayınız.
×